Američtí zaměstnanci k výslechu

Ázerbájdžánská policie o víkendu zatkla a předvedla k výslechu desítku novinářů z místní redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Ázerbájdžánské pobočce rozhlasové stanice, kterou financuje vláda USA, hrozí uzavření. »Policie násilím předvedla k výslechu dvanáct našich novinářů,« řekl agentuře AFP ředitel ázerbájdžánské pobočky Kenan Alijev.

Jeden z moderátorů, Kamran Mahmudov, byl prý v neděli ráno předveden k výslechu, aniž by mu policisté dali čas obout se a obléci si kabát. Vypovídat před vyšetřovateli musela i uklízečka.

Minulý pátek nechala ázerbájdžánská prokuratura prohledat redakci Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda v Baku a policisté na místě zabavili počítače, přičemž tvrdili, že soud nařídil redakci uzavřít. Důvod zatím není jasný, prokuratura zástupcům RFE/RL sdělila, že předmětem vyšetřování je fakt, že jde o pracoviště financované ze zahraničí.

Začátkem prosince soud v Baku uvalil dvouměsíční vazbu na redaktorku RFE/RL Chadidžu Ismailovou kvůli navádění bývalého kolegy k sebevraždě. Ázerbájdžánská vláda v té době vydala dokument, ve kterém kritizovala »novodobý kolonialismus« Spojených států a obvinila novináře Svobodné Evropy z prosazování cizích zájmů v zemi.

Spojené státy vyzvaly k propuštění Ismailové a její případ považují za pokus Baku umlčet kritiky.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 66 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kandravy
2015-01-01 12:16
Zavrieť je málo. Farebné revolúcie nie sú iba tam, kde nie je US
ambasáda a redakcia rádia Slolobodná Európa. V Prahe máte oboje tak
asi sa máte na čo tešiť.
Z.LUDKA
2014-12-30 13:45
Zavřít a vyhostit.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.