REDAKČNÍ SLOUPEK

Ztraceno v čase

»Historie nezná větší ukázku statečnosti, než jakou předvedl lid sovětského Ruska,« řekl v roce 1943 Henry L. Stimson, ministr války Spojených států. »My, i všichni naši spojenci si uvědomujeme, že máme na věky dluh vděčnosti armádě a lidu Sovětského svazu,« uvedl ve stejném roce Frank Knox, tajemník vojenského námořnictva Spojených států. »Udatnost a agresivní bojový duch ruských vojáků vyžadují obdiv Armády Spojených států,« dodal tehdy ještě náčelník štábu Armády Spojených států George C. Marshall, pozdější autor slavného Marshallova plánu. »Připojuji se k obdivu hrdinské a historické obraně Sovětského svazu,« přidal se i Ernest J. King, vrchní velitel flotily Spojených států. »Rozsah a velkolepost ruského výkonu z něj činí největší vojenský úspěch historie,« konstatoval dokonce i generál Douglas MacArthur, tehdejší vrchní velitel oblasti jihozápadního Tichomoří.

Toto jsou autentické věty, které pronesli nejvyšší představitelé administrativy Spojených států za druhé světové války. Za té války, o níž nám nyní někteří říkají, že Sovětský svaz v ní působil v roli agresora. O níž se nám nyní mnozí snaží namluvit, že ji vyhrály Spojené státy. A někteří se dokonce snaží zabránit nejvyššímu představiteli země, která by bez sovětského vítězství nad fašismem v současné době neexistovala, aby se zúčastnil oslav tohoto vítězství.

Ano, sedmdesát let je dlouhá doba, ale ne zas tak dlouhá, aby se zapomínalo na obrovské oběti, které v boji proti zotročujícímu fašismu přinesl Sovětský svaz. Bohužel tak nyní platí výrok, který někteří mylně připisují Otto von Bismarckovi, ale ať už je autorem kdokoliv, nejlépe vypovídá o postoji současné administrativy Spojených států a některých států Evropské unie: »Síla Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny. Je třeba Ukrajinu nejen oddělit, ale také ji postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se jenom dívat, jak bratr zabíjí bratra. Proto musíme najít a vychovat zrádce z prostředí ukrajinské nacionalistické elity a s jejich pomocí zvrátit situaci až do stadia, kdy budou Ukrajinci nenávidět vše ruské. Všechno ostatní je jen otázka času.«

Kde je ten obdiv ke statečnosti a hrdinství? Kde je ta věčná vděčnost? Nějak nám to, zdá se, vyšumělo v čase. Naštěstí ale existuje ještě mnoho pamětníků, kteří podobně jako MacArthur chápou sovětský výkon jako největší vojenský úspěch historie. MacArthurova slova by přitom měla být pro současné překrucovače historie a válečné štváče varováním. Co se povedlo jednou, může se povést znovu…

Tomáš CINKA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 45 hlasů.

Tomáš CINKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2015-04-25 09:24
Slované spolu navzájem válčí už skoro rok díky Vladimíru
Vladimíroviči.
emilie.ut
2015-04-24 19:04
Další krok na jejich politické šachovnici bude pomocí nové přísahy
docílit, aby Slované bojovali a vraždili Slovany. To se ani Hitlerovi
nepovedlo!! Nevíte někdo ,jakou přísahu mají vojáci v okolních
zemích ? (Poláci,Slováci) Je vůbec možné , aby vedení státu se
zbavilo svého výhradního práva rozhodovat o vlastní armádě a
ponechalo rozhodnutí cizímu subjektu NATO, a tím vlastně USA?
Kreckapitalismu
2015-04-24 09:09
Tomasi, vsadte se ze uhadnu odkud mate ty citaty. Jinak jsem moc rad ze
jste to napsal, ja to tu nejak neprosadil. Druha cast je tez pravdiva. Zde
bych doporucil Robertse, ten vysvetluje ze Amerika je sama terorizovana
Washingtonem.
rsdrsd
2015-04-24 08:13
To je blábol :-)
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.