Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Hodnocení dat ČSÚ ekonomy

Je to výsměch národu, nebo něco horšího? Omezme se jen na posouzení informace Finančních novin: »HDP ČR se za 25 let nominálně zvětšil o více než 500 procent.«

Předpokládejme, že (z uvedených dat ČSÚ a výpočtu analytiků) činil HDP v roce 1990 - zcela vytvořený národním kapitálem (před inflací) - 672 miliard korun, nyní - národním a cizím kapitálem (inflačním) - více než čtyři biliony korun.

Za tohoto předpokladu je zřejmé, že uvedená čísla nelze srovnávat! Jejich poměr nebyl dosud nikde uveden. Byl-li by však (úvahou) v poměru 1:4, představoval by HDP vytvořený národním kapitálem jen jeden bilion korun. Přirovnáme-li k této hodnotě za čtvrtstoletí vytvořené státní a další dluhy ve výši téměř dvou bilionů, podfinancované některé kapitoly státního rozpočtu ve výši tři čtvrtiny bilionu (z toho převážně jen ministerstva dopravy), téměř tři čtvrtiny bilionu zadlužení podniků, obyvatelstva jeden bilion - tedy žádný zázrak! Vždyť jen poměr - jeden bilion národního HDP ku dvoubilionovému státnímu dluhu - dotvrzuje ekonomický propad.

Je tedy výsměchem národu tvrzení, že »…čtvrtstoletí tržní ekonomiky přineslo České republice zvýšení ekonomické výkonnosti a životní úrovně…«

Zpochybňuje se i skutečnost, že z průmyslově vyspělé země se stala Česká republika montážní dílnou a velkoskladištěm a expedičním místem cizího kapitálu a tím i nízkým podílem naší země na jím vytvořené nadhodnotě. Z toho lze odvodit a zpochybnit i všechny další navazující ekonomické ukazatele.

J. KREJČÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 47 hlasů.

J. KREJČÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama