Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Koně jako lék na uspěchanou dobu

»Mami, já chci na koně!« slýchají nejedni rodiče. Dříve byla jízda na koních převážně mužskou záležitostí, dnes jsou to hlavně malé holky, které touží po tom, ovládat jízdu na těchto ušlechtilých zvířatech. Anebo jste možná měli sami dříve sen, který si chcete nyní splnit. Důvodů, proč začít jezdit na koni, je celá řada. Ať už rodiče chtějí pro svého potomka pravidelný a zdravý pohyb na čerstvém vzduchu, nebo se sami chtějí zbavit každodenního stresu a relaxovat v přírodě. Podlehnete-li prosbám svých dětí či vábení své duše, a rozhodnete se, že se začnete učit jezdit na koních, čeká vás ještě mnoho zjišťování, shánění a nakupování. Víte, co všechno je pro jezdce začátečníky nutné? A jak poznat kvalitní stáj?

Známý citát říká, že »nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu«. Kdo to zažil, jistě potvrdí. Ovšem jezdectví není jen o vození se. Víte, že má velké zdravotní dopady? Samozřejmě v dobrém slovy smyslu. Houpavý pohyb na koňském hřbetu stimuluje celé skupiny svalů a nervů, podporuje rovnováhu a svalovou koordinaci. Pohyb koně působí jezdci na kyčelní kloub a běží po páteři až ke krčním obratlům. Procvičí se i drobné svaly, které udržují páteř ve vzpřímeném stavu. To nedokáže ani plavání.

Při dobře zvládnuté jízdě se navíc zklidňuje a prohlubuje dech a posiluje srdce. Kontakt s přátelským zvířetem, ač větších rozměrů, navíc blahodárně působí i na psychiku. Ne nadarmo koně dnes pomáhají i duševně a tělesně nemocným jedincům, malým dětem i dospělým, při hipoterapii, hiporehabilitaci – léčivým »vození se«.

Hledání vhodné stáje

Protože koně jsou nejen dobrým lékem na tělo i duši, snem mnoha dětí, ale pro mnohé i ukázkou určité prestiže, není divu, že jezdectví zažívá velký boom a nachází čím dál víc příznivců mezi dětmi i dospělými. Na to svou nabídkou přirozeně reagují nově vznikající koňské areály a jezdecké školy. Jak si správně vybrat jezdeckou školu? O své poznatky se s námi podělila Lucie Drachslerová z jezdecké stáje Horsemane. »Než klient poprvé usedne do sedla přiděleného koně, musí absolvovat někdy náročný průzkum trhu, jelikož nešvar menších jízdáren je mimo jiné i ten, že nemají aktualizovaný web, chybí ceníky, rozpisy hodin, kdy je možné školu navštěvovat, zmínka o tom, zda přijímají nové členy apod. Potom nezbývá, než zjišťovat informace telefonicky či osobně,« říká lektorka jezdectví.

A hledat a vybírat se určitě vyplatí. Jak již bylo zmíněno, jezdeckých škol je u nás nepřeberné množství. Od menších areálů rodinného typu po »továrny« na zážitky, kde ale chybí systematický výcvik. Otázkou tedy zůstává, jak si vybrat správnou školu a podle jakého klíče poznat, že hodiny strávené na koni přinesou kýžený výsledek. Odkud začít?

Bezpečnost nade vše!

Nejlepší volbou, která by měla zajistit kvalitní trénink, je vybírat si subjekt, který je členem české jezdecké federace a jehož instruktoři mají dlouholetou praxi s výcvikem jezdců i koní.

Pamatujte především na to, že hodiny strávené u koní vás mají těšit, nevybírejte proto instruktora, který svým chováním pouští hrůzu, křičí nebo se dokonce chová ke koním hrubě. Nejen, že vás takový přístup nejspíše odradí, ale ani koně nebudou v psychické pohodě.

Úroveň koní

Dalším kritériem při výběru jezdecké školy by měl být komfort školních koní. »Důraz bych kladla především na to, zda mají odpovídající péči. Každý kůň by měl mít prostorný a čistý box a možnost výběhu. Zastávám názor, že čím více času kůň ve výběhu tráví, tím je psychicky vyrovnanější,« připomíná Lucie Drachslerová z jezdecké stáje Horsemane. Koně v jezdecké škole by měli být především vyrovnaní, klidní a neznechuceni každodenní, několikahodinovou prací.

Atmosféra ve stáji

K tomu, aby se zájemci o jízdu na koni cítili v areálu příjemně, přispívá významnou měrou kolektiv lidí, který se ve stáji schází. V některých stájích se opravdu můžete cítit jako ve velké rodině, v níž si členové stáje vzájemně pomáhají a podporují se.

Než začne výcvik

Preferuji model, kdy je nově příchozímu zájemci před první hodinou přiblížen chod stáje a vysvětlena bezpečnost práce při manipulaci se zvířaty. Ideální je, když je žákovi umožněno si před jízdou koně vyčistit a naučit se ho správně nasedlat a nauzdit. Tím se začne vytvářet zdravý vztah jezdce a koně. Zmizí vzájemné obavy, lidé se naučí ke koni správně přistupovat a manipulovat s ním.

V sedle

Když už se zájemce dostane do sedla, čeká ho systematický výcvik vedoucí k tomu, aby jednoho dne mohl bezpečně vyjet na vyjížďku nebo, pokud je ambicióznější, začít sportovní kariéru. Nebo si třeba časem pořídit vlastního koně. V dobrých stájích má každý kůň nejen své vybavení (sedlo, uzdu, vodítko atd.), ale k zapůjčení jsou i ochranné jezdecké přilby pro jezdce, případně i chrániče páteře.

Jak probíhá výcvik jízdy na koni?

Každý zájemce nejprve:

• se seznámí s koňmi a pravidly bezpečnosti při ošetřování a jízdě na koni

• si zvyká na pohyb koně, nejdříve s madly, poté v sedle. Jezdec postupně získává rovnováhu

• se učí držet a používat otěže, třmeny, bičík

• se učí ovládat základní pomůcky k ovládání koně a to jak na jízdárně, tak v terénu

• se učí samostatně vést koně ve všech chodech - krok, klus, cval

• se učí překonávat kavalety, nízké skokové překážky, vykonávat jednoduché drezurní úlohy

• učí se jízdárenská pravidla

Po základních zkušenostech lze získat i nástavbové dovednosti, kdy jezdec:

• se zdokonaluje v jezdeckém umění (skoková práce, složitější drezurní úlohy), učí se využívat komplexních jezdeckých pomůcek

• předvádí koně na závodech, připravuje se na jezdeckou licenci

Kolik to bude stát?

Žádný koníček není zadarmo a tento koňský už vůbec ne. Ceny lekcí, projížděk i vybavení se ale mohou diametrálně lišit. Pokud jde čistě o výcvik jízdy na koni, záleží na mnoha faktorech ovlivňujících celkovou cenu. Například na typu výcviku - individuální lekce budou dražší, skupinové lekce nebo členství v oddílu levnější, a lokalitě - v Praze si zaplatíte více než mimo Prahu, což je dáno cenami pozemků a celkově rozdílnými náklady ve městě a na vesnici. V průměru se můžeme bavit o cenové relaci v rozpětí 400-600 Kč/za hodinu výcviku. U členství v jezdeckém oddílu pak mohou být ceny o stokoruny nižší, platí se však členství za měsíc (900-1500 Kč). »Členové oddílu stráví ale s koňmi více času, absolvují nejen výcvik na lonži, či v jízdárně, ale také výlety do okolí, a samozřejmě koně čistí, sedlají, krmí a to vždy pod dohledem zkušeného trenéra. To platí i pro dětské oddíly, které mají navíc i teorii, kdy se děti učí i základní fakta o koních,« dodává Lucie Drachslerová. Například členství v nově otevřeném ponyklubu stáje Horsemane stojí 1200 Kč na měsíc, kdy děti ve věku 5–12 let každý čtvrtek během dvou hodin si koně připraví, osedlají, vyrazí na vyjížďku, absolvují drezuru, koně odsedlají a něco se i přiučí při krátké teorii.

Ovšem pokud chcete vy, nebo vaše dítě docházet na jezdecký výcvik pravidelně, je vhodné zakoupit i vlastní jezdecké vybavení. Základní je bezpečnostní přilba. V některých školách vám zapůjčí erární, ale není to dlouhodobé řešení. Tu pořídíte zhruba za 600 Kč až 1500 Kč. Pro méně zkušené jezdce vyššího vzrůstu, či dospělé, kteří začínají hned na velkých koních, je do začátku vhodná i ochrana páteře. Bezpečnostní vesta, neboli »páteřák« je však dražší (2000–5000 Kč). Možné je ale sehnat obnošený (vhodné zvláště u dětí, kteří z menších velikostí brzo odrostou.) To platí i o jezdeckých kalhotách, botách, návlecích... Oblečení ale nemusí být vždy přímo jezdecké, musí splňovat určité požadavky – kalhoty by měly být přiléhavé, dlouhé, boty kotníčkové, nebo sportovní s naznačeným podpatkem a na tělo triko s dlouhými rukávy, podle počasí pak mikina, či bunda, ideálně delší přes záda, ne volná.

To nejdůležitější je však nadšení, odvaha a vytrvalost, protože práce s koňmi je nejen krásná, ale i náročná, fyzicky těžká a trochu i nebezpečná. Ovšem snaha učit se a absolvovat výcvik se každému vrátí v podobě spousty jedinečných zážitků a nezapomenutelných dovedností.

A na závěr jeden více než pravdivý citát z úst Sira Winstona Churchilla: »Žádná hodina života není ztracená, pokud je strávená v sedle.«

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 11 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama