Po stopách pochodu smrti

Unavená, ale šťastná. Tak se dají charakterizovat pocity, s nimiž včera ukončila Milena Městecká dvoutýdenní pochod na počest lidických žen.

»Je to obrovská úleva a hlavně radost z toho, že se mi to podařilo ujít. Věřím, že příští rok nás bude víc,« řekla Městecká našemu listu těsně poté, co dorazila do Nového Boru. Během putování se k ní připojili další lidé. V průběhu cesty neměla žádné problémy a na německé i české straně prý potkávala jen ochotné lidi.

Městecká letos absolvovala už svůj druhý pochod. »Nejsem sportovec ani profesionální chodec – jsem přesvědčená, že takovou trasu může zkusit každý, kdo je v průměrné kondici. Je to zkušenost, která se nezapomíná. A je to také způsob, jak může kdokoliv z nás skromně přispět k připomínce útrap, ale hlavně hrdinství obyčejných lidí v těžkých dobách konce války,« uvedla na webových stránkách před začátkem letošní cesty.

* * *

Na trasu Ravensbrück - Nový Bor se vydala ráno 9. května a včera před 17. hodinou dorazila do cíle. Datum příchodu do Boru nebylo vybráno náhodně. Právě v tento den v roce 1945 sem došla skupinka pěti lidických žen, kterým se podařilo při pochodu smrti z koncentračního tábora Ravensbrück uniknout. Byla to Marie Kohlíčková, její snacha Anna, Marie Zelenková, Anna Hroníková a její dcera Miloslava.

Myšlenku obnovit pochod inicioval lidický občan a syn Anny Kohlíčkové Antonín Nešpor. Na rekonstrukci cesty pomýšlel ještě za maminčina života a společně sestavili podle jejích vzpomínek seznam míst, kterými v r. 1945 ženy prošly.

* * *

»Jsem přesvědčen, že myšlenka zviditelnit pochod smrti je namístě. Lidi zapomínají a děti se ve škole o tomto období už mnoho nedozvědí. Jsem rád, že jsme to dokázali a že se našli dobrovolníci, kteří to realizovali. Pochod smrti by měl připomínat nejen historii Lidic a osud lidických žen, ale i všechny hrůzy druhé světové války. Na to se nesmí zapomenout!« řekl našemu listu Nešpor.

Spoluorganizátorem akce je také předseda ZO ČSBS v Novém Boru Josef Doškář. Připomněl, že před dvěma lety, při příležitosti 65. výročí příchodu lidických žen do Boru, v místním parku vysadili Lidickou lípu a teprve vloni se rozhodli pro uskutečnění pochodu. »Sám jsem letos trasu dlouhou celkem 509 km projel na kole,« řekl našemu listu.

(jad)

**************

Na této straně 2 si z domácího zpravodajství kromě jiného ještě můžete např. přečíst:

  • KSČM je pro tvrdší metr pro zákonodárce
  • Socha moai na Vyškovsku
  • Předseda ÚV KSČM V. Filip se vyjadřuje k peněžní podpoře armády v Afghánistánu

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

**************


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 16 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.