Jasno už mají například v Přerově. V koalici bude hnutí ANO, které volby vyhrálo, Společně pro Přerov, sdružení Za prosperitu Přerova a jeho místních částí a Nezávislí. ILUSTRAČNÍ FOTO - cs.wikipedia.org

Hotových koalic přibývá

I ve čtvrtek se v mnoha městech ČR posunula jednání o povolebních koalicích. Zcela jasno je v Ústí nad Orlicí, Kutné Hoře, Benešově, Přerově, Litoměřicích a Boskovicích. V ostatních městech jednání ještě probíhají.

V Ostravě končí šance na možnou koaliční spolupráci mezi vítězným hnutím ANO a ČSSD. Pracuje se na vzniku čtyřkoalice ANO, hnutí Ostravak, lidovci a ODS, řekl včera lídr ANO Tomáš Macura. »ČSSD nás nepřesvědčila, že svou avizovanou sebereflexi myslí vážně,« uvedl včera Macura.

Vítězné hnutí ANO je v Brně o krok blíže k uzavření koalice s hnutím Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených. Zástupci možných koaličních partnerů se shodli v mnoha tématech, našli společnou řeč i v závažných bodech ohledně modernizace nádraží nebo holdingového řízení firem, řekl lídr ANO Petr Vokřál. Vznik koalice má být oznámen dnes. Lidovci, zelení i Žít Brno vyloučili, že by paralelně jednali s ČSSD. Ta dosud radnici vedla spolu s ODS. Čtyřkoalice by měla dohromady 31 mandátů, což je nadpoloviční většina v 55členném zastupitelstvu.

Z dosavadních povolebních vyjednávání v Jihlavě je zatím zřejmé jen to, že nevznikne vládní koalice složená z ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

Radnici v Havlíčkově Brodě povede v příštích čtyřech letech koalice ODS, ČSSD, lidovců, TOP 09 a dalších dvou sdružení. Na post starosty bude znovu navržen občanský demokrat Jan Tecl. Mezi čtyřmi subjekty v opozici bude hnutí ANO i komunisté, kteří obecní volby ve městě vyhráli.  

Širokou koalici chce sestavit v Chebu vítězné sdružení VPM - Alternativa. Měla by být složena z pěti stran, kromě vítězné VPM ještě z ANO, ČSSD, Koalice pro Cheb a Svobodných.

Ve Strakonicích by mohla vzniknout koalice vítězné Strakonické veřejnosti, ANO a ODS. Není ještě vyloučeno, že se na vládě bude podílet i Volba pro město.

V Českém Krumlově městský výbor vítězné ČSSD doporučil vyjednávačům vytvořit koalici s ANO, KDU-ČSL a navíc s ODS, řekl předseda městské ČSSD a radní Rudolf Vejskrab. Nová koalice by získala ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu většinu 14 hlasů.

Radnici v Ústí nad Orlicí povede další čtyři roky koalice složená ze sdružení Oušťáci, ČSSD, KDU-ČSL a ODS. Smlouvu by měly podepsat v pondělí, řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci), který svou funkci obhájil.

Kutnohorská změna, která v komunálních volbách v Kutné Hoře skončila na druhém místě, se dohodla na koalici s ANO a ČSSD, oznámil včera lídr Kutnohorské změny Martin Starý. Šance pro Kutnou Horu dosavadního starosty Ivo Šance, která volby s těsným náskokem vyhrála, tak ve vedení města dál nebude.

Jednání o pětikoalici proti vítězné ČSSD ve Znojmě prozatím skončila, ve středu je opustilo hnutí ANO, které včera zahájilo jednání se sociální demokracií. Důvodem je podle její jedničky ANO Olgy Štefanikové křehkost pětikoalice, měla by jen 16 křesel z 31. ČSSD a ANO by měly 15 křesel, potřebují tedy ještě nejméně jednoho koaličního partnera. Štefaniková nevyloučila koalici s žádnou stranou včetně komunistů.

