Tip na výlet

Hornické muzeum Příbram

Hornické muzeum Příbram, založené v roce 1886, je největším hornickým muzeem v České republice. Nabízí k prohlídce více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách, a v rámci svých poboček v Památníku Vojna u Příbrami, ve Skanzenu Vysoký Chlumec, v Muzeu Špýchar Prostřední Lhota a v Muzeu zlata Nový Knín.

Expozice umístěné v originálních provozních a správních objektech přibližují ve třech prohlídkových areálech bohatou montánní minulost příbramského regionu. Ševčinská šachta z roku 1813 vznikla na místě středověkého dolu z 16. století, důl Vojtěch byl založen roku 1779 a důl Anna roku 1789. Součástí prohlídky rozsáhlého podzemí je atraktivní jízda hornickým vláčkem, fárání důlním výtahem a sjezd do dolu po skluzavce. Vstup do podzemí pro děti do 6 let z bezpečnostních důvodů není možný!

K nejcennějším exponátům muzea patří historické parní těžní stroje na dolech Anna a Vojtěch. Unikátní památkou mezinárodního významu je velké vodní kolo v podzemí dolu Drkolnov z 19. století. Muzeum dále prezentuje havířský folklor v původní hornické chalupě pocházející ze 17. století a hodnotné mineralogicko geologické sbírky. Zavítat lze také do historického podzemí dolu Anna a dolu Vojtěch ze 16. až 18. století, tzv. »Wasserlauf« - vodního patra. Přístup do podzemí umožňuje speciální výtahové zařízení. Zprovozněna je nová atraktivní trasa důlního vláčku mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem. Expozice Hornického muzea Příbram na Březových Horách jsou otevřeny celoročně, aktuálně od listopadu do března však pouze v úterý až pátek od 9 do 16 hodin (poslední prohlídka začíná v 15 hodin). Některé z atraktivních akcí, jako např. jízdu hornickým vláčkem, je nutno v zimním období objednat předem. Podrobnější informace na www.muzeum-pribram.cz.

(vhk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(vhk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.