Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Rozhovor Haló novin se starostou Rožmitálu pod Třemšínem, poslancem Josefem Vondráškem (za KSČM)

V Rožmitále pokračuje koalice KSČM, ČSSD a Nezávislých

V komunálních volbách v Rožmitále pod Třemšínem výrazně uspěli komunisté, proti minulému volebnímu období jste si ještě o pár procent polepšili, budete mít v zastupitelstvu sedm zastupitelů, nejvíc ze všech stran. Je to tak?

Máme ze všech politických subjektů nejvíc, tj. sedm mandátů, po třech mají ČSSD a ODS, po dvou pak Zelení pro Rožmitál, Nezávislí a KDU-ČSL.

V Rožmitále starostujete už od roku 1998, a budete zřejmě starostou i pro příští léta. Můžete se nejdřív vyjádřit k výsledkům voleb?

S výsledky voleb jsme velice spokojeni, trošku jsme to překombinovali, v minulosti jsme měli 17členné zastupitelstvo, pak jsme tento počet zvedli na 19 členů - osmnáctý byl komunista a devatenáctý zelený. Ale v podstatě jde o to, že máme už 16letou koalici s ČSSD a s Nezávislými, a tato trojkoalice má v 19členném zastupitelstvu nyní dvanáct lidí. Pak jsou tam dva lidovci, kteří nejsou ani s námi, ale nejsou ani se zbytkem zastupitelstva, tedy s těmi, kteří stojí mimo koalici. Uvidíme, jak život poběží. Současná koalice bude tedy stejná, ale je fakt, že dřívější poměr koalice a opozice byl 10:7, nyní to máme 12:7, takže jsme na tom lépe.

Už jste řekl, že dlouholetá koalice má hlavní odpovědnost za rozvoj města a tím i života jeho občanů už 16 let. Znamená to, že lidé v Rožmitálu jsou spokojeni. Jinak by přece volili změnu, ne?

Je fakt, že pro lidi jsme v uplynulých letech udělali hodně práce. Už v počáteční době jsme začali dělat hlavně pro děti, největší objem finančních prostředků jsme vložili do rekonstrukcí předškolních a školských zařízení - na modernizaci základní školy, školky, základní umělecké školy a základní praktické školy. To se nám vyplatilo, rekonstruovali jsme už v době, kdy ještě nebyly ROPy (Regionální operační programy), a čerpali jsme prostředky z ministerstva financí, byla to velká výhoda - lidé viděli, že se staráme hlavně o děti. Vzhledem k počtu obyvatel jsme v Rožmitále postavili nejvíce nájemních bytů v okrese. A také jsme rozšířili sociální byty, které mají charakter domů s pečovatelskou službou, na 50 bytových jednotek. Rovněž jsme kompletně zrekonstruovali a zmodernizovali zdravotnické zařízení, nyní je bezbariérové, zajistili jsme činnost stomatologické ordinace.

Pak je to taková normální práce - tu sportoviště, tu chodník, jindy komunikace…

Jsme rádi, že máme na co navazovat. Za šestnáct let činnosti koalice byly v Rožmitále vybudovány investice za neuvěřitelných 670 milionů korun, s pomocí 400 milionů korun získaných na dotacích. Další miliony korun byly vynaloženy na údržbu a opravy majetku města, za více než 12 milionů Kč jsme pořídili techniku a vybavení, přes 30 milionů Kč šlo na zajištění sociálních služeb.

Klobouk dolů. Přece jen, překvapilo vás něco na nedávných komunálních volbách?

Překvapilo mě, že i v našem městě (stejně jako v celé ČR) přišlo k volbám o devět procent lidí méně než před čtyřmi lety.

V čem to podle vás vězí, když lidé jsou s vaší prací spokojeni?

Pak se nabízí otázka, zda už nejsou moc spokojeni.

Kdy budete mít v Rožmitále obecní radu, a jaké bude její složení?

Předpokládám, že vzorec bude stejný jako v minulém volebním období, rada bude pětičlenná, z toho budou tři komunisté. Ustavující zasedání plánujeme na 10. listopadu.

Pro město už začínáte připravovat program. Na co vy kladete největší důraz, co byste chtěli z programu KSČM prosadit především?

