ILUSTRAČNÍ FOTO - www.praha1.cz

Lidé o víkendu rozhodnou o tom, kdo bude mít v Senátu většinu

Voliči v Česku během následujících dvou dní rozhodnou o tom, kdo bude mít pro příští dva roky většinu v Senátu. V něm má nyní navrch levice i vládní koalice hlavně zásluhou ČSSD, která sama disponuje těsnou nadpoloviční většinou. Lidé také určí, zda se na třetí volební pokus do horní komory poprvé dostanou zástupci vládního hnutí ANO.

Nejblíže mají k udržení senátní většiny 41 z 81 hlasů společně koaliční strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Potřebují zvítězit alespoň ve 14 z 27 senátních obvodů, v nichž se tento pátek a sobotu bude hlasovat. V jedenáctce z nich už podle výsledků prvního kola proti sobě stojí zástupci vládních stran, takže koalici stačí vyhrát ve třech ze zbývajících 16 obvodů.

Největší šanci v těchto duelech mají s ohledem na výsledky prvního kola i předchozích voleb předseda Senátu Milan Štěch na Pelhřimovsku a ministr Jiří Dienstbier na Kladensku (oba ČSSD). Za ANO by mohli nejvýrazněji bodovat ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová v Praze a šéf firmy Juta Jiří Hlavatý na Trutnovsku, za lidovce bývalý rektor Václav Hampl v Praze.

Uhájení většiny by vládní koalici usnadnilo prosazování jejích záměrů v parlamentu. Ve vzájemných duelech se kandidáti vládních stran střetnou na Chebsku, Lounsku, Rychnovsku, Žďársku, Znojemsku, Vyškovsku, Olomoucku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku a také v Brně a v Ostravě.

Většinu v horní komoře by si ale mohla zachovat také levice. ČSSD by s pěti senátory ze společného klubu Strany práv občanů (SPO), KSČM a Severočechů.cz potřebovala získat 13 křesel. Jistý by měla jen mandát za Zlínsko, kde se o prvenství v prvním kole voleb přetahovali radní a bývalý šéf slušovického družstva František Čuba (SPO) a místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková. Strany bývalé pravicové koalice, tedy ODS, TOP 09 a hnutí Starostů, na obnovení většiny v Senátu pomýšlet letos nemohou - mohly by mít dohromady maximálně 29 křesel.

ČSSD, která obhajovala vítězství ve 23 obvodech, má ve hře 19 finalistů. Jejími nejčastějšími soupeři jsou v šesti obvodech lidovečtí kandidáti, ve čtyřech zástupci ANO. ODS má naději obhájit tři mandáty díky sedmi finalistům. Komunisté už mají jisté, že jim zbyl jediný senátor, neboť křeslo za Znojemsko uhájit nedokázali a žádného finalistu nemají.

Ostatní strany mohou ve volbách jen získat. Platí to především pro ANO a KDU-ČSL, které mají po devíti finalistech. TOP 09 a hnutí Starostů mají šanci získat dohromady až šest senátorů. Straně zelených by výhra obou jejích duelantů - advokáta Václava Lásky a někdejší senátorky a exzástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové - pomohla k vytvoření vlastní senátorské frakce. Zachování klubu mají jisté ČSSD, ODS, KDU-ČSL s nezávislými, TOP 09 se Starosty i SPO s KSČM.

Výsledek voleb bude záležet na tom, kolik svých voličů se 54 finalistům podaří přilákat po týdnu znovu do volebních místností. Ve finále bývá účast rapidně nižší a také kandidáti nezřídka dostávají méně hlasů, než kolik jich posbírali v úvodním rozstřelu. Nic na tom v minulosti zpravidla neměnila ani vyjádření podpory od méně úspěšných soupeřů z prvního kola.

Až v sobotu odpoledne bude jasné, kdo usedne koncem listopadu v Senátu při ustavující schůzi horní komory. Výsledky z jednotlivých volebních místností bude tradičně přinášet Český statistický úřad na stránkách www.volby.cz.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.