Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Zůstanou Brdy zelené?

Besedu s Antonínem Roháčkem uspořádalo Společenské centrum Josefa Slavíka v Jincích. Příležitostí k tomu se stalo vydání posledního dílu brdské trilogie s názvem Zelené Brdy.

Populární spisovatel přijel v době, kdy je opět ve sněmovně projednáván návrh na zrušení Vojenského újezdu Brdy a omezení rozlohy dalších vojenských prostorů. V nedávných komunálních volbách dokonce uspěli i lidé prosazující veřejně výstavbu nákladných a rozsáhlých komerčních zařízení na území VÚ Brdy.

Povídání s Roháčkem se tentokrát točilo kolem jeho působení v učilišti vojenských lesů na Valdeku, kde prožil od roku 1950 společně s dalšími pětačtyřiceti žáky dva roky. Odtud sice v roce 1952 odešel na Šumavu, ale do Brd se dodnes rád vrací.

Část diskuse byla věnována zvěři, zejména jelení, která tehdy byla rozšířena především na Křivoklátsku a pak právě v Brdech. Jinde se s ní v té době dalo těžko setkat.

Velký prostor věnoval host také povídání o loveckých psech. Choval vždycky dva. Jednoho většího, druhého menšího. A to byla příležitost k vysvětlení, na co se které plemeno specializovalo, jak bylo využíváno a opět jsme se nevyhnuli srovnání tehdejší práce kynologů s dnešními myslivci.

Na rozdíl od minulé besedy už tentokrát netvrdil, že toto je jeho poslední dílo o našem regionu, takže kdoví? Ještě je toho hodně, co se do tří svazků nevešlo. Až Antonín dokončí rozpracované projekty, budeme se mít zase na co těšit.

Po poutavém povídání následovala autogramiáda, při níž bylo možné si novou knihu zakoupit. Mnozí účastníci si přišli už jen pro podpis, protože si Zelené Brdy koupili dříve.

Nezbývá, než nám všem popřát, tak jak to na závěr učinil Antonín Roháček, aby Brdy zůstaly i nadále tak zelené a krásné, jak je známe a jak je popisuje ve svých dílech náš oblíbený autor.

TEXT a FOTO - Miroslav MARŠÁLEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 10 hlasů.

Miroslav MARŠÁLEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama