Tip na výlet

Městečko MINIUNI

Městečko MINIUNI - svět jako na dlani. V centru města Ostravy, vedle areálu Výstaviště Černá louka (za Divadlem Antonína Dvořáka), se nachází úplně jiný svět - minisvět. Městečko MINIUNI nadchne děti i dospělé.

Myšlenka zrealizovat minisvět při vstupu České republiky do Evropské unie byla uskutečněna v květnu roku 2004 soukromou společností. V roce 2005 převzalo areál město Ostrava, a to následně pověřilo spravováním této turistické atrakce akciovou společnost Ostravské výstavy. V areálu se začaly konat akce a programy pro děti a MINIUNI získalo své stálé místo v žebříčku oblíbenosti u návštěvníků nejen z České republiky, ale z celé Evropy. Zavítali do něj dokonce i návštěvníci ze vzdálených zemí, např. z Japonska či USA. MINIUNI je především venkovní areál, kde si můžete prohlédnout 34 modelů významných světových staveb. Za všechny jmenujme alespoň Eiffelovu věž, sedm starodávných divů světa, šikmou věž v Pise, Staroměstskou radnici v Praze, lanovku na horu Ještěd a jiné. Modely jsou postaveny v měřítku 1:25. Celý areál křižují železniční tratě v měřítku 1:22,5 s mininástupištěm Ostrava-Střed.

Každoročně se v areálu koná spousta naučných a zajímavých programů pro děti i jejich rodiče. Velice poutavé a poučné bývají výstavy. Jedna z nich představuje evropské hrady a zámky (z balzového dřeva), další zase historické a současné lodi, z názvu stálé expozice - Po stopách železničáře - lze vyčíst, co je náplní této výstavy. Městečko MINIUNI je pro veřejnost přístupné od března do května, jakož i v září a říjnu od 10 do 18 hodin denně kromě pondělí, od června do srpna denně od 9 do 20 hodin, v listopadu a prosinci denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin. V zimních měsících je otevřeno jen za příznivých klimatických podmínek. Součástí vašeho výletu do Ostravy může být i návštěva Slezskoostravského hradu, který rovněž nabízí spoustu příležitostí k poučení, odpočinku i zábavě. Ale o něm někdy příště. Více informací na www.cerna-louka.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.