Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Haló rady

Výstavy betlémů stojí za návštěvu

Vánoční svátky mnoho z nás považuje za nejkrásnější svátky v roce. Právě vánoční čas je ideální na návštěvu některé z výstav betlémů, které se konají téměř v každém větším městě a jejichž návštěva nám může zpříjemnit volné dny. Betlémy totiž, stejně jako vyzdobený vánoční stromek, patří k vánocům.

Z historie jesliček

Uvádí se, že první živý jesličkový obraz vytvořil František z Assisi už v roce 1223. V jeskyni nedaleko obce Grecio v Umbrii dal umístit jesle vystlané senem. U jeslí postavil osla a vola a sloužil zde za přítomnosti vesničanů štědrovečerní mši. Scéna se natolik líbila, že byla napodobována v řadě italských klášterů.

První kostelní jesle u nás byly vystaveny o Vánocích roku 1562 v kostele svatého Klimenta na Starém Městě pražském. Kostelní jesle byly zpravidla vyráběny profesionálními mistry. Postavy oblékali do drahých látek, nechyběl ani bohatý doprovod služebnictva. Celá betlémská scenerie byla většinou zasazena do fantastické biblické krajiny.

Pod rukama prostých řemeslníků, někdy i samouků, začaly postupně vznikat nové, lidové betlémy. Ty už bývaly umístěny do české krajiny a stavení se podobala venkovským chaloupkám a městským domům.

Na konci 19. století byly trhy doslova zavaleny sériově vyráběnými figurkami v několika velikostech. Ve 20. století ovládly trh výhradně vystřihovací a skládací betlémy. Dnes můžeme obdivovat betlémy vyrobené z těch nejrůznějších materiálů.

Tradiční i raritní

V pražském Klementinu určitě stojí za zhlédnutí výstava, která zahrnuje to nejlepší ze sbírky Muzea betlémů v Karlštejně. Důraz je kladen především na historické vyřezávané betlémy z období od baroka do konce druhé světové války. Za pozornost určitě stojí betlémy vyrobené z méně typických materiálů, jako je cukr, sklo, perník a další.

Pojmenuj si betlém

Až do Tří králů je přístupná tradiční výstava betlémů ve výstavní síni Valdštejnského paláce v Praze. Návštěvníci mají možnost pojmenovat betlém s pohyblivými figurkami, který vznikl letos. Kromě tradičních figur - tří králů přinášejících dary, andělů a pasáčků ovcí - obsahuje nevšední postavy, například kominíka na střeše jednoho z domů. Kolem jesliček kolují lidé vezoucí různé zboží a jezdí historická tramvaj. Tři vybraní navrhovatelé budou v březnu odměněni při slavnostním vyhlášení výsledků dětské soutěže na téma Vánoční betlém, která je s výstavou spojena.

K nejstarším patří rozsáhlý dřevěný betlém z Podkrkonoší, který byl vytvořen na přelomu 19. a 20. století, nebo betlém z Příbramska z první poloviny minulého století. Pozornost si zaslouží i čokoládový, háčkovaný či paličkovaný betlém nebo betlémská scenerie zachycená na vějíři zvětšených tarokových karet.

Mezi miniaturními exponáty jsou k vidění achátový betlém, izraelské betlémy vyřezávané z olivového dřeva, cínový betlém z Itálie a plechový z Německa. Nejdelší cestu do Senátu absolvovaly betlémy z Keni a z Peru.

Betlém, jehož postavy jsou vyrobeny z vázaného sena, je k vidění i před vánočním stromem na jednom z nádvoří Valdštejnského paláce.

Ve znamení zvonů a zvonků

Ve znamení zvonů a zvonků je letošní výstava betlémů v Betlémské kapli v Praze. Právě zvony dodávají svátkům kouzlo, tajemnost a vznešenost. Zájemci uvidí zvony pastevecké, různé zvony recepční, zvonky na koně, ale i školní elektrické zvonky, orientální zvony, činely, tibetské mísy, vodní zvon, zvony buddhistické i zvonkohru. Na výstavě je také improvizovaná zvonařská dílna. V ní se mohou lidé podívat na jednotlivé fáze přípravy zvonařské formy a mnoho dalších věcí, které jsou při výrobě zvonu zapotřebí.