Budeme pokračovat v rozdělané práci, což je principem programu i naší strany. Jde nám především o zlepšení situace v ekologické oblasti, chceme účinně řešit svoz a využití bioodpadu výstavbou kompostárny, nakupujeme stroje pro technické služby, jde nám také o větší čistotu města, máme peníze v ROP pro další místní komunikace, na sportoviště atd. Prostě budeme plynule pokračovat v tom, na co jsme už požádali, nebo nám už byly přiděleny peníze, hodně toho už máme rozpracovaného.

Když vás tak poslouchám, jako byste neměli žádné problémy…

Jsme malé město, a když se podíváme na křivku rozdělování daní, tak jsme pořád v propadu, kam nás kdysi »šoupnul« tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Nevím, zda to špatně spočítali, nebo to bylo schválně, ale určitě nevycházeli z faktu, že města naší velikosti vlastně drží venkov – musejí mít školy, školky, domy seniorů, kino a třeba i koupaliště nebo stadion atd. Bylo by hezké, kdyby v rámci rozpočtového určení daní došlo k vyrovnání příjmů, což by bylo o nějakých 10 mil. Kč více do ročního rozpočtu našeho města. Potom bychom byli schopni udělat i nějaké lepší koupaliště, jehož provozní náklady se nikdy nezaplatí. Toužíme u nás alespoň po jednoduché ledové ploše, protože Rožmitál bývala výspa ledního hokeje.

Problémy však bohužel také máme, a nejsou malé. Koupili jsme kdysi slavnou, dnes už polorozpadlou sokolovnu, a přemýšlíme, co s ní, aby nám provozní náklady nedusily rozpočet. Vybudovali jsme nádherné Podbrdské muzeum a také Centrum celoživotního vzdělávání, ale to vše stojí peníze. I kino stojí peníze, sportovci stojí peníze… Jde o to, aby budoucí provozní náklady, i když nikdy nebudou na nule, moc nezatěžovaly obecní rozpočet. A pak máme specifický problém s dominantou města.

Máte na mysli zámek?

Přesně tak. Ten před 16 lety přešel do vlastnictví Arcibiskupství pražského, které ho nechalo zdevastovat a pak ho majetkově opustilo. Tenkrát si přišli pro hospodu a naši předchůdci dostali geniální nápad. Řekli - dáme vám hospodu, ale vezmete si k ní i zámek. Církev si tedy převzala obojí. Hospodu ždímá, dokonce ji přestavuje, ale zámek nechali Američanovi, který je někde v Africe, nekomunikuje s námi. A nádherná památka, dominanta města, chátrá.

Chtěli jsme, aby se zámkem něco dělali, město nemá šanci to utáhnout, teď bude boj o to, co s tím. Ministerstvo kultury nám není schopno poradit, zkusíme právní cestu. Je to přece památka, a také dominanta našeho města, na které se bortí střechy.

Rožmitál pod Třemšínem leží v podbrdské oblasti, v minulosti jste se výrazně angažovali proti postavení amerického radaru v Brdech, v současnosti je tu snaha vlády zrušit Vojenský újezd Brdy. S tím rovněž nesouhlasíte, proč?

Máme podobný názor jako na radar. Proti radaru jsme my, podbrdští starostové Středočeského kraje, tvrdě vystupovali, byť většina kolegů z plzeňské oblasti se vyslovila pro radar. Nyní jsou středočeští starostové podbrdských obcí proti zrušení VÚ Brdy, ale Plzeňský kraj je naopak pro zrušení újezdu. Osobně jsem byl kvůli svému názoru dokonce označen za přívržence ekoteroristů, ale já to vidím úplně jinak. Vím, co to udělalo v Rožmitále, když odtud odešli vojáci, co to udělalo ve Strašicích.

Podle mě by stejný osud čekal Jince. Nejde jen o životní prostředí. Pokud by z Jinců odešli vojáci, Jinecko by se stalo ztraceným krajem. Nejde jen o ochranu přírody, která tam od Masaryka byla zachovaná, ale jde také o ekonomii této oblasti.

Zastánci VÚ Brdy ve sněmovně tvrdili, že bezprostředně po jeho zániku by v místě vznikla chráněná krajinná oblast. Co si o tom myslí Josef Vondrášek, si přečtěte v sobotním tištěném vydání Haló novin.

Marie KUDRNOVSKÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 34 hlasů.

Marie KUDRNOVSKÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama