ILUSTRAČNÍ FOTO - www.ctsa.cz
Silvestrovský otazník. Slavia nebo Sparta?

Fotbalový rok končí v Edenu

Poslední den v roce má vždy své kouzlo. To sportovní, přesněji fotbalové má jednoznačně svůj podtext v Silvestrovském derby internacionálů Slavie a Sparty. Oba pražští rivalové se v exhibičním utkání legend utkají ve středu již po devětadvacáté. Sparta zatím jednoznačně výsledkově kulhá o má tak co napravovat.

Letenští uspěli dosud pouze pětkrát oproti 19 triumfům Slavie. Čtyři duely pak skončily remízou. Také tentokrát se derby zúčastní »nové« tváře. Za Slavii bude chytat Radek Černý a sešívaný dres oblékne také Lukáš Jarolím. Za Spartu pak nastoupí Jan Flachbart a Lukáš Zelenka.

Chybět nebudou tradiční účastníci Silvestrovských derby jako Jiří Novotný, Michal Horňák, Vratislav Lokvenc či Libor Sionko či na straně Slavie Pavel Kuka, bratři Doškovi a Luboš Kozel.

Kdo s koho

Sparta naposledy v derby vyhrála v roce 2011. »Letos bychom tu bilanci chtěli změnit, ale už jsme ve věku, kdy si to derby chodíme hlavně užívat, a chtěli bychom hlavně bavit diváky,« řekl bývalý kapitán Sparty Jiří Novotný. Poslední dva roky ovládla Slavia, která za posledních 12 let prohrála jen dvakrát. »Samozřejmě chceme zase vyhrát, ale s ligovým derby se to nedá srovnávat. Je to spíše o zábavě, i když to v určitých fázích může být vyhecované,« doplnil brankář Slavie Radek Černý.

Hlavně se nezranit

Oba tak jen potvrzují, že zatímco na ligové scéně je derby pro oba kluby nejprestižnějším utkáním, na Silvestra jde především o zábavu a velká rivalita mezi kluby jde stranou.

»Už asi patnáct let usiluji o to, aby nadměrná vyhrocenost z exhibičních zápasů zmizela. Byl bych raději, kdybychom si po utkání šli někam sednout a popovídat si. A ne abychom na sebe byli naštvaní, kdo koho pokopal,« řekl manažer internacionálů Sparty Jaroslav Bartoň.

»Oslovil jsem Marka Kuliče a Zdeňka Pospěcha, kteří nemůžou přijet. Chybět bude i Jan Koller či Horst Siegl s Martinem Frýdkem, kteří mají zdravotní problémy. Na druhou stranu ještě budu kontaktovat Jana Šimáka,« doplnil Bartoň.

Veteránský předzápas

Také Slavia plánuje na poslední chvíli získat utajené posily. »Jediné, co mohu říct, je, že pokud opravdu oba přijedou, budou to pro nás výrazné posily,« řekl tajuplně manažer staré gardy Slavie Jan Mareš. Podle všeho by mělo jít o Patrika Bergera, který za Slavii nastoupil už minulý týden na Vánočním turnaji a pomohl k celkovému prvenství.

Součástí programu je rovněž utkání veteránů nad 45 let. Toho se za Spartu zúčastní například vicemistr Evropy z roku 1996 Jiří Němec, za Slavii třeba Ivo Knoflíček nebo současný trenér Miroslav Beránek.

Derby se opět odehraje na půdě Slavie na umělé trávě v Edenu. Program začne ve 12.00 zápasem veteránů, o hodinu později vypukne hlavní zápas internacionálů. Přímý přenos odvysílá ČT Sport.

(redakční zpráva)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 4 hlasy.

(redakční zpráva)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.