Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Hravé a jednoduché velikonoce

Velikonoční svátky jsou již za dveřmi, děti si odedneška užívají velikonoční prázdniny a tak je nejvyšší čas pustit si jarně sváteční atmosféru i do bytu. Bohužel letos televizní rosničky vyhrožují, že na Velikonoční pondělí bude větší zima, než na Vánoce a zatím tomu letošní aprílové počasí skutečně nasvědčuje. Co tedy dělat s dětmi, nedá-li se jít ven? Chystejte Velikonoce doma. Popustíte-li uzdu fantazii, je spousta způsobů, jak si krásné svátky připravit hravě a tak jednoduše, že to zvládnou i ti nejmenší. Pár nápadů vám zde přiblížíme.

K Velikonocům patří hlavně vajíčka. Jsou symbolem jara, plodnosti, nového života. Ta červeně barvená také lásky. Každý jistě umí barvit vajíčka kupovanými barvicími roztoky, nebo přírodními materiály. Již mnohokrát jsme psali o barvení vajíček cibulovými slupkami na hnědo, kopřivami či špenátem na zeleno, řepou na červeno, borůvkami na modro, nebo šafránem na žluto. Při těchto způsobech se prostě jen vajíčka se zmíněnými surovinami uvaří. Jenže pusťte děti ke sporáku. V lepším případě do všeho nedočkavostí polezou, v horším se mohou opařit. Proto to letos zkusíme trošičku netradičně, ale zato kreativně a přitom maximálně jednoduše.

 

Kropenatá vajíčka

Děti nejlépe zabavíte, když jim dovolíte dělat to, co normálně dělat nemohou. Třeba cákat barvičky. Když se cáká bezpečně nad novinami, může i z nešvaru vzniknout hezké zdobné dílko.

Na kropenatá vajíčka potřebujete vajíčka (vyfouklá, vařená, umělá), vodové nebo temperové barvičky, vodu a plochý tvrdší štětec. Pro zachování čistoty i staré noviny na stůl. I děti pro jistotu vybavte zástěrkou, nebo starým větším tričkem.

My jsme doma použili vejce vyfouklá, dobře umytá a odmaštěná, umístěná na špejli pro lehčí manipulaci. (Trik: Aby vejce na špejli neklouzaly, můžete je nahoře a dole zajistit třeba kouskem plastelíny). Připravili jsme si čtyři temperové barvičky do kelímků (stačí jen malinko) a rozředili trošičkou vody, aby vznikl hustý výrazný roztok.

Samotný kropenatý efekt vzniká tím, že přes namočený štětec se jedním prstem cvrnká tak, aby barva cákala od těla na podklad. Nejprve děti nechte, aby si vyzkoušely cákat na papír, až techniku pochopí, dejte jim vajíčka. Během chvilinky pak postupným cákáním a střídáním barev vykouzlí veselá kropenatá vajíčka (viz obr…)

 

Mramorová vajíčka

Tato technika je úžasná tím, že jí zvládnou s vaší pomocí i batolata (nápad mi prozradila jedna starší paní učitelka z jesliček). Potřebovat na něj budete krabičku (papírovou, plastovou) velkou tak, aby se v ní mohlo vejce převalovat, čisté papíry na vyložení a hustší barvy (například temperové, ale můžete vodou malinko naředit i takzvané prstové barvy, které jsou bezpečné i pro nejmenší děti). A samozřejmě vajíčka – opět vyfouklá, vařená, nebo umělá. S vyfouklými ale opatrně, aby se při samotném barvení nerozťukly, nepraskly, prostě se nerozbily.

Trik spočívá v tom, že do krabičky vložíme čistý papír a na něj uděláme z vybraných barev (jedné, dvou, tří k sobě ladících) tlusté čáry tak, aby na nich byla barva ve vyšší vrstvě. Čáry uděláme asi centimetr dva od sebe. Pak již jen do krabičky vložíme čisté vajíčko a dáme krabičku dítěti do rukou. To má za úkol s krabičkou opatrně kývat ze strany na stranu tak, aby se vajíčko vevnitř hezky po všech stranách v barvě vyválelo. Děti to většinou moc baví. Barvy se prolnou a vznikne zajímavé mramorování (viz obr…). Takto můžete nabarvit asi tři vajíčka po sobě, pak je potřeba papír vložený do krabičky vyměnit, protože budou barvy promíchané už moc.

 

Puntíkatá vajíčka

Puntíky – to je vzor, který z módy hned tak nevyjde. Ke klasice patří puntíky a kapky z vosku, ale ruku na srdce – nechat děti pracovat s ohněm a horkým voskem není zrovna bezpečné.

Podobně efektní náhradou ale mohou být husté barvičky, ideálně lesklé, třeba akrylové. K těm pusťte ale raději děti starší, školou povinné. Puntíky pak děti mohou na vajíčka kouzlit malým štětečkem, ale stejně dobře funguje i nástroj, se kterým se kouzlí voskem – stará tužka, či klacík se zapíchnutým špendlíkem. Čím větší je hlavička špendlíku, tím větší jsou pak puntíky. Postupuje se stejně jako u vosku. Po každém puntíku se špendlík musí namočit do barvy.

Chcete-li pustit k puntíkování mladší děti, použijte raději bezpečnější barvičky – vodové, prstové (dají se koupit v hračkářství, nebo výtvarných potřebách). Místo štětečku či klacíku se špendlíkem můžete dětem připravit starý štěteček, na který přiděláte kousíček houbičky. A těm úplně nejmenším nedávejte nic. Když už používají prstové barvičky, tak proč by puntíky nemohly udělat také svými prstíky?

 

Rozkvetlá vajíčka

Stalo se vám, že při tvoření nějaké to vyfouknuté vajíčko prasklo? Nevyhazujte ho, ale nechte ho zazelenat! Dejte do vajíčka (půlky skořápky) trochu mokré vaty a nasypte semínka řeřichy. Skořápky i se semínky dejte na okno nad topení a každý den zavlažujte. Uděláte-li to ještě dnes, ve čtvrtek, vyroste vám do pondělí krásně zelená dekorace. Řeřichu můžete zasít i do kelímků, mystiček, květináčků, spolehlivě nahradí osení, vyroste za čtyři dny a ještě si na ní pochutnáte, když ji po velikonocích nastříháte na chleba, salát nebo do nádivky.

 

Pusťte děti do kuchyně

Pečení je radost

Další činnost, která k Velikonocům neodmyslitelně patří, je vaření a pečení. K přípravě nádivky, nebo pečení mazance děti možná nepustíte, co ale určitě zvládnou a ještě se u toho zabaví, jsou jidáše. Recept je jednoduchý a už byl i v novinách několikrát otištěný. Potřebujete na Jidáše:

250g hladké a 250g polohrubé mouky

20dkg droždí

250ml vlažného mléka

2lžíce oleje

2lžíce medu a lžíce cukru

1 vejce

Sůl

Postup je následující. Přihřejeme mléko na tělesnou teplotu, 150 mililitrů oddělíme, vmícháme droždí a lžíci cukru, zaprášíme moukou, přikryjeme a necháme vzejít kvásek. V míse smícháme vejce, med, olej sůl, přidáme prosátou mouku, kvásek a dle potřeby zbylé mléko. Důkladně vypracujeme těsto, které by mělo být tužší, než na buchty, tak dlouho, až přestane lepit. Necháme alespoň hodinku kynout, znovu propracujeme a pak rozdělíme na menší kousky. Z těch pak mohou děti tvořit Jidáše – houstičky, smyčky, esíčka, preclíky, uzlíkové ptáčky, co jen jim fantazie a šikovnost dovolí. Výtvory pak potřeme oslazeným mlékem, necháme ještě půl hodiny kynout a zapneme si troubu na 180°C. Pečeme asi deset minut. Ještě horké znovu potřeme oslazeným mlékem. Garantuji, že do večera žádný nezbyde. Děti své výtvory »samou láskou sežerou« (a co nezvládnou oni, zvládne jistě tatínek, dědeček…).

 

Zápichy třeba z vizovického těsta

Dalším způsobem, jak si vyzdobit byt, je výroba nejrůznějších zápichů do květináčů, váziček, osení. I ty si můžete snadno vyrobit, nebo jejich výrobou zabavit děti. Zápichy se mohou vyrábět z papíru, dřeva, nebo kupované samotvrdnoucí hmoty. Nechce-li se vám ale utrácet a přitom vaše děti rádi něco patlají z plastelíny, zkuste jim den předem připravit vizovické těsto.

500g hladké mouky,

200ml vody

1 lžíce octa

Postup je jednoduchý. Odvážíte si 0,5 kg hladké mouky, odeberete polovinu a do ní vlijete vodu a ocet, a vypracujete vláčné těsto. Pak postupně do těsta přidávejte zbylou mouku, až získáte tuhou hmotu. Je to pracné, ale propracování je důležité. Těsto dejte odpočinout v igelitu do lednice do druhého dne.

Z těsta pak druhý den vyválíte plát, a děti mohou formičkami vykrájet tvary a různě je dozdobit vtlačováním, nastřiháváním a podobně. Do výtvoru pak zespoda vtlačíme špejli, aby vznikla dírka. Připravené výtvory pak necháme zaschnout, potřeme rozšlehaným vejcem a dáme péct do trouby, respektive sušit na teplotu okolo 100°C, dokud nezrůžoví.

Vychladlé pak dejte opět na špejli a dozdobte třeba stužkou.

Hodně zábavy při tvoření přejí Haló noviny!

 

Helena KOČOVÁ

FOTO – autorka


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 8 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama