Hrobodomy v Ležákách.

Ostuda! Památník v Ležákách asi zpustne

Část památníku v Ležákách se zřejmě už nebude v nastávající sezoně udržovat. Stát se stále nedohodl s majitelkou některých pozemků, na nichž se památník nachází.

Majitelka části pozemků požaduje, aby stát plochy odkoupil, na ceně se však strany nemohou shodnout. »Rozhodnutím ministerstva kultury máme pečovat jen o plochy ve správě státu a zbytek nechat ladem, protože to je věcí majitele, což bude velký malér,« uvedl dnes ředitel Památníku Lidice a Ležáky Milouš Červencl.

Dosud památník na své náklady udržoval celý areál i na cizích pozemcích. Podle Červencla by mohl památkový odbor Pardubického kraje majitelce nařídit, aby se o své pozemky, které tvoří asi polovinu pietního území, starala. Krajní možností by bylo vyvlastnění.

Kýžený zatopený a zamrzlý lom.

Majitelka požaduje za pozemky zhruba deset milionů korun, cenu opírá z velké části i o bývalý dnes zatopený lom (na bočním snímku), který se v areálu nachází, a teoreticky ušlý zisk. Podle posudku ministerstva průmyslu a obchodu je lom netěžitelný a byl vyřazen z evidence.

Majitelka se brání, že lom neměl být zrušen a že o vyřazení nebyla informována. Vloni na své pozemky zakázala přístup, pietní akt v červnu ale zákaz nenarušil. Podle Červencla je odhad ceny pozemků mnohem nižší, zhruba desetinová.

Pozemky se vrátily do soukromých rukou při restitucích v první polovině 90. let minulého století. Stát majitelce nabízel nájemní smlouvu, ta ji však odmítla a trvala na prodeji. »Udělaly se chyby v restitucích. Byly vydány pozemky, které byly národní kulturní památkou, a nikdo to neřešil. To považuji za pochybení státu,« řekl Červencl.

(ste)

FOTO - Haló noviny/Vlastimil HLOUPÝ


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 31 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.