Izraelský prezident Reuven Rivlin. FOTO - www.theostracism.com

V Izraeli se hádá prezident s premiérem

Izraelský prezident Reuven Rivlin kritizoval záměr vlády kontroverzního premiéra Benjamina Netanjahua prosadit zákon o nové definici Izraele. Podle Rivlina je norma, na jejíž konečné podobě se stále pracuje, v rozporu s deklarací o nezávislosti Izraele.

Netanjahuův zákon, který má Izrael definovat jako národní stát židovského národa, kritizují i mnozí politici, jedna z největších koaličních stran ministra financí Jaira Lapida pohrozila, že pro zákon v parlamentu hlasovat nebude.

Objektivní Rivlin

»Deklarace o nezávislosti svazuje dohromady oba aspekty státu - jako židovského a demokratického. Oba tyto termíny mají zůstat pohromadě, avšak zákon o národním státě umožní hledat protiklad mezi židovským a demokratickým charakterem státu,« řekl Rivlin. Je proti tomu, aby se v zákoně označovali izraelští Arabové jako menšina. »Arabové i ultraortodoxní věřící byli vždy rovnoprávnými občany této země, která je jejich domovem,« zdůraznil objektivně Rivlin.

Lapid, jehož strana Budoucnost existuje získala v minulých volbách coby politický nováček 19 ze 120 parlamentních křesel, požaduje, aby byl do zákona zahrnut termín »rovnost«. Centristické a levicově orientované kruhy zákon považují za nadbytečný, protože Izrael je jako židovský stát definován od svého vzniku v roce 1948.

Proti právu na návrat

Dosavadní návrh zákona sice přiznává »individuální práva všem občanům«, avšak »národní práva« pouze Židům. Za tato práva se považuje právo hlásit se ke státním atributům Izraele, tedy vlajce, hymně a také k právu na přistěhování. To by znemožnilo Palestincům z diaspory uplatnit právo na návrat. A o to se podle všeho hraje...

Netanjahu vznesl v tzv. mírových rozhovorech s Palestinci požadavek na uznání Izraele jako židovského státu už v roce 2010, avšak palestinský prezident Mahmúd Abbás to logicky okamžitě odmítl.

Parlament měl o zákoně začít jednat ve středu, ale norma stále nemá konečnou podobu, takže bylo jednání o týden odloženo. Jedna z verzí zákona dokonce požaduje, aby arabština přestala být považovaná za oficiální jazyk Izraele vedle hebrejštiny...

Druhořadí občané?

Arabové tvoří pětinu z téměř osmi milionů Izraelců. Někteří z nich začali své facebookové stránky v reakci na debatu o zákoně označovat razítkem s nápisem druhořadý občan. »Řekli jsme si, že teď jsme oficiálně občany druhého řádu a že s tím musíme něco udělat,« konstatovala grafička Sana Džamálíová, která razítko vymyslela. »Nikdy jsme nebyli občany první kategorie, ale teď to můžeme říkat nahlas. Jsem radši, když nám to řeknou takto přímo a nepředstírají, že žijeme v demokratické zemi,« odhalila smutnou realitu života pod Netanjahuem a spol.!

(rj, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 10 hlasů.

(rj, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.