Rozhovor Haló novin s místostarostkou Litvínova Erikou Sedláčkovou (KSČM)

Neprolomení limitů je naší prioritou

Litvínovská KSČM získala ve volbách 14,5 procenta hlasů a skončila na druhém místě. Jak jste si tento výsledek vyhodnotili? Je to úspěch?

Jistěže to úspěch je a jsme rádi, že voliči nám opět dali důvěru a děkuji jim za ni. Předpokládám, že je to i proto, že pro naše občany děláme různé akce během roku. Pořádáme setkání k Mezinárodnímu dni žen, děláme akce pro děti k Mezinárodnímu dni dětí, zveme spoluobčany na První máj, organizujeme ples KSČM… Některé jiné strany se na občany obracejí jen před volbami. I tato systematická práce litvínovské organizace KSČM je za volebním úspěchem, a to dlouhodobě.

Jak byste zhodnotila celkový výsledek voleb v Litvínově? Proč uspělo ANO? Čím si voliče získalo?

Letos se komunálních voleb v Litvínově účastnilo 12 subjektů, což je nebývalé množství. Čtyři nebo pět z nich bylo zcela nových. V tomto směru bylo nové i hnutí ANO. Žádný z jejich zvolených kandidátů se v komunální politice dosud nijak výrazně neangažoval. Myslím si proto, že voliči vycházeli z pozice, kterou má ANO na celostátní úrovni, a tedy z popularity Andreje Babiše. Voliči rozhodli a my výsledek respektujeme. Ostatně jsme často sami na vlastní kůži v uplynulých dvaceti letech zažívali, že KSČM dosáhla dobrého volebního výsledku, a přesto zůstala mimo. Nějaké poměrné zastoupení v orgánech města na základě volebního výsledku pro naši stranu léta neexistovalo. Jsem ráda, že se to změnilo.

Litvínovská KSČM nakonec vstoupila do »vládní« koalice s ANO a STAN. Byla to těžká vyjednávání? Co vás přimělo do koalice vstoupit?

Vyjednávání byla v mnoha ohledech náročná. Rozhodující pro nás ovšem je, že máme dost společných programových bodů a shodujeme se na prioritách, které jsou pro Litvínov podstatné. Hlavním motivem naší účasti v koalici je tedy programová shoda a respektování výsledku voleb.

Média uváděla, že klíčovým svorníkem koalice je odpor proti prolomení limitů těžby uhlí. Jak se k tomu problému litvínovští komunisté staví?

Neprolomení těžebních limitů je jednou z priorit, na nichž se naše koalice shodla. Z těžby hnědého uhlí na Mostecku se v posledních zhruba deseti letech udělalo politikum. Vzpomeňte na doby, kdy vládlo heslo »Nejsme jako oni«, a kromě jiného se předchozímu režimu neustále předhazovalo, jak kvůli hnědému uhlí boural jednu vesnici za druhou, aniž by lidé měli možnost se bránit. Není tak daleko doba, kdy ještě MUS, posléze Czech Coal, propouštěly stovky zaměstnanců - a nic moc se tu nedělo.

Stejně tak existují studie, podle nichž stát nebude potřebovat tolik uhlí, aby musel prolomit současné těžební limity. Nemluvě o tom, že existují i další možnosti, než zbourat Horní Jiřetín, a Litvínov tím pádem dostat na kraj jámy. Například ČEZ se svými miliardami čistého zisku prostě bude vyvážet méně elektřiny do zahraničí nebo se může těžit v prostoru, kde není třeba nic bourat...

Co říkáte na postoj odborů a prezidenta Zemana, kteří prolomení limitů podporují?

Každý, kdo je pro prolomení limitů, prezidenta nevyjímaje, by si měl zkusit bydlet na kraji jámy – tak jak to hrozí Litvínovanům - nebo by ho měli vyhostit z domova, v němž strávil většinu života. V případě pana prezidenta a odborů je ovšem další možnost - a sice zjistit si reálná čísla. Jak ohledně potřeby těžby pro stát z dlouhodobé perspektivy, tak ohledně argumentů typu »hrozí propouštění«.

Jaké hlavní úkoly před nově vzniklou koalicí stojí?

Úkolů je řada, ale ten, který nás čeká bezprostředně po ustavujícím zastupitelstvu, je rozpočet. Naší prioritou je udržet dobrý trend, který jsme v hospodaření města v uplynulých čtyřech letech nastavili. Musíme připravit a prosadit takový rozpočet, který nebude město dále zadlužovat, a rozdíl mezi běžnými příjmy a výdaji musí být tak velký, aby pokryl splátky úvěrů a vytvořil ještě odpovídající rezervu na obnovu majetku města. Není to vůbec lehký úkol, neboť potřeb je mnoho a finanční prostředky jsou omezené.

KSČM je v povolebních vyjednáváních na radnicích poměrně úspěšná, vstoupila už i ve velkých městech do řady koalic. Čeho je to podle Eriky Sedláčkové signálem?

Jan STERN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 46 hlasů.

Jan STERN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2014-10-28 18:03
14,5% pro KSČM v Litvínově, to je katastrofa, ne úspěch. Kde jinde už
chcete vítězit? I když je to pořád lepší, než výsledek v Mostě.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.