V Prachaticích na jihu Čech se povolební vyjednávání blíží ke zdárnému konci. Vládnout tam bude koalice vítězných Nezávislých a ANO s ČSSD nebo ODS, řekl lídr Nezávislých a starosta Martin Malý. V prvním případě by koalice získala v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu 13 křesel, ve druhém spojení by byla o hlas slabší. V obou případech by Malý mohl pokračovat v práci v čele radnice.

V České Lípě vzniká koalice, jejíž součástí by vedle vítězné ČSSD měla být i ODS. »Se třemi subjekty jsme v tomto okamžiku v absolutní shodě: ANO, ODS a Uděláme pořádek v České Lípě. Koalice zatím ale není definitivně uzavřena. Programové průniky budou předmětem dalšího vyjednávání,« uvedla kandidátka na starostku za ČSSD Romana Žatecká. Podle ní jednají o prioritách, kam ČSSD řadí evropské dotace a audit organizací města. Koalice by měla mít většinu 15 hlasů.

V Benešově bude zřejmě i v dalších čtyřech letech vládnout Volba pro město dosavadního starosty Jaroslava Hlavničky. Koaliční smlouvu uzavře s ODS, TOP 09 a STAN. Dohromady budou mít 14 z 27 křesel. Místo starosty připadne Volbě pro město. ČSSD, ANO a KSČM se tak ocitnou v opozici. Sociální demokraté přitom měli ambice sestavit v Benešově koalici a uzavřeli kvůli tomu spojenectví s ANO.

V Přerově již podepsali politici koaliční smlouvu. Následující čtyři roky budou město s 46 000 obyvateli řídit zástupci hnutí ANO, kteří volby vyhráli, Společně pro Přerov, sdružení Za prosperitu Přerova a jeho místních částí a Nezávislí. Dohromady mají v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 21 mandátů. Do křesla primátora by měl usednout lídr Společně pro Přerov Vladimír Puchalský. ANO výměnou získá tři náměstky.

I v Litoměřicích již představili novou městskou koalici. Tvoří ji ODS se sedmi mandáty, dále ČSSD, Sport a Zdraví Litoměřice a Severočeši Litoměřice se dvěma mandáty a TOP 09 s nezávislými s jedním mandátem. Dohromady tak koalice má v sedmadvacetiletém zastupitelstvu 14 hlasů. Starostou bude již čtvrté volební období po sobě Ladislav Chlupáč, lídr ODS.

V Boskovicích se po komunálních volbách zásadně změní radniční koalice, kterou nově povede po dlouhých letech v opozici ČSSD. Volby znamenaly zásadní propad pro ODS. Její lídr, někdejší starosta a bývalý poslanec František Sivera, nebyl ani zvolen do zastupitelstva. V koalici zůstává z minulosti jen KDU-ČSL, která bude spolupracovat s ČSSD, ANO 2011 a nestraníkem Vladimírem Farským, jenž kandidoval za KSČM.

Novou koalici v Písku by mohly tvořit vítězná ČSSD, Jihočeši 2012, TOP 09 a ANO. V zastupitelstvu by tato formace měla 18 členů z 27. O definitivní podobě by mělo rozhodnout pondělní jednání zastupitelů těchto subjektů, oznámil včera člen vyjednávacího týmu za ČSSD Roman Ondřich.

Teplicích se druhá Volba pro Teplice pokouší vyjednat koalici, která by poslala do opozice občanské demokraty Jaroslava Kubery. Právě kontroverzní primátor Kubera je pro Volbu pro Teplice neúnosný. Vládu by mohla sestavit koalice Volby pro Teplice, ANO, TOP 09 a ČSSD. Tu upřednostňuje jak Volba pro Teplice, tak hnutí ANO.

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři - vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez vítěze.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 12 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pa.stej
2014-10-17 12:29
Jsem zvědavý, jestli taky budou někdy uvažovat, že by měli něco
dělat a ne se jen dohadovat kdy, kde s kým a proti komu. I opoziční
politiky zvolili občané a na ty chtějí kašlat? Ať raději
poslouchají, kdo řekne správný a konstruktivní názor než jen koukat
na které straně stolu příslušný poslanec sedí. To ale dnešní
"demokraté" neumí. Styďte se!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.