Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Spokojený pes, spokojený páníček

Pokud nás lidi začne zrazovat vlastní tělesná schránka, cítíme se unavení, bolaví, smutní či ve stresu, dokážeme to dát většinou jasně najevo a také víme, jak se s těmito problémy vyrovnat. Co ale naši čtyřnozí partneři, kteří možnost jasného vyjádření nemají? Každý správný chovatel na svém psu pozná, že není »ve své kůži«. Pokud jsou psi apatičtí, nervózní, unavení či rozbolavělí, může se jednat o vážný problém. Co když ale ani veterinář žádný zjevný zásadní problém nenajde? Jak udělat svého psího kamaráda opět šťastného?

Tak jako lidé, mohou i psi prožívat nejrůznější fyzické i duševní bolístky. Napadlo vás, že pes, který není v pohodě po fyzické stránce, může trpět právě přemírou naší snahy o jeho dostatečné vyvenčení? Psi milují pohyb a hry se svými páníčky, ale tak jako vás z náročného víkendu, velké procházky, běhání a dovádění bolí druhý den celé tělo, bolí celé tělo často i psa. Jeho dokonce možná mnohem více, protože je přeci jen menší, má kratší nohy, a tak se naběhá víc než člověk. A běhat bude do omdlení jen z pouhé radosti při pohledu na spokojenost svého pána. Jak ale svému zmoženému psímu příteli pomoci? Stejně jako sobě. Když člověka bolí záda, zajde si na masáž. Zkuste dopřát svalovou masáž i svému psu!

Rozmazlujte psa masáží

Řekne-li se masáž psa, většina lidí si buď poklepe na hlavu, nebo se od srdce zasměje. Věnujeme-li však tomuto tématu druhý pohled, pak zjistíme, že to není ani hloupost, ani zbytečný přepych. »Svalová bolest psů je dlouhodobě podceňovaným problémem,« říká Šárka Janouchová, která se věnuje terapii zaměřené na potíže spojené s mobilitou a svalovou bolestí u psů, způsobených např. zraněním, kompenzací coby důsledek často se opakujících pohybů a celou řadou jiných patologií. »Když si půjdeme zasportovat nebo budeme fyzicky pracovat více, než jsme zvyklí, tak hned druhý den poznáme, kde který sval je namožený a potřebuje odpočinek. To samé se děje našim psům, když s nimi trénujeme, nebo aktivně žijeme. Tělo psa a jeho funkce se nijak výrazně neliší od toho našeho. Stejně jako my lidé, i oni potřebují péči a čas na regeneraci. Důvodem, proč nás to nenapadne, je, že pes si prostě nestěžuje. Jeho touha po pohybu a akci je dlouho silnější než bolest. Dokud to jde, tak ji kompenzuje ulevováním bolestivého místa a přetěžováním jiného,« vysvětluje Šárka Janouchová.

Svalový systém patří k nejdůležitějším v těle psa. Poranění svalu, a to i mikroskopické, ke kterému může docházet při každodenních aktivitách, a nedostatečná regenerace, se zpravidla projeví až za několik týdnů i měsíců a nelze jej, stejně jako svalovou bolest, identifikovat žádným přístrojem. Špatné svalové napětí, nerovnováha v těle, ale i řada kloubních a kosterních potíží (artróza, dysplazie apod.), včetně s tím souvisejících symptomů od zažívacích potíží po problematické chování a předčasné stárnutí psa - to vše může způsobovat svalovou bolest, coby důsledek nerovnováhy fyzického těla s následným ovlivněním psychické pohody. »Ve své praxi se často setkávám se psy, kterým na první pohled vlastně nic není. Fyzickou nepohodu, či občasné kulhání, u kterého se nenašla příčina, přičítají majitelé věku, špatnému šlápnutí, přílišnému pohybu atd. atd. Nicméně svalová kompenzace je součástí každého problému s mobilitou.« popisuje potíže se svaly Šárka Janouchová a doplňuje, že péče o svaly by měla začínat již od útlého věku, kdy se vyvíjí. Není to pouze o správné výživě, ale i o správném pohybu a vhodných »štěněcích« cvičení pro dobrý vývoj svalů a pohybového aparátu našeho psa.

