Zdeněk Klanica. FOTO - www.arub.cz

Zeman vyznamenal Zdeňka Klanicu

Prezident republiky Miloš Zeman u příležitosti státního svátku 28. října udělil vyznamenání 33 osobnostem. Byl mezi nimi i archeolog a bývalý poslanec a místopředseda ÚV KSČM Zdeněk Klanica, který nedávno zemřel. Vyznamenání obdržel in memoriam.

Zeman Klanicovi udělil Medaili Za zásluhy I. stupně, a to za zásluhy o stát v oblasti vědy. Zdeněk Klanica, který zemřel 29. července tohoto roku, vystudoval Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Brně a poté nastoupil jako odborný asistent do Archeologického ústavu ČSAV. Od roku 1960 působil 30 let na slovanském hradišti v Mikulčicích, kde byl od roku 1975 vedoucím archeologických prací a kde se podílel na mnoha nálezech. Byl též spoluautorem výstav o Velké Moravě a vydal o této etapě několik monografií. Za KSČM byl v letech 1996-1998 a 1998-2002 poslancem.

Řád Bílého lva osobně převzali slovenský premiér Robert Fico, bývalý rakouský premiér Franz Vranitzky a stopětiletý Nicholas Winton, který před druhou světovou válkou zachránil 669 českých a slovenských dětí převážně židovského původu před deportací do nacistických táborů, když pro ně zorganizoval přepravu do Británie a umístění do tamních rodin. Pomáhal i po válce, mimo jiné působil v tehdejší Mezinárodní organizaci OSN pro uprchlíky a v organizaci Abbeyfield spravující domy pro seniory. In memoriam pak řád získal bývalý britský premiér Winston Churchill, který řídil britskou vládu za druhé světové války.

Řád Tomáše G. Masaryka obdržel Eduard Harant, rakouský nakladatel a podnikatel, spoluzakladatel Rakousko-české společnosti, zpěvačka Hana Hegerová a cestovatel Miroslav Zikmund. Posmrtně řád obdržel písničkář Karel Kryl.

Medaili za zásluhy krom Klanici získali i zpěvačka Lucie Bílá, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, český rekordman mezi dárci krve Zdeněk Duběnka, přednosta ortopedické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce Pavel Dungl, někdejší poslankyně Božena Fuková, která v říjnu 1968 jako jedna z čtyř členů Národního shromáždění hlasovala proti smlouvě o dočasném pobytu sovětských vojsk v Československu, Natalja Gorbaněvská, která na moskevském Rudém náměstí v srpnu 1968 demonstrovala proti okupaci Československa, němečtí manažeři Carl Horst Hahn a Ludvík Kalma, kteří stáli za začleněním české společnosti Škoda Auto do koncernu Volkswagen, poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský, Antonín Kalina, který v koncentračním táboře Buchenwald před smrtí zachránil více než 900 židovských dětí, honorární generální konzul ČR v Atlantě v USA George Alois Novak, předsedkyně Společnosti Edvarda Beneše Věra Olivová, filmoví režiséři Filip Renč a Robert Sedláček, předsedkyně Fondu ohrožených dětí a autorka projektu Klokánek Marie Vodičková a zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová, která vede zvonařskou dílnu Dytrychových v Brodku u Přerova. In memoriam byla medaile udělena katolickým kněžím Josefu Štemberkovi a Josefu Toufarovi.

Medaile Za hrdinství Zeman udělil osmi vojákům z Afghánistánu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 55 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.