Jiřina Fialová (vlevo ve druhé řadě) a Zdeněk Štefek (ve druhé řadě) s vítězi. FOTO - KÚSK

Kraje za bezpečný internet

V pátek 12. prosince vrcholil první ročník osvětového projektu Kraje pro bezpečný internet. Do projektu se zapojilo 26 000 rodičů a dětí z osmi krajů. Ve Středočeském kraji se zaregistrovalo 4980 lidí, kvizu se zúčastnilo 765 dětí, které úspěšně absolvovaly sérii on-line kurzů o internetové bezpečnosti. Nejvíce jich bylo z Gymnázia Příbram, a to 123.

Z úspěšných řešitelů byli jako vítězové vylosováni Jakub Černohous (Gymnázium Příbram), Bohuslav Sviták (SOŠ a SOU Neratovice), Lukáš Berka (ZŠ Příbram VIII.), Filip Hruška (Gymnázium J. S. Machara Brandýs nad Labem), Pavel Janda (ZŠ a MŠ Sedlec - Prčice), Markéta Kadlečková (SOŠ Benešov), Daniel Šíma (ZŠ Kladno - Brjanská), Jitka Buršová (ZŠ Příbram VIII.), Anna Průšová (Gymnázium Příbram), Barbora Bočková (Gymnázium Mladá Boleslav).

»Otázka internetové bezpečnosti a zejména prevence před možnými hrozbami je čím dál tím více skloňovaná. Tím, jak se vyvíjí moderní technologie, jak jsme téměř neustále on-line, se nám rozšiřují nejen možnosti, ale i rizika. Nebavíme se jen o počítačových virech, jen o webových stránkách jako před 15 lety, ale o sociálních sítích, luxování účtů, zneužití osobních údajů, kyberšikaně, to vše nejen pomocí počítačů a notebooků, ale i tabletů, chytrých telefonů, televize a dalších zařízení…« řekl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek. Ten je gestorem projektu ve Středočeském kraji a společně s radní pro zdravotnictví Jiřinou Fialovou (oba KSČM) a se zástupci Microsoftu a Národního centra bezpečnějšího internetu ceny předával. Xbox, tablet a chytrý telefon věnovala do soutěže firma Microsoft, sedm dalších tabletů pak Středočeský kraj.

Projekt Kraje pro bezpečný internet vznikl v září 2013 za podpory Asociace krajů ČR a díky spolupráci zapojených krajů v oblasti kybernetické bezpečnosti mohly vzniknout e-learningové kurzy a on-line kvíz pro laickou i odbornou veřejnost.

»E-learningové kurzy a online soutěžní kviz byly spuštěny 1. září 2014 a už v průběhu prvního měsíce jsme zaznamenali velký zájem o studium především ze strany dětí a mládeže nad 12 let,« řekla koordinátorka projektu Nina Moravcová. Její slova potvrzuje i fakt, že si kviz vyzkoušely děti z 1050 základních a středních škol.

E-learningové kurzy pro veřejnost jsou dostupné na webu www.kpbi.cz i po skončení soutěže. V současné době jsou těsně před spuštěním i kurzy pro sociální pracovníky a příslušníky Policie ČR. »V příštím roce chystáme rozšířit e-learningové kurzy pro cílovou skupinu seniorů a pedagogů, kteří po absolvování kurzu získají certifikát jako doklad o dalším profesním vzdělávání,« doplnil Zdeněk Záliš z Národního centra bezpečnějšího internetu.

Že je potřeba vzdělávat v internetové bezpečnosti nejširší veřejnost, potvrdil i Václav Koudele, člen koordinačního výboru projektu KPBI a manažer společnosti Microsoft, která je hlavním partnerem projektu: »Podle průzkumů Microsoftu si jen třetina lidí nastavuje pravidla pro ochranu svého soukromí na sociálních sítích. Pouhé procento lidí uvádí, že je o bezpečnosti na internetu dostatečně informuje škola. Právě zde vidíme největší příležitost - digitální bezpečnost a ochrana soukromí měly být běžným tématem výuky podobně jako bezpečnost silničního provozu

Do letošního prvního ročníku se zapojilo osm krajů - Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Královéhradecký, Plzeňský, Středočeský, Vysočina, Zlínský a hl. m. Praha.

(zr)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 6 hlasů.

(zr)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.