Reklama

Hlava státu by měla být chráněna před napadáním

Demokratické spolky a organizace sdružené ve Vlasteneckém fóru (VF) důrazně odmítají hrubé napadání hlavy státu, k němuž bylo podle nich zneužito výročí 17. listopadu. Žádají státní orgány, aby vyšetřily, proč nebylo na akci na pražském Albertově zabráněno házení předmětů na prezidenta Miloše Zemana, které »vážně poškodilo jméno státu v Evropě i ve světě«.

Vlastenecké fórum dále žádá, aby hlava státu byla lépe chráněna před napadáním ve sdělovacích prostředcích, zejména veřejnoprávních, a odsuzuje »organizátory takovýchto provokací, které přisuzují českým státním představitelům pouze roli přikyvujícího nesvéprávného subjektu, který nemá právo vyslovit vlastní názor, odlišný od názoru nadiktovaného«.

Prohlášení ve středu podepsali na tiskové konferenci v Praze zástupci organizací sdružených ve VF, kterými jsou Český svaz bojovníků za svobodu, Sdružení domácího odboje a partyzánů, Sdružení Českého národního povstání, Sdružení zahraničních vojáků druhé světové války, Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých, Společnost Edvarda Beneše, Společnost Ludvíka Svobody, Svaz vojenských veteránů ČR, Slovanský výbor ČR, Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí, Klub českého pohraničí a Společnost Julia Fučíka. Na své včerejší výroční členské schůzi se k prohlášení přihlásili také členové Spolku českých novinářů, kteří se cítí být plnou součástí této vlastenecké platformy.

Zemanovy výroky (např. o Pussy Riot) považuje VF za záminku k napadání prezidenta. »Nevybíravý způsob« napadení i oficiálních státních hostů, středoevropských prezidentů, hodnotí členové Fóra jako poškození jména ČR v zahraničí, a »je hanbou, že této provokaci nebylo účastníky vzpomínkového shromáždění zabráněno«. Proto organizace žádají státní orgány o vyšetření, kdo stál v pozadí osob, jež manifestaci narušovaly.

Bezpečnostní služby selhaly

»Pan prezident Zeman nekrade, nezneužívá svého postavení, říká, co si myslí. A právě toto vadí těm, kteří prohráli v prezidentských volbách,« poznamenal předseda ÚV ČSBS Jaroslav Vodička, kterého mrzí, že na tiskovku významných vlasteneckých organizací nezavítaly kromě čtrnáctideníku Národní Osvobození, měsíčníku Slovanská vzájemnost a našeho deníku i další sdělovací prostředky. »Jiní novináři, jiná média nemají zájem o naše názory? Kde jsou televize?«

Popudem pro zformulování prohlášení Vlasteneckého fóra byly útoky na prezidenta Zemana, a to nejen v den pětadvacátého výročí Listopadu. »Shodli jsme se, že musíme reagovat. Je mezinárodní ostudou, že na Albertově selhaly bezpečnostní služby. Vždyť když se házejí předměty, tak nelze odlišit vejce například od granátu!« uvedl Jan Minář ze Slovanského výboru s tím, že v USA by byli proti házejícím okamžitě nasazeni příslušníci Národních gard. Podle něho je vůbec s ČR zacházeno jako s banánovou republikou a většina »nezávislého tisku« »masíruje« vědomí obyvatel.

VF také odmítá šíření rusofobie. »Ke vzedmutým protiruským útokům je třeba říci jasně: I ti, kteří takto útočí, by tu nebyli, nebýt Rudé armády a SSSR, který nesl největší tíhu druhé světové války. Český národ by byl vyhuben, aby se uvolnil středoevropský prostor pro ‚panskou rasu‘. Musíme si být vědomi úlohy Ruska,« ohradil se předseda Slovanského výboru Minář.

Navrátit Den studentstva

Vodička vyjádřil naději, že bude do českého kalendáře znovunavrácen 17. listopad coby Mezinárodní den studentstva. Tento úkol zůstává pro ČSBS prioritou. Poté, co sněmovna odmítla návrh ČSBS, jejž si osvojili komunisté, nabídla pomoc ministryně spravedlnosti. »Kdyby nebylo listopadu 1939, nebyl by ani listopad 1989. Možná by nás tu většina neseděla,« podotkl předseda svazu, jehož členové se snaží docházet do škol a vysvětlovat mládeži význam listopadových událostí zpřed 75 lety. Je to potřeba, protože mladá generace o nich příliš neví, ne do každé školy se totiž protifašističtí bojovníci dostanou, poznamenal.

Jiří Pešta ze Svazu vojenských veteránů zdůraznil, že VF žádá také prošetření, odkud pocházely červené karty a letáky pro antizemanovskou demonstraci. Fórum nemá důkazy o tom, kdo za ní stál a řídil její průběh, připustil Vodička, ale je prý již podáno jedno trestní oznámení.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 201 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama