Reklama

»Páchnoucí necky« dorazily do přístavu

Poškozená výletní loď Carnival Triumph s více než 4200 lidmi na palubě, která v neděli uvázla v Mexickém zálivu, ve čtvrtek večer místního času připlula do amerického přístavu ve městě Mobile ve státě Alabama.

Vylodění pasažérů, kterých bylo na lodi zhruba 3200, trvalo několik hodin. Na palubě bylo dalších více než 1000 členů posádky.

Pohonný systém více než 270 metrů dlouhého plavidla poškodil nedělní požár ve strojovně, do amerického přístavu ho proto musely odtáhnout vlečné lodě. Záchranná operace ale nebyla bezproblémová, vlečné lano se ve čtvrtek přetrhlo, což znamenalo zpoždění oproti původním plánům.

Loď byla tažena od poloostrova Yucatán, tedy před celý Mexický záliv. Pokusy o nalezení bližšího přístavu nebyly úspěšné, některé nemají kapacitu na odbavení tak velké lodě, problémem by byla i pro pasažéry pohodlná letecká přeprava z Mexika, především by byla dost drahá, takže vlastník dal přednost zdlouhavému tažení obrovské lodi.


Na palubě podle cestujících panovaly otřesné podmínky, docházela zde voda a potraviny a splašky se rozlévaly z přeplněných toalet. Lidé kvůli zápachu museli spát na chodbách nebo na otevřené palubě. Nějakou dobu dokonce nebyla voda k dispozici vůbec, lidé konali potřebu do igelitových sáčků. Lodi se brzy začalo říkat »páchnoucí či smrduté necky«.

Loď Carnival Triumph provozuje společnost Carnival Cruise Lines, vlajková loď britsko-americké firmy Carnival Corporation, největšího rejdařství světa. Jednou z dceřiných společností Carnival Corporation je i italská společnost Costa Crociere. Ta provozovala loď Costa Concordia, jež havarovala loni u západoitalského pobřeží.

Zahynulo tehdy 32 lidí. Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě uvedl, že zahájil vyšetřování požáru. Záležitost je prý však především věcí bahamských úřadů, protože loď plula pod bahamskou vlajkou. Pod tlakem médií společnost v tomto týdnu přiznala, že výletní loď nevyjížděla na výlet v dobré kondici, strojovna měla problémy již déle.

(redakční zpráva)


Z dalších článků zahraničního zpravodajství na straně 7 si můžete např. přečíst:

  • Bulhaři »na provázku« - Bulharsko včera vyhostilo tři poslance palestinského hnutí Hamás. Na letiště je z hotelu vyvedli policisté
  • Hagel si počká - Bývalý republikánský senátor Chuck Hagel (66) si musí na post ministra obrany USA kvůli obstrukcím svých stranických kolegů v Senátu počkat, podle agentury Reuters kvůli senátním prázdninám pravděpodobně do 26. února
  • Pomoc nemajetným - Náměstí v nikaragujském hlavním městě Managui se ve čtvrtek změnilo v improvizovanou kapli, kde si své »ano« řeklo 550 párů při hromadné svatbě
  • Požár u přístavu - Lesní požár, který vypukl na kopci v chilském přístavu Valparaíso, už zničil nejméně 70 domů a vynutil si evakuaci více než 500 rodin
  • Zmrzlina nebude »zadara« - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nechal z rozpočtu vyškrtnout 10 000 šekelů (51 000 korun), které měly sloužit k financování zmrzliny v jeho rezidenci

 

 

  • Rezignace kvůli korupci -Ředitel italské letecké a zbrojní společnosti Finmeccanica Giuseppe Orsi včera odstoupil z funkce

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 9 hlasů.

(redakční zpráva)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.