Pomůže jen kvalitní péče

Pomoct může i již zmíněná masáž. Vždyť každý sportovec, profesionál, i ten, který sportuje jen pro radost, zajde čas od času na masáž a dopřeje svým svalům potřebnou péči. Řekneme si, že pes se tak narodil, že je na to geneticky vybavený. Opravdu tomu tak je? Dostal do vínku genetickou výbavu na opakované pohyby honění za míčkem, každodenní nastupování do auta, přeskakování přes překážky? Podíváme-li se na přirozenost psa, pak pokud by žil v přírodě, běžel by za nějakou potravu dvakrát, možná třikrát. Rozhodně by to nebylo 20 nebo i více minut, jak je tomu, když psovi házíme na vycházce míček nebo trénujeme na závody. »Někdy stačí velmi málo, abychom vyřešili potíž spojenou s mobilitou a svalovou bolestí.« komentuje Šárka Janouchová s tím, že řešením může být specifický typ masáží. Každý majitel má možnost se tyto techniky naučit, a pokud jsou prováděny správně a bezpečně, mohou pomáhat předcházet zraněním, umožnit rychlejší regeneraci organismu a přispět ke zlepšení zdraví psa. »Rozhodne-li se majitel, že chce svému psímu miláčkovi dopřát péči v podobě masáží, pak je třeba najít si zkušeného terapeuta a lektora, který má potřebné vzdělání a především znalost co a proč psovi aplikuje. To je zcela zásadní, neboť mnoho technik, pokud nejsou správně aplikované, mohou psovi způsobit bolest nebo mu dokonce ublížit. Zkušený terapeut by měl umět z chování a pohybu psa přesně přečíst, co se děje v jeho těle, v jeho svalech a doporučit majiteli nejvhodnější péči či případně návštěvu veterináře specialisty,« uzavírá Šárka Janouchová.

Když psa bolí duše

Ne všechny potíže ale souvisí s fyzičnem. Jak ví každý správný pejskař, i pes má duši a prožívá radost, štěstí, ale i smutek a třeba zklamání. Pokud jsou některé problémy dlouhodobější, může pes zásadně změnit své chování. Z gaučového mazlíka se stane agresivní rafan a z pohodového kamaráda vyjukaný strašpytlík. Pak je důležité zjistit, proč tomu tak je. Což ale nemusí být tak jednoduché. Říkáte si »Můj pes má vše, drahé granule, svoje místo, pravidelné procházky, dokonce může do postele i na gauč, tak proč se změnil?« Změna nemusí být přímo u něj, ale často se týká jeho smečky. Důvodů může být na tisíc. Například musí jezdit autem, které nemá rád. Musí k veterináři, ze kterého má přímo panickou hrůzu. Dostává méně pozornosti, když si pořídíme dalšího zvířecího společníka, nebo když se jednoho dne vrátí panička z porodnice s něčím malým, kolem čeho všichni poletují a on už není středem pozornosti jako dříve. Také když mu odejdete do práce a on každý den věří, že se vrátíme, ale kde má jistotu. Psi, a zvířata všeobecně, žijí v přítomném okamžiku a nepřemýšlí nad tím, co bude za minutu, za hodinu, za týden. Přizpůsobí se našemu životnímu stylu, z jejich pohledu dennímu životu smečky. A každá náhlá změna v nich pak probouzí pocit nejistoty a strachu.

Panický strach z hluku

Existuje ale mnoho psů, kteří žijí dlouhodobě spokojený život se svou lidskou smečkou, a přesto zažívají panické ataky. Nejčastěji za to může hluk. Blízká bouřka, petardy a ohňostroje, těžká technika...

Pokud pes dostává panickou ataku, chová se nepředvídatelně, bojácně, agresivně, snaží se zmizet, nebo naopak zalézá do nejtemnějšího kouta. Takto vystresovaný pes pak nemusí být zvladatelný, může útočit i na svého milovaného pána, klepe se strachy, zrychleně dýchá, je nervózní, přežvykuje, není schopen přijímat jakékoliv povely, nebo se dokonce pokouší zběsile utéct.

Zdá se, že strach z bouřky, či dělobuchů nemá nic společného s povahou psa. I ten největší psí raubíř může být strachy bez sebe, když slyší burácení hromu, nebo střelbu dělobuchů. Někdy jsme příčinu strachu schopni najít. Může to být již zmíněná bouřka, nebo například dělobuch, který nečekaně vybuchl v blízkosti psa, způsobil úlek a od té doby se náš pes bojí. Stejně časté jsou však i případy, kdy nevíme, co strachové chování zapříčinilo. To když se náš pes začne bát zcela náhle a bez zjevné předchozí příčiny.

