Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Svoboda projevu v Jižní Koreji frází

Jižní Korea zakázala činnost jedné z místních politických stran. Jihokorejský soud rozhodl, že levicová Sjednocená pokroková strana (UPP) musí být rozpuštěna kvůli podpoře KLDR. Rozhodnutí vyvolalo obavy o dodržování svobody projevu a shromažďování v Jižní Koreji, uvedl včera zpravodajský server BBC News.

S oficiální žádostí o zákaz působnosti Sjednocené pokrokové strany, která má v parlamentu pět poslanců, se na ústavní soud vloni obrátila jihokorejská vláda. Někteří členové UPP byli již v minulosti zatčeni pro podezření z přípravy vzpoury.

Je to vůbec poprvé, co jihokorejský ústavní soud od svého vzniku v roce 1988 zakázal činnost nějaké politické strany, napsala agentura AP. Žádost vlády o rozpuštění Sjednocené pokrokové strany, odebrání jejích parlamentních křesel a zákaz zformování podobné strany podpořilo osm z devíti soudců.

Soudce Pak Han-čchol konstatoval, že »existuje naléhavá potřeba odstranit hrozbu, kterou strana představuje pro demokratický řád«. UPP namítá, že si pouze přeje větší usmíření se Severem.

Příznivci UPP i její odpůrci uspořádali včera pouliční demonstrace. Budovu ústavního soudu, před níž se sešly stovky lidí, střežilo na 1000 příslušníků pořádkové policie. Šéf UPP I Čung-he včera novinářům řekl, že verdikt soudu změnil Jižní Koreu v »diktátorskou zemi«.

Také představitelka mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International Roseann Rifeová prohlásila, že zákaz »vyvolává vážné otázky kolem dodržování svobody projevu a shromažďování ze strany jihokorejských úřadů«...

(rj, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 26 hlasů.

(rj, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama