Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Komu vadí osvoboditel Prahy maršál Koněv?

Jen slova pobouření nalézaly námi oslovené osobnosti veřejného života, když se dozvěděly, že neznámý vandal nabarvil sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze od pasu dolů růžovou barvou. Vnímají to jako urážku čestného občana hlavního města.

»Jsem pobouřena, že se stále mohou objevovat lidé, kteří dokážou znesvětit pomník osvoboditele Prahy. Je to další ukázka zvrácené morálky, ke které přispěli v posledním pětadvacetiletí některá média a falzifikátoři dějin,« komentovala poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová (KSČM). »Pravdou je, že se u nás v poslední době stalo překrucování historických skutečností moderní,« souhlasí předseda ČSBS Jaroslav Vodička. Členové ČSBS však takové praktiky důrazně odmítají a trvají na tom, že si musíme připomínat všechny, kdož bojovali proti hitlerovskému Německu. Tedy i maršála Koněva, jehož pomník by měl nepoškozený zůstat tam, kde je, sdělil naší redakci rezolutně.

Informaci o potřísnění sochy předal ČTK mluvčí radnice Prahy 6 Adam Halmoši. Městská část již během čtvrtečního dopoledne nátěr ze sochy odstranila. »Nyní budeme zjišťovat, kolik nás odstranění barvy bude stát a jak budeme dál postupovat,« řekl včera ráno mluvčí. V minulosti se prý na soše, jež stojí na náměstí Interbrigády v Praze-Bubenči, graffiti objevovalo. »Nikdy ale v takovém rozsahu,« dodal.

Antifašisté nečiní rozdíly

Na náměstí Interbrigády, přímo u sochy, jež zpodobňuje sovětského maršála v nadživotní velikosti, se každoročně v květnových dnech konají vzpomínková setkání. Protifašističtí bojovníci o své účasti na těchto akcích nejednou slyšeli výtky »jedovatých jazyků«. »Víme, že jsou v naší společnosti tací, kteří by tuto sochu nejraději někam odklidili. S tím jako ČSBS rozhodně nesouhlasíme. Ostatně, nebylo by to ani uctivé vůči čestnému občanu Prahy, jímž se Koněv stal 6. června roku 1945. My totiž nečiníme rozdíly mezi bojovníky z Východu a Západu, protože všichni se o naši svobodu zasloužili pod jednotným praporem spojeneckých protihitlerovských sil,« zopakoval Vodička s poukazem na to, že kdo tuto skutečnost odmítá přijmout a poškozuje pomníky osvoboditelů, »sotva pochopí, co Hitlerovo Německo představovalo, co byl fašismus a nacismus; těžko také porozumí varování před sílícím neonacismem a neofašismem, xenofobií či rasismem«.

Letos v květnu »u Koněva« promluvila také senátorka Miluše Horská (nez.), místopředsedkyně horní komory parlamentu, která zdůraznila, že maršálu Koněvovi nikdy nezůstaneme dost vděčni za to, že on a jeho spolubojovníci přinesli do Československa mír.

Ivan Stěpanovič Koněv (1897-1973) byl sovětský vojevůdce. Podílel se na osvobození části Polska, Slezska, Saska, na konci druhé světové války osvobozoval severní, střední a východní Čechy. Jeho vojska dobývala Berlín a jako první se dostala v květnu 1945 do Prahy.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 157 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama