Hlavní město Kazachstánu Astana je metropolí s pozoruhodnou architekturou. FOTO - www.abovetopsecret.com

Kazaši se představili komunistům

Serikzhan Alikhanov a Islambek Raimov, ekonomičtí radové Velvyslanectví Republiky Kazachstán v ČR, navštívili minulý týden další z besed Klubu mezinárodní politiky při ÚV KSČM. A svou návštěvu vzali velmi vážně. Přinesli s sebou členům Klubu řadu propagačních materiálů a ještě promítli 10minutový krátký dokument o své rozvíjející se zemi + nabídli prezentaci základních ekonomických ukazatelů současné Republiky Kazachstán.

Úvod obstaral Serikzhan Alikhanov, jenž dokumentoval rozvoj vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi na konkrétních příkladech. Kromě obchodních vazeb také na prohlubujících se kulturních a studentských výměnách.

Mimochodem, věděli jste, že předsedou Spolku přátel Kazachstánu je předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip? A že byl nedávno v čele pětičlenné delegace, která v Kazachstánu zkoumala možnosti rozmachu spolupráce v oblasti zdravotnictví...?

Ačkoli nejvýznamnějším investorem v Kazachstánu je Nizozemsko, naše vzájemná obchodní výměna je také velmi solidní - přesahuje v posledních letech už miliardu dolarů. V Almaty pracuje delegace Czech Trade, v celé zemi pak 76 českých firem, včetně populárního pivovaru, a funguje dalších 20 zastoupení. A to je zde ještě velký předpoklad dalšího nárůstu po listopadové oficiální návštěvě prezidenta Miloše Zemana a delegace českých podnikatelů v Astaně. ČR má pochopitelně zájem zejména o kazašské nerostné bohatství - vždyť devátá největší země planety je bohatá nejen na ropu a plyn, ale najdete v ní prakticky celou Mendělejevovu tabulku chemických prvků. Ne náhodou část paliva českých jaderných elektráren už dnes pochází právě z Kazachstánu... Co naopak výrazně hapruje, je turistika. A to navzdory faktu, že Kazachstán má velký potenciál v ekologickém cestovním ruchu. Vypadá to, že Czech Trade s našimi cestovními kancelářemi dostatečně nespolupracuje, i proto Kazachstán v jejich nabídce na rozdíl od sousedních euroasijských zemí zatím zcela chybí!

Současný Kazachstán

Ze sovětských časů v rozmanitém sekulárním Kazachstánu zůstalo na 100 různých etnických a náboženských skupin. Křesťané, muslimové a řada dalších, všichni tu pak žijí bez konfliktů, v atmosféře činorodé spolupráce. Ať už v nejmladším hlavním městě planety Astaně, kterou v posledních 15 letech do moderního architektonického hávu oblékli převážně japonští architekti, nebo v jiných klimatických zónách - v horách, na poušti, u Kaspiku.

Islambek Raimov ve své prezentaci vysvětlil, že Kazachstán staví svůj rozkvět mj. i na využití své geografické polohy, když se nachází v blízkosti hned tří zemí společenství BRICS (Ruska, Číny a Indie). HDP země je 218 miliard USD, což vychází na 13 000 na jednoho obyvatele. Na 14 000 km železnic se dočká brzy výrazného nárůstu, protože současná železniční síť končí a začíná u Kaspiku. A aby se nemuselo pokračovat oklikou horem přes Rusko, rozjet byl projekt Západní Čína-západní Evropa, v jehož rámci se staví přes celý Kazachstán železniční trať, který z deváté největší země světa udělá nejmodernější tranzitní klenot.

Proti sankcím

Politický systém Kazachstánu výrazně ovlivňuje i jedna ze dvou komunistických stran, Komunistická lidová strana, která pracuje v parlamentu spolu se sociální demokracií a nejsilnější Domovinou. To Komunistická strana Kazachstánu sice formálně stále existuje, ale prožívá velkou krizi. Zrovna v ní probíhají různé regionální sjezdy, na nichž je vedení kritizováno za pasivitu.

Dozvěděli jsme se také, že v zemi je pouze pětiprocentní nezaměstnanost, mladí absolventi učňovských oborů totiž hned dostávají přednostně práci, přesto je tu spíš opačný problém - nedostatek rukou na pracovním trhu, a tak jezdí pracovat do Kazachstánu obyvatelé okolních zemí, ale třeba i Ukrajinci.

Právě na postoj Kazachstánu k ukrajinské krizi se dotazovali účastníci besedy vzápětí. Alikhanov ujistil, že už vzhledem k tomu, že v Kazachstánu je velká ukrajinská diaspora, dotýká se konflikt právě i Astany. Kazachstán se po zdrženlivém jarním postoji zapojil mj. do minských rozhovorů a jasně deklaroval, že je sice pro celistvost Ukrajiny, ale respektuje rozhodnutí občanů v referendu (na Krymu). Kazaši jsou také proti sankcím vůči Rusku. Nepovažují je za správnou cestu, která by cokoli vyřešila...

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 39 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.