Živý betlém v Kostelci nad Č. lesy

Údajně největší živý betlém ve Středočeském kraji je otevřen v Kostelci nad Černými lesy u Prahy. Betlémská vesnička s výběhem pro zvířata o rozloze 140 metrů čtverečních se nachází v areálu terapeutického centra Modré dveře. Centrum zároveň vystavilo dalších 44 betlémů, mezi kterými jsou i více než 100 let staré betlémy. V areálu lidé najdou asi tisíc postaviček z různých materiálů.

Za pohyblivým betlémem do Sušice

V Muzeu Šumavy v Sušici se po několikaměsíční pauze rozpohyboval velký Sušický mechanický betlém. I když vznikl teprve v roce 2004, je asi nejznámějším betlémem na Šumavě. Betlém je koncipovaný stupňovitě do šesti pater, jejich celková rozloha je 16 metrů čtverečných. V popředí je 30 velkých figur, dále obsahuje na 150 pohyblivých a dalších 150 statických figur a kolem 40 objektů, z nichž se část také pohybuje.

Betlém je unikátní i v tom, že připomíná konkrétní místa na Šumavě. Nechybí v něm hrady Velhartice, Rabí a Kašperk, papírna v Prášilech, jsou tam typy chalup z Kvildy, Filipovy Huti či Horské Kvildy, šumavská řemesla spojená s dřevem a vodou - katr, hamr, sklárna, papírna. Část připomíná těžbu zlata v Kašperských Horách, nechybí kdysi věhlasná a dnes už nefungující sušická sirkárna. Střed betlému tvoří sušické náměstí, nechybí ani betlémská scéna s jesličkami, svatou rodinou a třemi králi.

Dřevěné, papírové i ze šustí

Betlémy ze široce vymezené oblasti od Podluží po Vysočinu vystavilo muzeum v Břeclavi. Jádrem expozice jsou malé i rozměrnější skříňkové betlémy z konce 19. století z Muzea Vysočiny v Třebíči. Největší z třebíčských stavěcích betlémů dosahuje šířky přes čtyři metry. V expozici jsou betlémy dřevěné, papírové, modrotiskové, keramické i zhotovené ze šustí.

Z pařezů, samorostů i mechů

Historické i současné betlémy zaplnily také Letohrádek Mitrovských v Brně. Návštěvníci se mohou těšit především na obří třešťský betlém z částí pařezů, samorostů, mechů a lišejníků. K zajímavostem patří také betlém z ovčí vlny, malovaný na kamení nebo složený z papíru japonskou technikou origami.

Do Roztok za betlémy z papíru

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy připravilo přehlídku papírových betlémů od nejstarších vzniklých v tiskařských dílnách 19. století, přes rozkládací barvotiskové reliéfní z počátku 20. století až po autorské umělecké betlémy od Mikoláše Alše, Jana Weniga či Josefa Lady. K vidění jsou také reklamní betlémy meziválečné éry, betlémy spolků či národopisných regionů i výběr z autorské tvorby poválečných let. Jádrem expozice jsou kolekce soukromých sběratelů.

Od Barborky po Tři krále

Třebechovické muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem nabízí kromě stálé expozice s unikátním Proboštovým betlémem výstavu nazvanou Od Barborky po Tři krále. Výstava kromě betlémů přibližuje různé zvyky a pranostiky vztahující se k adventu. Některé zvyky si mohou návštěvníci v muzeu i vyzkoušet.

Z kraje Orlických hor

Velká výstava betlémů nazvaná Betlémy z kraje Orlických hor je k vidění v Rychnově nad Kněžnou. Vystaveno je více než sto betlémů různých velikostí a z rozličných materiálů. Svou tvorbu tu představují známí tvůrci nejen z daného regionu a sběratelé, premiéru tu má i jediný betlémský obraz Jiřího Trnky.

Betlémy především z Krkonoš, Podkrkonoší a přilehlých oblastí jsou vystavené také v jičínském muzeu.

Jana DUBNIČKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 10 hlasů.

Jana DUBNIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama