Vědkyně o sobě dávají znát

Jana Roithová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy převzala ve Vídni Cenu Ignaze L. Liebena za výsledky výzkumu v oblasti fyzikální organické chemie. Je první českou laureátkou tohoto ocenění, které je určeno vědcům do 40 let působícím v České republice, Rakousku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Maďarsku, Slovensku či Slovinsku a zaměřujícím se na oblasti molekulární biologie, chemie nebo fyziky.

Roithová a členové jejího týmu zkoumají průběh chemických reakcí a především vlastnosti jednotlivých reakčních částic prostřednictvím hmotnostní spetrometrie v kombinaci s infračervenou spektroskopií. Aplikace jejího výzkumu by mohla umožnit detailní poznání a racionální ovlivňování reakcí, což by se mohlo využít k vylepšení výrobních postupů u různých chemických produktů.

»Přestože v základních obrysech rozumíme tomu, proč z jedněch látek vznikají látky jiné, hlubší porozumění světu okolo nás vyžaduje úplné pochopení všech detailů chemických přeměn,« uvedla v tiskové zprávě vědkyně.

Tradice Ceny Ignaze L. Liebena sahá do konce 19. století, ale před druhou světovou válkou byla přerušena. Cena, kterou uděluje rakouská akademie věd, byla obnovena před deseti lety.

Jana Roithová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. FOTO - www.cuni.cz

Roithová má během své vědecké kariéry na kontě řadu dalších ocenění. V roce 2005 získala Hlávkovu cenu určenou nejlepším absolventům vysokých škol a mladým vědeckým pracovníkům, před pěti lety ji za její vědeckou práci vyznamenal děkan Přírodovědecké fakulty UK. Letos na jaře získala Cenu Neuron pro mladé vědce za vynikající výsledky práce v oblasti chemie a Cenu Učené společnosti ČR pro mladé vědce. Navíc se stala profesorkou.

Grant pro vědkyni

Na problematiku imunitního systému se v Brně zaměří mezinárodně uznávaná bioložka Mary O‘Connellová. Do Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity nastoupila díky dotaci více než 60 milionů korun z evropského programu Era Chairs. Škola grant získala jako jediná v Česku.

Vědkyně díky grantu vytvoří a povede pracovní skupinu o šesti až deseti lidech, a to nejméně 4,5 roku. »Naše skupina bude pracovat na objasňování procesu, kdy selhání v obranyschopnosti organismu při boji s choroboplodnými zárodky vede k autoimunitním onemocněním,« uvedla O‘Connellová.

Vhodného kandidáta na vedoucí pozici vybrala komise z dvaceti uchazečů a uchazeček zejména ze Spojených států a západní Evropy. O‘Connellová vystudovala v Dublinu a působila v předních světových institucích včetně Massachusettského technologického institutu v Bostonu a Biocentra v Bazileji. Poslední rok a půl před příchodem do ČR strávila na Stockholmské univerzitě.

»Pro další rozvoj potenciálu, který máme díky investicím do vědeckých center a příchodu mladých vědců, je nezbytné přilákat k nám i vědce s bohatými zkušenostmi a vazbami na mezinárodní týmy, schopné postavit zde výzkumné skupiny s vlastním výzkumným programem,« řekl prorektor Masarykovy univerzity pro výzkum Petr Dvořák.

CEITEC je centrem vědecké excelence v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií. Vznikl jako společný projekt šesti brněnských univerzit a vědeckých pracovišť. Celkový rozpočet centra je 5,246 mld. korun. Zaměstnává řadu výzkumníků ze zahraničí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.