Reklama
Redakční sloupek

Ambasador může všechno?

Na Mezinárodní den lidských práv, kterým je od roku 1950 na paměť přijetí Všeobecné deklarace lidských práv (1948) desátý prosinec, předal americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro cenu za práci v oblasti lidských práv. Cena nese jméno Alice Garrigue Masarykové. V předvečer tohoto dne zveřejnil vyšetřovací výbor amerického Senátu 480stránkový elaborát, jenž shrnuje zprávu čítající původně na šest tisíc dvě stě stran (!), na nichž jsou podrobně popsány metody, kterými americká zpravodajská služba CIA mučila vězně zajaté po 11. září 2001. Zajímavé, jak byla tato výbušná materie načasována.

Lidská práva a jejich dodržování - téma, kterým se právě americká zahraniční politika profiluje ve světě, ovšem přísně výběrově - dohnalo i Spojené státy. A to se veřejnost dozvěděla jen to, co se dozvědět měla. Co drží ještě pod pokličkou? Co se děje v okrajových částech země, v městech a městečkách či na předměstích, kam zpravidla žádná televizní kamera či lidskoprávní aktivista nedohlédnou, jaké jsou přetrvávající projevy amerického rasismu, co se děje na americko-mexické hranici, jak to vypadá v »běžných« amerických věznicích, jak se chová policie k lidem, jak probíhá špehování a - zásadní lidskoprávní otázka: dostanou se všichni nemocní Američané včas k lékaři? Že tady všude americkou společnost také tlačí bota, něco víme či tušíme. I mnohé americké filmy napovídají.

Shodou okolností jsem nahlédla do vydání Hospodářských novin ze dne třináctého listopadu. Hned na úvodní stránce vyslanec amerického národa v České republice Schapiro čtenářům sděluje, že »Putin nás zkouší«, a vyzývá proto české byznysmeny, aby zvážili své podnikání v Rusku. Ptám se, zdali je toto v náplni práce ambasadora USA - snažit se ovlivňovat chování českých podnikatelů ve vztahu ke třetím zemím. Jeho úlohou by snad mělo být lákat české podnikatele do své země, to je jistě v pořádku, nikoli však odrazovat v navazování obchodů jinde.

Americká ambasáda a její hlava si zřejmě mohou dovolit všechno. Nebudu připomínat možnou spojitost Velvyslanectví USA v Praze s pořadateli »vajíčkové« demonstrace na Albertově. O tom už se popsalo mnoho papíru. Mám jiný postřeh: v témže vydání Hospodářek jsem se dočetla, že velvyslanectví chystá grantový program, z něhož chce podporovat občanskou společnost. Tak to je gól! Že by potvrzení tušení, že Američané zintenzivňují přípravy na český Majdan?

Víte, proč v USA nemůže být nikdy žádná barevná revoluce? Protože tam nemají ambasádu USA...

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 141 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.