Booklet jednoho DVD s portrétem Valentiny Lisitsy... FOTO - archiv

Kulturní represe podle scénáře kanadské rozvědky

Valentina Lisitsa je světoznámá klavíristka. Narodila se před 42 lety v Kyjevě, kde také navštěvovala konzervatoř, na klavír hrála od svých tří let.

Když bylo zřejmé, že má opravdu velký talent, odešla do USA, kde debutovala v roce 1995 rovnou při známém Mozartově festivalu v New Yorku. Využívá internet, jehož prostřednictvím popularizuje vážnou hudbu. Její stránka na YouTube zaznamenala už 83 milionů zhlédnutí. Nezanedbává ani živé koncerty, třeba v Berlíně s tamní filharmonií, ale také v Mexiku, Londýně, Paříži, Vídni a desítkách dalších měst včetně Prahy.

V zemi javorového listu zklamali

Jejím domovským tělesem byl Torontský filharmonický orchestr. Byl - vyhodili ji, zatím na měsíc duben, a poručili, aby o vyhazovu pomlčela. Neudělala to. Na Facebooku napsala rozsáhlé vyjádření.

»Už více než rok vedu dvojí život,« uvedla v úvodu. A pokračovala: Z jedné strany jdu z koncertu do koncertu po celém světě, setkávám se s fanoušky, dávám rozhovory, v nichž »cvrlikám« o svém štěstí. Na straně druhé jsem obyčejný člověk - dcera, matka, manželka. A tento obyčejný člověk musel pozorovat, jak se země mého narození a dětství, mé první lásky, naklání do propasti. Děti umírají při bombardování, staří lidé hladem, lidi jsou podpalováni zaživa.

Začala jsem vést stránku na Twitteru po názvem »Podukrajinka« - jako odpověď ukrajinskému premiérovi, který nazval ruskojazyčné občany z východu Ukrajiny podlidmi... Překládala jsem zprávy z ukrajinských zdrojů, svědectví o zvěrstvech. Dařilo se mi strhávat masky ze lží publikovaných západními médii, která jednu stranu občanské války představují div ne jako bílou holubici.

S postupem času se o moji činnost začali zajímat nenávistníci. Hrozby, výhrůžky smrtí mou i mé rodiny, nazývání mé osoby »placenou kremelskou kurvou«, a tak by se dalo pokračovat... Přáli si, jak se sami vyjádřili, mi udělit lekci, pokusili se mě umlčet jako muzikantku. Obvinili mě z podněcování nenávisti, vedení orchestru ukázali, co píšu. A Torontský symfonický orchestr mně hodlá zakázat hrát, protože jsem využila své svobody slova. Ano, nechají mi plat, ale ohlásí, že nejsem schopna vystupovat, už si za mě našli záměnu. A zakázali mi o tom něco říkat, dokonce kvůli tomu vyhrožovali. Skutečně!

Hudba nemůže mlčet

»Prosím vás, pozdvihněte svůj hlas, řekněte orchestru, že hudba nemůže mlčet,« obrátila se Valentina na své posluchače. Poslechli ji. Na Twitteru a Facebooku se objevila kolonka: »Nechte Valentinu hrát«, v ní přibývají podpisy z celého světa. Spolu s tvrdou kritikou Torontského symfonického orchestru. Ten se neoficiálně brání, že dostal příkaz z »vysokých kruhů«, prý od vedení kanadské rozvědky.

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 54 hlasů.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Kreckapitalismu
2015-04-14 03:54
Kapitalismus na ukazal ze INTER ARMA SILENT MUSES, zbrane mluvi od junty
prevratu, a vy juntisti umlcujete kde muzete, umlceli jste i Kryla, vy
havlovci. Vas system stoji na tyranii, a atentat na tyrana, z vyssiho
principu mravniho, neni zlocin.
Kreckapitalismu
2015-04-14 03:49
Ten jeden mesic je, reare, jen vyhruzka, kdyz bude ta dama psat dal veci
ktere jdou proti propagande tak ji vyhodej na vzdy a kdovi co ji udelaj.
Tva obrana tyranie kapitalismu je nemoralni.
Kreckapitalismu
2015-04-14 03:37
Rearguardiku, je dobre ze jsi prisel k rozumu a uznavas rovnitko mezi
totacem a kapitalismem. Jinymy slovy z blata do louze. Totac je v
kapitalismu furt stejnej akorat socialni jistoty jsou ukradene bohacema. A
ze kapitalismus pouziva effektivnejsi a lepe maskovane represivni metody,
to vime. Lepe utlak maskuji. Proc by opozici zavirali kdyz ji muzou
zastrasit jinak? Styd se za obhajobu mccartysmu.
halonoviny
2015-04-13 21:22
A co takhle se nejprve naučit číst, vanguarde?!
Kreckapitalismu
2015-04-13 16:49
Krec kapitalistickeho systemu. Jako za senatora McCartyho. Tohle nam
havlovci vycinkali a davaji za vzor. ZA KOMUNISTU BYLO LIP. Kapitalismus
funguje na bazi zotroceni a umlceni, tady taky
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.