ILUSTRAČNÍ FOTO - www.praha1.cz

Další úspěchy KSČM v koaličních jednáních

Komunisté se budou s největší pravděpodobností podílet na vládě v dalších třech velkých městech, v Karviné, Lovosicích a v Moravské Třebové.

KSČM se do vedení Karviné vrací po osmi letech. »Na budoucí spolupráci se těšíme a myslím si, že má šanci fungovat bez problémů a být snad i dlouhodobější než jen čtyři roky,« uvedl lídr KSČM Karel Wiewiórka.

Primátorem Karviné by se opět měl stát Tomáš Hanzel z vítězné ČSSD, který vedl kandidátku a v čele města stál už v uplynulém volebním období. KSČM o primátorskou funkci usilovat nebude, řekl Wiewiórka.

V jedenáctičlenné městské radě bude mít ČSSD kromě primátora také dva náměstky a tři členy rady. KSČM, která skončila ve volbách třetí za hnutím ANO, získá dva náměstky a tři další členy rady. Podle Hanzela by ČSSD měl zůstat náměstek zodpovídající za investice a finance města. O dalším rozdělení se bude dále jednat.

Lídři KSČM i ČSSD se shodli, že jejich programové cíle jsou velmi podobné. K hlavním cílům patří budování nové průmyslové zóny Nad Barborou, obchvat města, sociální bydlení a byty pro mladé a pokračování programu nulové tolerance k nepřizpůsobivým. Na programovém prohlášení se nyní bude pracovat.

Koalice bude mít v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu převahu 26 hlasů.

V opozici v Karviné skončí hnutí ANO a také koalice lidovců a Strany zelených. Hanzel uvedl, že ustavující zastupitelstvo by rád svolal co nejdříve.

Lídr ANO Antonín Barák byl výsledkem jednání zklamán, velmi stál o koalici s KSČM. »Nabídli jsme KSČM maximum, tedy primátora, dva náměstky a pět míst v radě. KSČM přesto šla do koalice s lidmi, kteří je před osmi lety podvedli,« postěžoval si Barák a narážel tím na situaci, kdy komunisté před osmi lety vyhráli v Karviné volby, ale ČSSD se raději dohodla s ODS. Karvinští komunisté jsou nicméně přesvědčeni, že koalice by měly uzavírat především programově blízké strany a o směřování města by neměly rozhodovat osobní vztahy, proto zvolili koalici levicovou.

Komunisté jsou do vládní koalice i v Lovosicích. Vybrali si je ke spolupráci představitelé vítězného hnutí ANO 2011. Hnutí v Lovosicích zaznamenalo nejvýraznější vítězství ze všech měst v Ústeckém kraji, když získalo téměř 41 procent hlasů a k dosažení většiny v zastupitelstvu mu scházel jediný mandát. Pro spolupráci si tak mohlo vybrat kterékoli z dalších volebních uskupení. Volba nakonec padla na KSČM, která ve volbách skončila druhá.

»Vyjednávali jsme se všemi subjekty a komunisté nám z toho vyšli jako nejvhodnější partner pro realizaci volebního programu,« řekl jeden z představitelů hnutí Vladimír Hieke. KSČM byla členem lovosické koalice už v uplynulém volebním období.

ANO obsadí v Lovosicích pozici starosty i místostarosty a šest míst v sedmičlenné radě města. Novým starostou by měl být vysokoškolský pedagog z Univezity Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem Milan Dian.

 

Dosud nejsilnější strana ve městě, ČSSD starostky Lenky Lízlové, tak se svými třemi mandáty odchází do opozice. Tam zůstává i ODS.

KSČM je též v koalici v Moravské Třebové na Svitavsku. Vytvořila ji vítězná ČSSD a jejím členem bude i Sdružení nezávislých kandidátů Moravská Třebová. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít staronová koalice 11 hlasů. Starostou bude Miloš Izák (ČSSD), který ve funkci bude podruhé. »Ještě jsme oslovili hnutí ANO s nabídkou na jednoho radního, ale poděkovali nám, že do toho nepůjdou,« řekl Izák. Ustavující zastupitelstvo nejspíš bude 3. listopadu.

Sociální demokraté získali sedm mandátů, stejný počet měli i v minulých volbách. Komunisté mají tři zastupitele a nezávislí kandidáti jednoho. Ostatní strany budou v opozici. Po dvou mandátech mají v Třebové TOP 09, ODS a Sdružení nestraníků, jednoho zástupce budou mít lidovci.

Starosta Izák uvedl, že město se v tomto volebním období mimo jiné zaměří na získávání dotací, protože řada investic je nad možnostmi městského rozpočtu. Radnice se chystá zateplit jednu ze svých základních škol, přestavět školní krytý bazén nebo položit umělý trávník pro místní fotbalový klub.

Jak jsme již informovali, komunisté zasednou i ve vedení Kladna, Chomutova a Havířova.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 70 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.