REDAKČNÍ SLOUPEK

Když dva dělají totéž…

… není to totéž. Není vražda jako vražda, není průjezd jako průjezd, není veřejné vystoupení před občany jako veřejné vystoupení před občany.

Kolem vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova, která byla spáchána před časem v Moskvě, se vedlo řečí a komentářů, až hanba. Například si vzpomínám, jak se pan ministr zahraničí Zaorálek nechal slyšet, že je to divné, kolik je politických vražd v současném Rusku. Káravý tón směřoval k poměrům v zemi za Putinova prezidentování.

Předevčírem byl v Kyjevě zavražděn vlivný novinář Oles Buzyna, který se zasazoval o sblížení s Ruskem a zavedení dvojjazyčnosti. Zastřelili jej maskovaní muži, zřejmě nájemní vrazi, z jedoucího auta. O den dříve byl tamtéž zastřelen u dveří svého domu bývalý poslanec za Stranu regionů Oleh Kalašnikov. V uplynulých měsících bylo takto na Ukrajině zlikvidováno, nebo odešlo ze světa, asi osm vysoce postavených lidí. Čekám tedy na komentáře pana Zaorálka a dalších, že se stejným způsobem »obují« do aktuální ukrajinské situace za Porošenkova prezidentování.

Průjezd amerického vojenského konvoje napříč Českou republikou byl podle vlády, pravicových politiků a s nimi spřízněných sdělovacích prostředků samozřejmostí, povinností, nutností, ba i radostí. Ach ano, vždyť jsme spojenci… Zato průjezd ruských motorkářů (předesílám, že žádní motorkáři nejsou mým šálkem kávy) u příležitosti výročí vítězství nad fašismem se setkává se zápornými reakcemi. Podle pana Zaorálka je to provokace. »Budeme muset především hlídat, aby při průjezdu dodrželi naše zákony,« sdělil rychle prostřednictvím sociální sítě Twitter. Ó, jak dojemná péče pana ministra… Já vnímala jako provokaci mnohem rozložitější konvoj US Army.

Čtvrteční veřejná televizní debata prezidenta Putina s obyvateli Ruské federace byla v servilním mediálním prostoru označena za »velkolepé televizní představení dle předem připraveného scénáře« či »televizní show«, a moderátor Událostí, komentářů ČT zformuloval první otázku takto: Co to bylo, tohleto divadelní představení?

Zkrátka, hovoří-li na pečlivě připraveném, precizním scénářem podloženém mítinku s občany všeho věku a všech barev pletí americký prezident Obama, je to naprosto v pořádku a nikdo to hanlivě nekomentuje, i když svou řeč čte ze čtecího zařízení. A je to velká show, někdy i cirkus. Uskuteční-li ruský prezident Putin něco obdobného, ba dokonce na mnohem širším časovém půdorysu, což samo o sobě je obdivuhodné (odpovídat na otázky čtyři hodiny je výkon, kterého není každý politik schopen), naši všeználkové to musejí patřičně zesměšnit. Asi závidí.

Režiséři všech těchto hrátek, kdy se věci podávají přesně tak, jak je žádáno, se těžko vylžou z toho, že na tomto dvojím metru a manipulaci nemají zájem. To je tak okaté, zřejmé, že ani výroky jistě sympatické šéfky Evropské vysílací unie nemohou přesvědčit. Je to zoufalství, když si jedna nejmenovaná instituce takto musí veřejně dokazovat, jak je prý dobrá…

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 99 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Kreckapitalismu
2015-04-19 12:06
Donald, nenavazej se do Hajka. Ze nemas smysl pro humor a jsi nenavistny
clovicek uz vime.
Kreckapitalismu
2015-04-19 12:04
Nebo jako kdyz kapitaliste pouzivaji satelitni komunikaci kterou vynalezlo
CCCP
Kreckapitalismu
2015-04-19 12:02
To je tak kdyz se pravicaci maskuji jako socdemaci a socdemaci jako
komunisti.
ferdaholub
2015-04-18 18:16
Lež by měla být okamžitě po vyřknutí potrestána a protože u nás
nelze za velelži trestat zejména zloděje movitých,ale také nemovitých
věcí,jak by ti ze smetišť revoluce mohli změnit své chování a
nechat zčervenat své tváře! Ono je v současné společnosti v den
výplat zajeté uposlechnout své vedení a v příštím vstupu do média
pět dokázat,že byl "slušně" vychován.
hajek.jiri51
2015-04-18 17:38
Zvorálek zůstal věrný své pověsti,zvorat co jde. A ten konvoj měl
jet na kozáckých koních, napít se z Vltavy a následně se pos...! A to
přímo před sídlem ČT. A ta by potom mohla oznámit, že naši spojenci
u nás zanechali nesmazatelnou stopu!
2alsata
2015-04-18 17:05
Chtít po ČT objektivní komentáře přece nelze, vždyť mají interní
směrnice, jak se mají vyjadřovat. Ale to prý není cenzura.
pleningeri
2015-04-18 09:17
Vůbec nejhorším způsobem se na této masáži podílí televize, kterou
si podle zákona musí platit i ti, kterým to vadí - Česká televize.
Oni to na těch Kavčích horách již ani nevnímají, po 1/4 století
pracují jak česká pobočka americké propagandy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.