Jak napravit psí duši?

Většinu lidských životních situací ale nechceme zpětně měnit jen kvůli psovi. Jak ale dostat psa do pohody? Samozřejmě naším lepším přístupem k němu. Prvním a velmi důležitým faktorem je chování majitele. Psi umí velmi dobře číst mentální stav svého pána. Obavy a nervozita majitele strach psa pouze zvýší, proto je důležité být v klidu. Sebejistota, všímání formou hry, mazlení, nebo jiné aktivity, kterou má pes rád, odvádí jeho pozornost od nepříjemných zvuků. Vyvarujte se litování, utěšování, stejně jako trestání, či křičení. Prostě chovejte se, jako by to byla běžná situace.

Vytvořte bezpečné prostředí. Někteří psí mazlíčci se cítí více v pohodě v malých prostorech, např. koupelna (můžete zapnout fen, nechte svítit světlo), pohodlná psí bouda, nebo pelech, případně psí klec, či krabice. Pokud pes spí rád v kleci či boxu, můžete jej přikrýt prostěradlem nebo jiným kusem látky, abyste vytvořili větší pocit bezpečí. Ten může poskytnout třeba i prostor pod postelí.

Léky a homeopatika

Již mnohokrát jsme se v našich novinách zmiňovali o zklidnění psů léky, například před silvestrovským ohňostrojem. Tyto léky naordinuje psovi jeho veterinář, a to tak, aby vyhovovaly velikosti a stáří psa. Léky většinou pomohou psa zklidnit, uspat a přežít v klidu jednorázovou stresovou situaci. Při dlouhodobějších problémech, či častější stresové zátěži ale nemusí být ideální volbou. »Ve chvíli stresu je častým důsledkem omezená účinnost léku a stává se, že tělo je v útlumu, ale psychika psa v plném nasazení. Tím dochází k ještě větší panice psa, který musí čelit strachu z bouřky, petard a zároveň se musí vyrovnat s omezenou možností svého léky utlumeného těla,« říká Šárka Janouchová. Pro lepší představu to lze přirovnat k situaci, kdy jsme u zubaře. Ten nám dá anestezii. Pusa je již zcela bez citu, ale my přesto v zubu cítíme bolest, neboť strach vyvolal tak velký stres, že anestetikum účinkuje pouze omezeně. Přesně to se může dít s naším psem a z původní nervozity a strachu se stává panika či fobie.

Velmi účinnou metodou mohou být Bachovy květové esence. Jsou určeny přímo na situace spojené se strachem. Výhodou je především maximální bezpečnost, tzn., že nejsou návykové a po odstranění strachu nedochází ve stejných situacích k jeho návratu. U většiny psů, podle míry strachu (od nervozity po panickou reakci, až k nepřiměřenému chování), jsou výsledky viditelné v průběhu prvních dvou týdnů. Stejně tak užívání esencí trvá od jednoho do tří měsíců. V tomto časovém období by výsledky již měly být patrné. Pokud tomu tak není, pak esence nejsou dobře namíchány, nebo je příčina někde jinde - špatné dávkování, nedodržení dávkování apod. »Z praxe je možné říci, že u většiny psů se strachem z bouřky nebo petard dochází k úplnému vymizení strachu, nebo se projeví jen lehkou nervozitou. Proto se Bachovy esence zdají být vhodným a efektivním způsobem, jak se vypořádat s tímto psům život komplikujícím strachem,« tvrdí Šárka Janouchová. Více informací o léčebné metodě, kterou vyvinul anglický lékař Edward Bach, najdete na www.krasnacarodejka.cz.

Když pes není v pohodě:

* je apatický, unavený

* je méně aktivní, odmítá si hrát

* je hyperaktivní, nesoustředěný, utíká

* přestává poslouchat zjevné a známé povely

* je bojácný, ustrašený

* je agresivnější na neznámé lidi či jiné psy

Co může být příčinou:

* nárazové, či dlouhodobější fyzické přetížení

* nevhodná změna stravy

* prochladnutí (zvlášť v sychravém podzimním a zimním počasí)

* psychický stres – změna zajetého životního stylu (konkurenční mazlíček, změna v odchodu a příchodu z práce, nový člen smečky, nebo naopak odchod člena smečky apod.)

* očekávaná nepříjemná událost (blížící se bouřka, návštěva veterináře, odjezd na dovolenou...)

Helena KOČOVÁ
FOTO – archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 13 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama