Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
CESTUJEME

Léčivý kořen z Kesonu

Už přes tři tisíciletí je znám a využíván kořen insam, který byl kdysi považován za univerzální lék, napsal sverokorejský časopis Korea.

Postupně měl více jmen - soncho (tajemná tráva), tchočžon (duch plodné země), hjulsam (čistič krve) a konečně insam (podobný tvaru lidského těla). Tento název se v korejštině udržel dosud, ve světě je kořen běžně označován jako žen-šen. Kromě Koreje totiž roste i v Číně a odtud bylo převzato známé jméno.

Kultivace už ve starověku

V době korejské dynastie Kogurjo (od roku 277 před naším letopočtem) začalo systematické pěstování kořene a jeho kultivace. Projevila se na zesílení kořene, zvlášť když se našlo místo, kde se rostlině ideálně daří - v pahorcích kolem města Kesonu (některé prameny uvádějí název Kesong). Místní klima a příhodná půda dělají zázraky dodnes. Šlechtění umožnilo už kolem roku 1000 našeho letopočtu opustit vysévání na prudkých svazích, rostlině se začalo dařit i na mírně zvlněných a rovinatých pozemních, bylo ji tedy možno pěstovat na polích v řádcích. Takto získané kořeny mají název kesonský insam. Obchodně se pak ujal název kesonský korjo-insam, pro zdůraznění korejského původu produktu.

Přitom mezi čínským a korejským žen-šenem je rozdíl jen ve způsobu zpracování - čínský se suší na slunci, korejský vaří v páře, která obsahuje cukr či byliny. Následně se pak suší teplem (v minulosti jednoduše za kamny). Poměrně známý je také americký žen-šen, pěstuje se na jihozápadě Spojených států amerických pro vývoz do Číny, odkud byla přivezena čínskými osadníky původní semena.

»Bratrancem« je pak sibiřský žen-šen, keř o výšce až šest metrů, jehož kořeny obsahují elenterosidy, které poskytují poměrně silné afrodiziakum (obchodní název zní elektrokok či eleuktrokok).

Výrazné tonikum

Afrodiziem je i kořen »originálního« žen-šenu, vzpřímené rostliny Panax ginseng dorůstající výšky 30 až 60 centimetrů, z Koreje a Číny. Výborně se projevuje jako tonikum při zbavování únavy a stresu, posiluje imunitu, léčí impotenci a mužskou neplodnost, až o pětinu snižuje hladinu cukru v krvi diabetiků. Není divu, že korejskými i čínskými vládnoucími dynastiemi byl považován za »šlechtice« a bylo s ním i tak zacházeno. Do míst i celých okresů, kde žen-šen rostl, nemělo obyvatelstvo přístup, hlídaly je silné vojenské posádky, kořeny byly vyhrazeny jen panovníkovi, který je jako vzácný dar předával svým oblíbencům u dvora. Krádež kořene se trestala smrtí.

Národní bohatství

Korejská lidově demokratická republika považuje kesonský korjo-insam za národní bohatství, ochraňuje jej zákonem. Současně pokračuje v kultivaci a výzkumu dalších pozitivních vlivů na zdraví člověka. V odborné literatuře se nyní hovoří o 411 druzích léčebných účinků, většinu jich popsali vědci z Kesonu. Výtažky z kořene například usnadňují biosyntézu bílkovin a mastných kyselin, odstraňují tedy některé poruchy metabolismu.

KLDR vybudovala v Kesonu velké plantáže a továrnu na zpracování kořene, který se vykopává v šestém roce růstu, kdy obsahuje nejvíce léčebných látek. Továrna má název jako kořen - Insam. Pracuje převážně na export, každoroční rozšiřování plantáží však zajišťuje i výrobu pro domácí trh. Spotřebitel má široký výběr možností - ženšenové masti, různé čaje, pekařské výrobky, ale i likéry a tvrdý alkohol na bázi vodky. Některé lahve obsahují části kořene, jako dárek z cest požívají značné obliby.

(pe)

FOTO - archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 9 hlasů.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama