FOTO - archiv Haló novin

Opakované volby proběhly v pořádku

Policisté hodnotí sobotní opakované hlasování v komunálních volbách v Chomutově a Bílině na Teplicku, které nařídil soud kvůli kupčení s hlasy v řádném termínu voleb, jako klidné. V Bílině prověřují kriminalisté jedno anonymní oznámení. Dva podněty dostala policie v Chomutově. Neziskové organizace v Chomutově při hlasování žádné protiprávní jednání nezjistily.

Nevládní organizace ještě před sobotními volbami upozorňovaly, že se v Chomutově opět obchoduje s hlasy. Nadační fond proti korupci ve spolupráci s iniciativou Nechceme žít v Palermu tvrdil, že na nahrávkách zajistili důkazy o aktivitách osoby, která nabízela politikům za úplatu hlasy. »Za jeden hlas požadovala 100 korun,« informovali zástupci protikorupčních organizací, kteří v této věci připravili trestní oznámení.

Při samotném hlasování, které v Chomutově stejně jako v říjnu vyhrálo hnutí PRO Chomutov, aktivisté žádné protiprávní jednání nezjistili. »My jsme monitorovali ulice a jiné neziskové organizace měly lidi, kteří se pokoušeli infiltrovat mezi místní obyvatele. Neustále se říkalo, že něco možná bude, ale na nic jsme nepřišli,« řekla Tereza Dvořáková z hnutí Nechceme žít v Palermu. Žádné konkrétní informace ke korupčnímu chování v době voleb nemá ani Transparency International.

Policisté přijali v sobotu dva podněty, které prověřili. »Nic z údajů se nepotvrdilo. Vyjeli jsme na základě těch oznámení na místo, kde mělo k ovlivňování docházet, ale tam byly dveře zavřené a nikdo okolo. Nic dalšího k volbám nemáme,« řekla chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková.

Hodinu po uzavření volební místností v Bílině přijala místní policie anonymní oznámení. »To se týkalo přijetí částky ve výši 500 korun za hlas. Toto oznámení prověřujeme. Jiné jsme nedostali,« řekl teplický policejní mluvčí Daniel Vítek. Podle něj situaci na místě sledovaly desítky policistů v uniformě i v civilu.

V souvislosti s říjnovými volbami policie v Chomutově v polovině minulého týdne ukončila vyšetřování. Z maření přípravy a průběhu voleb navrhla obžalovat pětačtyřicetiletého místního muže.

Litoměřický soud už za kupčení s hlasy v Lovosicích potrestal padesátiletého muže trestem odnětí svobody na devět měsíců s podmínečným odkladem na 18 měsíců.

Vyšetřování v souvislosti s podzimními volbami kriminalisté podle krajské policejní mluvčí Aleny Bartošové ještě neukončili v Litvínově a Malém Březně na Mostecku a Bílině na Teplicku, kde jsou obviněni dva muži.

V opakovaných volbách zvítězili v Bílině jednoznačně komunisté. V Chomutově vyhrálo hnutí PRO Chomutov. Druhá skončila ČSSD a třetí komunisté. Chomutov nejspíš následující necelé čtyři roky povede koalice PRO Chomutov s KSČM a hnutím ANO, které skončilo páté.

(red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 23 hlasů.

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.