Tip na výlet

Sloupsko-šošůvské jeskyně

V severním okraji Moravského krasu se pod vesnicemi Sloup a Šošůvka nacházejí jedny z nejúchvatnějších podzemních prostor České republiky - Sloupsko-šošůvské jeskyně. Tvoří je rozsáhlý komplex síní, chodeb, dómů a podzemních propastí v masivu devonských vápenců (cca 360 milionů let starých). Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou nejdelší z celkem 14 zpřístupněných jeskyní pod Správou jeskyní České republiky.

Jsou známy nejen svou monumentalitou, víceúrovností a krápníkovou výzdobou, ale také jako významná archeologická lokalita (především pro četné nálezy koster diluviální zvířeny a pro doklady opakovaného pobytu lovců neandrtálského i cromagnonského typu). Součástí prohlídkové trasy je od roku 2000 i jeskyně Kůlna - sloužila jako dočasný úkryt pravěkým lovcům v průběhu dlouhých 120 tisíc let, za druhé světové války byla krátce přeměněna na podzemní továrnu. Návštěvníci si mohou zvolit mezi klasickými komentovanými prohlídkami horního jeskynního patra - a to ve formě zkrácené (krátký okruh), plné (dlouhý okruh) či bezbariérové trasy.

Dále si mohou objednat oživenou prohlídku šošůvské části, která přibližuje dobu objevování a zpřístupňování jeskyní z přelomu 19. a 20. století v nekonvenčním podání svérázných objevitelů, tzv. »skalních duchů« (historický okruh). Od roku 2012 je možné nahlédnout i do spodních pater sloupské části v rámci trasy »Po stopách Nagela«, která je určena těm, kteří se nebojí opustit pohodlí chodníků a osvětlení a kteří chtějí prozkoumat stále aktivní řečiště sloupského potoka více než 140 metrů pod zemským povrchem.

Přestože jsou Sloupsko-šošůvské jeskyně velice oblíbeným zimovištěm chráněných druhů netopýrů, kteří zde hybernují, jsou pro veřejnost přístupné po celý rok. V období od prosince do února v rámci speciálních »zimních prohlídek« , kdy se prochází pouze vymezenými částmi, a to jen za svitu osobních svítilen či čelovek. Rovněž trasu Po stopách Nagela lze provádět celoročně (v závislosti na stavu vodní hladiny ve spodním patře). Více podrobností - včetně provozní doby a ceníku - na www.sloupskososuvskejeskyne.cz.
(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND

Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.