Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) rozhodli o konání celostátního protestu proti asociálním vládním »reformám«, v úterý 22. května určí jeho termín a vydají se na pochod k Úřadu vlády.
Po včerejším mimořádném jednání předáků ČMKOS a schůzce zástupců platformy Stop vládě to uvedl předseda odborové centrály Jaroslav Zavadil. Protestům bude předcházet informační kampaň, která začne 14. května. V úterý 22. května pak odboráři vyrazí k sídlu vlády, kde chtějí proti kabinetu protestovat.
»Už i řada manažerů a majitelů podniků říká, běžte do toho, my vás podpoříme,« upozornil předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Doplnil také, že akce nejsou zaměřeny proti lidem. »Jsou zaměřeny proti těm, kteří řídí tuto zem způsobem, jaký se nám nelíbí,« vysvětlil.
* * *
Předseda Koalice dopravních odborových svazů Luboš Pomajbík připomněl, že stávka je výsadou zaměstnanců. »Vláda se chová naprosto nehorázně, a my proto nevidíme důvod ustupovat,« upozornil Pomajbík. »Je to logické poté, co se vláda rozhodla nedbat ničeho, co se děje ve společnosti,« vysvětlil předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.
Vládní koalice podle něj nyní navíc svým jednáním v Poslanecké sněmovně ukazuje, že se snaží, aby asociální kroky schválila dříve, než se rozpadne. »To pouze posílí nejen odpor odborů, ale i občanských sdružení,« dodal Filip.
Odboráři se 22. května sjedou do Prahy na sněm ČMKOS. Ten tvoří vedení centrály, její rada a zástupci tří desítek svazů. Sněm má »právo mj. vyhlásit generální stávku«. Spojení generální stávka se ale odboráři vyhýbají, akci zatím nazývají celostátním protestem. Mluvčí odborů Jana Kašparová uvedla, že by měl mít »neobvyklou formu« a bude kombinací různých forem protestu.
Bude i »okupace« ministerstev
»Je dobře, že je shoda k přípravě celonárodních protestů, ale v tomto momentu by se mělo rychle jednat o alespoň výstražné stávce. Naše OS už ke generální stávce a celonárodním protestům vyzvalo ostatní odborové svazy minulý týden,« uvedl předseda Odborového sdružení Čech, Moravy, Slezska (OS ČMS) Stanislav Grospič.
Varoval současně před tím, aby vláda nestihla prosadit další etapu »reforem«, které už nebude možné zastavit. »Odbory by proto měly podstatně výrazněji přistoupit k organizování dalších nesouhlasů s politikou této vlády,« doplnil předseda OS ČMS.
Jednu z klíčových rolí by v chystaném protestu měla hrát Koalice dopravních odborových svazů, jejíž součástí je právě OS ČMS. Ještě před 22. květnem se chystají odbory a aktivisté z platformy Stop vládě, která sdružuje mnoho různých iniciativ a požaduje zastavení reforem, odchod vlády a předčasné volby, okupovat některá ministerstva.
(cik)
**************
Na této straně 1 si ještě můžete přečíst, že vyšetřování Kalouska bude pokračovat a také o vychytralosti kardinála Vlka. To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.
**************
Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)
Hodnocení: 6.2, celkem 87 hlasů.
Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Poštovní adresa: Haló noviny, P.B. 836, 111 21 Praha 1, telefon: 222 897 111, e-mail: halonoviny@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.
Diskuse k článku
Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.
ukazují, že s drzým agresorem se nedomluvíte! Buď ho poslechnete,
podřídíte se, nebo ho porazíte. Zkušenosti to ukazují v Řecku,
jinde, zejména na Islandu, ale také ve Vietnamu, v Iráku, Libyi, nyní v
Sýrii.