Tip na výlet

Husitské muzeum v Táboře

Přízemí původní městské radnice nabízí stěžejní muzejní prezentaci Husitského muzea v Táboře - expozici věnovanou husitství, která byla pro veřejnost zpřístupněna na podzim 2010. V deseti sálech se odehrává příběh husitství, vyprávěný různými »hlasy« a obrazy. Návštěvníka provede od kořenů husitství až po vývoj historické paměti na husitství v 19. a 20. století.

Druhou expozicí je tzv. Středověké podzemí. Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. století byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím. Vstup je ze staré radnice, výstup v domě čp. 6. Stará táborská radnice, jedna z nejvýznamnějších pozdně gotických profánních staveb v Čechách, nabízí ještě třetí expozici - gotický radniční sál, druhý největší svého druhu v zemi. Nejvýznamnější památkou je zde kamenný znak města s postavičkami Jana Žižky a Jana Husa. Stavbu radnice dokončil architekt Wendel Roskopf v roce 1521, později byla barokně upravena a roku 1878 přestavěna architektem Josefem Niklasem do nynější pseudogotické podoby. Všechny tři expozice ve staré táborské radnici lze navštívit celoročně, a to v dubnu až září denně (9-17 hodin), v říjnu až březnu ve stejném čase pouze od středy do soboty.

Další dvě expozice, nacházející se mimo starou radnici - Život ve středověku (Bechyňská brána) a Vyhlídková věž Kotnov, jsou otevřeny pro veřejnost sice denně (9-17), ale jen od května do září. Podrobnější informace na www.husitskemuzeum.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 13 hlasů.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.