Europoslanci Kateřina Konečná a Jiří Maštálka na úterní konferenci frakce GUE/NGL společně s pozvanými zástupci z hnutí bojujících proti TTIP v České republice. FOTO - (za)

Hnutí proti TTIP spojilo své síly v europarlamentu

Na konferenci konané v úterý 9. prosince v Evropském parlamentu předložili levicoví europoslanci návrh na občanskou obchodní agendu. Akci pořádaly společně poslanecká frakce GUE/NGL a nadnárodní expertní skupina Transnational Institute (TNI).

Předsedkyně frakce GUE/NGL Gabi Zimmerová zahájila jednání konstatováním, že tato konference je důležitá, protože ukázala vládnoucím elitám, že existuje odpor vůči jejich politikám. Dále dodala, že »TTIP je důležitým ústředním bodem našeho protestu, ale zároveň také musíme bojovat proti TISA, CETA a TPP. Všechny tyto dohody jsou hrozbou transparentnosti a demokracii, a jsou navrženy tak, aby posílily transatlantický mocenský blok, který dává přednost korporátní moci před lidmi. V boji proti těmto dohodám je nezbytná spolupráce.«

Konference se účastnili aktivisté, zástupci národních a regionálních parlamentů, odboráři a občanské iniciativy z obou stran Atlantiku. Mezi hlavními řečníky byly Susan Georgeová, prezidentka TNI a jedna z viditelných postav tzv. alterglobalizačního hnutí, Priscilla Bittarová z Ústřední rady Montreal Métropolitain (Conseil central du Montréal Métropolitain), resp. dr. Michael Efler, zástupce evropské občanské iniciativy Stop TTIP.

Jde o sociální práva

Zimmerová dále uvedla, že »boj není jen o obchodu. Jde také o demokracii, sociální práva, životní prostředí a kulturní rozmanitost. Stručně řečeno, je to o tom, jak chceme v budoucnu žít.«

Německý europoslanec Helmut Scholz prohlásil: »Jsme hrdí na to, že můžeme poskytnout informační platformu pro více než 80 organizací z obou stran Atlantiku. Tato konference, již třetí svého druhu, nám pomůže posílit součinnost potřebnou pro poražení těchto dohod, které zjevně nejsou v zájmu občanů. Občané nechtějí být prodáni v řešení sporů mezi investorem a státem (ISDS). Nechtějí ohrozit své veřejné služby. Chtějí si udržet kontrolu nad kvalitou potravin a pracovními standardy. Společně budeme usilovat o občanskou obchodní agendu.«

»Tyto dohody o volném obchodu mají obrovský vliv na naše životy, ale jsou tak neuvěřitelně složité, že je o nich známo velmi málo,« uvedla nizozemská europoslankyně Anne-Marie Mineurová. »Z tohoto důvodu je nezbytné, aby se zapojilo co nejvíce lidí. Musíme si vyměnit všechny informace, co máme, a musíme spojit své síly,« dodala Mineurová.

Italská europoslankyně Eleonora Forenzová prohlásila, že »liberalizační agenda TTIP ohrozí veřejné služby a sociální práva, jako jsou veřejná zdravotní péče, ochrana životního prostředí a pracovní standardy...«

»Toto je důvod, proč spolupracujeme se silným a nadále rostoucím hnutím, které se skládá z nejrůznějších tvůrců politik, sociálních hnutí a neziskových organizací, jehož cílem je vytvořit alternativní obchodní model, který upřednostňuje lidi a planetu před velkými podniky. Jako součást širší demokratizace Evropy musí být zcela zásadně demokratizována také obchodní politika. To je naše poslání,« dodala Forenzová.

Májíček znovu v akci

Na konferenci nechyběli také čeští zástupci z Platformy proti TTIP. Jeden z nich, Jan Májíček, komentoval probíhající jednání o TTIP takto: »V České republice se o možných rizicích spojených s TTIP raději mlčí. Pokud se objeví nějaké zprávy, jde většinou o duchaprázdná vyjádření, že TTIP je to nejlepší, co nás mohlo potkat a přinese nám snad i modré z nebe. Rizika pro občany i státy se vůbec nediskutují a na ministerstvech se zatím pilně pracuje na přijetí smlouvy. Tomu chceme rozhodně zabránit.«

Platforma proti TTIP je širokou koalicí nevládních organizací a jednotlivců, kteří usilují o větší informovanost o smlouvách TTIP, TISA a CETA a zároveň poukazují na jejich rizika. Základní informace o platformě je možné nalézt na www.vttip.cz.

A pro dešifraci nabízíme přesné názvy, které se skrývají za jednotlivými zákeřnými zkratkami: TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství mezi EU a USA); TISA (nebo také TiSA - Dohoda o obchodu se službami); CETA (Kompletní ekonomická a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou); TPP (Trans-pacifické partnerství).

(za)

(mezititulky redakce)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 46 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2014-12-12 16:13
Jene, jak způsob hodnocení? Nerozumíme...
halonoviny
2014-12-12 16:13
Zapato, máte pravdu jen v polovině. Kohlíček nám sakra chybí a bude
chybět (ač ho zase po čase můžeme využít na domácí půdě, když
už neprošel), ale rozhodně bych nekritizoval Kačku. Nikoho jiného jsme
proti Kellerovi v čele kandidátky ČSSD postavit nemohli - než právě
mladou hezkou a výřečnou "babu". To byl dobrý tah. Bohužel,
hned pod ní bych si právě Jaromíra taky představil radši. Ale orgány
rozhodly jinak - v tom je kouzlo demokracie. R. Janouch
suda.jan
2014-12-12 13:16
Tyto iniciativy proti euroatlantickým dohodám jsou velmi důležité, je
třeba získat širší lidovou podporu. Zase chybí způsob hodnocení,
To je snad v HN sabotáž.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.