Reklama
--> 

Anita Homrová: Do dvou let třiadvacet tisíc vězňů?

Uplynuly dva roky, kdy končící prezident Václav Klaus vyhlásil kontroverzní amnestii. Z výkonu trestu odnětí svobody bylo celkově propuštěno 6443 lidí. Hlasy z řad odborníků tehdy uváděly, že minimálně polovina z nich se vbrzku vrátí zpět do vězení. Ke konci roku 2014 bylo však uvězněno 23 procent amnestovaných, tj. 1498 osob.

Haló novinám poskytla rozhovor Anita Homrová z neziskové organizace Rubikon Centrum, jež dlouhodobě působí v oblasti prevence kriminality. Zmínila se například o amnestovaných, kteří spáchali trestný čin, ale nebyl jim uložen trest odnětí svobody. »Bohužel, tato data statistiky nezahrnují, proto skutečnou celkovou recidivu amnestovaných v roce 2013 neznáme. Tvrdí se, že amnestie se celkově dotkla 111 000 lidí. Téměř dvacet tisíc osob bylo omilostněno od nepodmíněného trestu odnětí svobody a ostatním byly prominuty tresty podmíněné, zejména obecně prospěšné práce a domácí vězení,« osvětlila Homrová některé statistické údaje Klausovy amnestie.

A jak se obecně pohybuje míra recidivy u českých vězňů? »Česká republika vykazuje dlouhodobě vysokou míru vězeňské recidivy, která se pohybuje kolem 60 procent. To je ve srovnání s jinými poměrně vysoké číslo. Těšit nás může, že míra kriminality u nás klesá,« odpovídá Homrová na kardinální otázku.

Organizace Rubikon Centrum zaznamenala v prvních dnech po propuštění obrovský nárůst klientů. Její poradci a další pracovníci přijímali zhruba pětkrát více klientů než v běžném období. Lidé přicházeli rovnou z věznic s taškou s osobními věcmi, na jedné straně s velkým odhodláním nabídnuté šance využít, na druhé straně s řadou otazníků, jak první dny strávit, kde přespat a jak se o sebe postarat.

Jak nabídnutou šanci propuštění vězni využili a co práce organizace Rubikon Centrum obnáší si přečtěte ve čtvrtečních tištěných  Haló novinách v rozhovoru s Anitou Homrovou z neziskové organizace Rubikon Centrum.

(red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 29 hlasů.

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama