Chorvatská mše za fašistu

Středisko Simona Wiesenthala, které vyhledává bývalé nacistické zločince, v pondělí důrazně odsoudilo mši, která se konala v Záhřebu k uctění památky Anteho Paveliče, vůdce fašistického režimu v Chorvatsku za 2. světové války.

Ředitel střediska Efraim Zuroff obřad podle agentury AFP prohlásil za ostudu katolické církve. »Je těžké uvěřit, že se stovky lidí shromáždily v centru hlavního města členské země Evropské unie, v blízkosti židovské komunity v Záhřebu, aby uctily památku jednoho z nejhorších pachatelů masových vražd v Evropě,« řekl podle agentury Zuroff.

Mše se konala v bazilice uprostřed chorvatské metropole u příležitosti 55. výročí Paveličova úmrtí. Ředitel Wiesenthalova střediska tento církevní obřad označil za urážku památky stovek tisíc nevinných obětí Paveličova pronacistického režimu.

AFP poznamenala, že mše k výročí Paveličovy smrti se pravidelně konají v bazilikách v Záhřebu a také ve Splitu na jadranském pobřeží. Pavelič zemřel 28. prosince 1959 v Madridu. Dva roky před tím byl terčem atentátu v Buenos Aires, kam v roce 1945 spolu s dalšími nácky utekl.

Paveličův ustašovský režim, závislý na spojenectví s nacistickým Německem, je zodpovědný za smrt statisíců Srbů, Židů, Romů a chorvatských antifašistů v koncentračních táborech.

(rj, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 20 hlasů.

(rj, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.