Reklama

Každý student se státu vyplatí

Mladí v jednoletých pomaturitních jazykových kurzech by měli mít i nadále výhody studenta. Stát by tak za ně dál odváděl zdravotní a sociální pojištění.

Usilují o to poslanci ČSSD, KSČM, ODS a LIDEM. Většina sněmovny s nimi souhlasí, proto poslali předlohu k podrobnému projednání sociálnímu a také školskému výboru. Pokud parlament návrh neschválí, lidé v jednoletých pomaturitních kurzech jazyků od září ztratí podle nové vyhlášky status studenta novou vyhláškou. Tu chtějí poslanci zrušit.

»Zhruba 12 tisíc studentů by platilo vedle školného ještě zdravotní a sociální pojištění,« uvedla za předkladatele Vlasta Bohdalová (ČSSD).

Autoři novely tvrdí, že jazykové znalosti středoškoláků nejsou na dobré úrovni. Vyřazení těchto kurzů z terciárního vzdělávání se prý může projevit ztížením uplatnění absolventů středních škol na trhu práce. »Blíží se čas, kdy budou rodiče zvažovat, zda děti mohou dát na studia, či nikoli. Jakákoli forma studia je pro mě jako učitelku potřebná,« řekla našemu listu spoluautorka návrhu Ivana Levá (KSČM).


Z uznaných druhů a forem studia vypustila loňská vyhláška např. studium na konzervatoři. A také v ročních kurzech cizích jazyků s denní výukou, což se však podle poslanců »může negativně projevit ztížením uplatnění absolventů (středních škol) na trhu práce«. Novela proto vrací uznávání studia do stavu před kritizovanou vyhláškou, kterou ruší.

»Vyřazení jednoletých kurzů cizích jazyků z terciárního vzdělávání přináší množství negativních vlivů s dopadem na jazykové vzdělání absolventů středních škol a středních škol s maturitou, které se může negativně projevit ztížením jejich uplatnění na trhu práce,« tvrdí autoři novely.

I přes délku výuky na základních a středních školách totiž středoškoláci jazyky moc neovládají. Jednoleté pomaturitní jazykové kurzy to mohou výrazně změnit, mladí mají pak větší šanci najít zaměstnání. Ačkoli se proti předloze postavila vláda, její zamítnutí už v prvním čtení nikdo nenavrhl. Ministryně práce a sociálních věcí ČR Ludmila Müllerová (TOP 09) označila návrh za  nesystémové řešení.

(ku, jad)


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 10 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.