Rozhovor Haló novin se zastupitelem Ústeckého kraje a předsedou OV KSČM v Ústí nad Labem Pavlem Vodseďálkem

Další volby na obzoru

Kraje mají za sebou polovinu volebního období a mohou hodnotit a také se připravovat na volby v roce 2016. Podívejme se ale nejdříve na ty volby, které pomalu doznívají posledními úvodními jednáními nových zastupitelstev. Ty totiž vyslaly několik varovných signálů. Jak dopadly komunální volby v okrese Ústí nad Labem a jaké poznatky je třeba vyhodnotit pro přípravu krajských voleb za necelé dva roky?

Musím říci, že ačkoliv naši kandidáti za KSČM v okrese dopadli relativně dobře, jsem poněkud na rozpacích. Mám za to, že kdyby voliči dokázali ocenit práci, která se například v zastupitelstvu města odvedla, byli bychom dnes na radnici a mohli pokračovat v likvidaci dluhů, kostlivců v podobě nevýhodných smluv, pokračovat v realizaci potřebných investic za rozumné peníze.

Bohužel část voličů zůstala doma za pecí a nahradili je příznivci hnutí, které vytěžilo voličské hlasy z uměle vytvořené aféry kolem Činoherního studia. Podařilo se dokonale obrátit záměr vedení města, totiž zavést pořádek do financování kultury a sportu, v záměr likvidovat zavedený kulturní subjekt. Pravdu tato část voličů slyšet nechtěla. A tak v našem městě máme koalici dvou začínajících politických subjektů, které se nějaký čas budou hledat, a to určitě městu příliš neprospěje.

Jinak, pokud jde o naše kandidáty, KSČM obhájila počet mandátů v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu města, máme 31 zastupitelů v rámci okresu, dva místostarosty, celou řadu předsedů kontrolních výborů a počítáme i s naší účastí v komisích. Jak jsem ale řekl v úvodu, jsem na rozpacích, měli jsme na víc.

Pokud se podíváme na výsledky KSČM v kraji, Ústečtí si nevedli špatně. Čím si to vysvětlujete?

To je pravda. Porovnáme-li například zisk mandátů v zastupitelstvech okresních měst, máme pět mandátů stejně jako Most, o jeden víc měli kolegové v Chomutově, tam se ovšem bude volit ještě jednou. Ústí bylo vždy pravicovější než ostatní města v kraji. Naše výsledky byly většinou ve spodní části tabulky, tentokráte jsme na bedně.

Nám se podařilo zapojit do tradiční struktury volební kampaně několik novinek. Jednak jsme inovovali webové stránky okresní organizace, lídr kandidátky byl dobře vidět na Facebooku, několikrát jsme se dostali na stránky tisku, samozřejmě občas to nebylo zadarmo, měli jsme poměrně slušně nahraná pásma pro radiovůz, do domácností byl distribuován náš volební program. Přidáme-li tradiční místní mítinky a shromáždění, stejně jako stánek s volebními materiály na Lidickém náměstí (mimochodem poslední den ve stánku už nic nezbylo), tak můžeme říci, že ten úspěch nebyl nahodilý.

Přesto musíme jít dál. Kampaň musí být dlouhodobá, řekl bych permanentní. Musíme umět reagovat na aktuální situaci. Například nové vedení posílilo o dalšího náměstka primátora, samozřejmě řeší tak soužití dvou programově odlišných subjektů a není to dobrý signál. Uvidíme, jak si poradí se zákazem hazardu, jak vyřeší kauzu »Činoherák«. Budeme muset umět razantně reagovat.

A taky musíme bezpodmínečně prosazovat naše záměry z volebního programu. To je parketa, na kterou by měl slyšet i nepříliš levicově zaměřený místní tisk. Řešíme situaci ve vedení kraje a pokusíme se reagovat na změněné podmínky ve struktuře volebních subjektů. Mám za to, že by nebyla marná diskuse na toto téma v Haló novinách. Ukazuje se, že nové subjekty dokážou vyhledat problémy a kauzy, někdy i účelově vytvářet, které voliče zaujmou a motivují je k tomu, aby je volili. Jejich cílovou skupinou jsou většinou mladí a jejich metody jsou na tuto kategorii nastaveny. Volební kampaň se musí změnit a slovo by měli mít profesionálové. Budeme je muset rychle připravit. Volební marketing je naprostou nutností. A pokud jde o krajské volby, volební kampaň už běží, běží výsledky naší práce, jen je musíme umět prodat.

Petr BRÁZDA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 25 hlasů.

Petr BRÁZDA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2014-11-28 15:14
To už se podařilo před několika týdny. Podle jednoho z průzkumů už
má KSČM 8 % na 4. místě... Bohužel! RJ
fronda
2014-11-27 18:44
Že už by se tentokrát konečně podařilo prolomit magickou
desetiprocentní hranici (směrem dolů), jak se o to panstvo usilovně
snaží?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.