Reklama
--> 

Co vzkazují sudetští Němci

Trvalo poměrně dlouho, než oficiální představitel Sudetoněmeckého landsmanšaftu reagoval na prohru Karla Schwarzenberga v prezidentských volbách.

Proč asi, když v televizních debatách obou hlavních prezidentských kandidátů se právě »díky« Schwarzenbergovi vynořila témata, jako je odsun Němců (podle pana Schwarzenberga a sudetských Němců »vyhnání«) či prezidentské dekrety (tzv. Benešovy), upravující poválečné československé poměry v intencích rozhodnutí vítězných mocností protihitlerovské koalice?

Tedy ta témata, na která sudetští Němci reagovali vždy okamžitě? Podle mne proto, že ruka loutkářova nesmí být v dobrém loutkovém divadle vidět.


Teprve 1. února vyšel na titulní straně listu Sudetendeutsche Zeitung komentář mluvčího landsmanšaftu Bernda Posselta, jenž je rovněž poslancem Evropského parlamentu. Je to pozoruhodný komentář, který má několik významových úrovní.

Posselt předně velebí Schwarzenberga jako »morálního vítěze«, jenž »s velkou odvahou a působivou důsledností hovořil… bezohledně o vyhnání jako o porušení základního lidského práva, jakož i o tom, že Benešova vláda by dnes skončila pravděpodobně před Soudním dvorem v Haagu«. Tady si neodpustím poznámku: v duchu takové »argumentace« měl pan Schwarzenberg poslat do Haagu také Roosevelta, Stalina, Churchilla, de Gaula a další!

Nedosti však chvály, kandidát Schwarzenberg prý »nesloužil přitom cizím zájmům, jak mu podsouvaly nenávistné, skoro rasistické útoky z Klausovy rodiny, nýbrž jako český patriot (pozor, nikoli však tschechisch, ale böhmisch, což je značný rozdíl!) a přesvědčený Evropan nastavil výhybky pro lepší českou budoucnost a také pro budoucnost středoevropskou nás zahrnující«.


Stále však málo: Karel Schwarzenberg prý také nastolil »kritickou sebereflexi od Prahy do Liberce, od Jablonce po Brno«!  A kdo bude v následujících letech nositelem této »sebereflexe«, jež bude sudetským Němcům jen a jen ku prospěchu, a na koho se sudetští Němci teď obzvláště zaměří? Inu, přece na náležitě a intenzivně ideologicky zpracovávanou – a zpracovanou – českou mládež.

»Naší úlohou nadále zůstane přiměřeně a s citem v prstech – bez poručníkování nebo agresivity – být partnerem tohoto důležitého vývoje,« tvrdí Bernd Posselt, aby hned druhým tahem pera napsal výsměšně na adresu odstupujícího českého prezidenta, že »plánuje kariéru antievropského vandrovního kazatele nacionalismu« a kritizoval »některé defétistické výroky jakéhosi Miloše Zemana (doslova eines Miloš Zeman)«. Jinými slovy: taktika se mění podle situace, cíle nikoliv!


Odezvy německých přívrženců a patronů Karla Schwarzenberga na zvolení Miloše Zemana prezidentem České republiky samozřejmě neunikly pozornosti té části německého tisku, který mírně řečeno nepatří k příznivcům milieu reprezentovanému Posseltem a spol.

Při připomenutí výroku Eriky Steinbachové, šéfky německého Svazu vyhnanců, že Miloš Zeman je »odporný nacionalista« a Posseltových slov, že »antiněmecký rasismus« nevzešel ve volebním boji od něj, nýbrž z rodiny odcházejícího českého prezidenta Václava Klause, napsal berlínský deník Junge Welt: »Zeman tedy smí doufat a jeho voliči musí ještě něco učinit, než jim sudetští Němci prominou protektorát, Reinharda Heydricha, Lidice, Terezín atd.«

Zpolitizovaní sudetští Němci mají značné zkušenosti, hroší kůži i dostatečnou zručnost, jež jim umožňuje být trvalým rušivým faktorem česko-německých vztahů už po desítky let. S prezidentským kandidátem to nevyšlo, stejně jako nedávno předtím s aktivitami v Evropském parlamentu. Co přijde teď?

Jiří MAŠTÁLKA, europoslanec GUE-NGL


Z dalších článků zahraničního zpravodajství na straně 8 si můžete např. přečíst:

  • Barbarství myšlenky nezničí - Při bojích na severu Sýrie byla zničena socha myslitele a básníka abú Aláa Maarrího, který kritizoval náboženství. Snímek torza sochy shozené z podstavce od úterka koluje sociálními sítěmi. Mnoho Syřanů, kteří Maarrího považují za významnou osobnost, čin považuje za kulturní vandalismus a připisují ho islamistickým bojovníkům, kteří jsou zapojeni do nynějšího konfliktu. Socha se nachází v Maarrího rodišti Maarra an-Numán na severu Sýrie, kde.......
  • Vlk je prý za dveřmi - Automatické rozpočtové škrty ve výši 46 miliard dolarů (asi 866 miliard korun), které by mohly vstoupit v platnost začátkem března, by ohrozily bojeschopnost amerických jednotek. V branném výboru Senátu to v úterý řekl náměstek ministra obrany Ashton Carter........
  • Zlatá slípka má nové majitele - V roce 2002 prodala Dzurindova vláda Slovenský plynárenský průmysl (SPP), jak se uvádělo, »zlatou slípku« Slovenské republiky, zahraničním investorům. Jak jinak než pod cenou. Dvojice Dzurinda-Mikloš argumentovala, že stát je špatný vlastník a vybrala německý E.ON Ruhrgas a francouzský GDF Suez........

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 134 hlasů.

Jiří MAŠTÁLKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama