Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Opět vadí pomník maršála Koněva

Zatímco Plzeň odhalí 1. května památník generálu Georgu Pattonovi, jehož jednotky osvobodily v květnu 1945 město, Praha 6 otevřela otázku možného odstranění sochy osvoboditele Prahy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, která se nachází na náměstí Interbrigády, nebo aspoň její doplnění novou »vysvětlující« deskou. Na pátečním jednání zastupitelstva šesté městské části se k tomu v rámci interpelací čile diskutovalo.

Sedmičlenný Konzervativní klub Prahy 6, který nemá své zástupce v zastupitelstvu, ale stojí za ním většinou bývalí členové a zastupitelé TOP 09, vyrukoval totiž s neuvěřitelnými obviněními sovětského maršála a spoluinicioval reportáž vysílanou v televizním pořadu Reportéři ČT dne 13. dubna, kterou chtěl upozornit na »dlouholetou ostudu Prahy 6«. Klub, jehož jménem mluví Alexander Holub, žádá odstranění sochy z veřejného prostranství a okamžitě požaduje umístění informační tabule s textem, z níž by vyplynulo, že si prý Koněv nevážil životů, »součástí jeho tažení bylo hromadné znásilňování, rabování a odvlékání čs. občanů do gulagu«, jeho vojska prý utopila v krvi povstání maďarského lidu, pod jeho »ozbrojeným dozorem« byla v roce 1961 postavena berlínská zeď a »pod jeho krytím byla zpravodajsky připravována okupace naší republiky v roce 1968«. Neboť kapitulace byla podepsána již 8. května 1945, sovětská vojska prý jen provedla »vyčištění Prahy od ostřelovačů a ostrůvků odporu několika jednotek SS«. S tvrzením, že Koněvem vedená vojska nezachránila Prahu před zničením, vystoupil na zastupitelstvu také místní občan Václav Kovářík.

Po jeho slovech se v jednacím sále ozvaly výkřiky: »Že se nestydíte!« Takovou neúctu si totiž nenechali líbit jiní občané Prahy 6, kteří přišli na zasedání, aby zazněl i jejich názor. »Musím vám připomenout, že jen při osvobozování Prahy ve dnech 8. a 9. května 1945 padlo kolem 1500 sovětských vojáků a při osvobozování Československa položilo za nás život 144 tisíc rudoarmějců,« obrátil se na starostu a celou radu Stanislav Hejduk, který se jako osmnáctiletý v době Pražského povstání podruhé narodil – stal se totiž lidským štítem, když ho esesmani 7. května 1945 hnali před německým tankem proti barikádě. Hejduk byl před několika lety členem petičního výboru za zachování Koněvovy sochy. Snahy o její odstranění tedy nejsou nové. Petice na podporu sochy tehdy získala tisíce podpisů a díky tomuto úsilí se podařilo zařadit pomník maršála Koněva na seznam válečných hrobů a pietních míst v ČR podle zákona č. 122/2004 Sb.

Hejduk poukázal také na to, že se u sochy konají každoročně pod patronací Českého svazu bojovníků za svobodu a Obvodní rady Česko-ruské společnosti pietní akty za účasti Čestné stráže AČR, zástupců parlamentu, ministerstva obrany a velvyslanectví. Existuje také dohoda mezi Ruskou federací a ČR podepsaná prezidenty o ochraně pietních míst, proto by byla jakákoli opatření konaná z vůle Rady MČ Praha 6 protizákonná, varoval.

Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) trvá na tom, že odstraněním sochy by se nic nevyřešilo a že nezamýšlí ani její přesun na Koněvovu ulici (na Praze 3) ani do historických depozitářů, jak někteří navrhují. Uznává, že maršál má zásluhy na osvobození Československa od fašismu, ale »jeho jméno něco kazí«. Proto je pro vysvětlující tabulku, kterou by doplnil »čas od času« výstavou.

Výroky, kterých se v pořadu dopustili představitelé současné koalice TOP 09, ANO, KDU-ČSL a Strany zelených, se setkaly s nesouhlasem dalších občanů obvodu. Bedřiška Kopoldová, vnučka Jana Švermy, vyzvala zastupitele ke studiu historické literatury, aby znali, jaká byla ve městě situace v květnu 1945. »Pak by nedocházelo k trapným vystoupením jako v pořadu Reportéři…« Eva Havelková, jíž bylo v květnu pětačtyřicátého třináct let, doporučila připravit kulatý stůl a zeptat se pamětníků nacistické okupace, co si o věci myslí. Současně předala radě dopisy od čtrnácti občanů, kteří žádají zachování současného stavu. Starostovo stanovisko (sochu ponechat, ale opatřit novou informací) připodobnila ke sklenici medu, do níž se vloží lžička dehtu…

Nelze měnit dějiny

Pak došlo i na zastupitele. Ivan Hrůza (KSČM) označil »argumenty« Konzervativního klubu za snůšku účelových a tendenčních tvrzení, která s objektivním historickým hodnocením nemají nic společného. »Jsou hulvátskou urážkou a skandálním znevažováním všech rudoarmějců, kteří se podíleli na osvobozování Československa. Jádrem je záměr zkreslit historická fakta a přepsat dějiny,« řekl na zastupitelstvu. Hrůza promluvil také ve jmenovaném televizním pořadu, a to na straně obhájců Koněvovy sochy a Koněvovy osobnosti – podobně jako místopředseda ČSBS, válečný veterán Pavel Vranský. Komunistický zastupitel považuje výroky některých radních přinejmenším za zarážející a nechápe, že v roce sedmdesátého výročí osvobození jsou, snad, připraveni vyhovět sedmi (!) signatářům jakési výzvy. »Osvoboditelům se omlouvám a vzkazuji, že komunisté, kteří působí v ZMČ Praha 6, jakož i tisíce zdejších spoluobčanů, k hulvátům nepatří,« zakončil svou interpelaci. Počínání Konzervativního klubu označila za pouhou propagandu Hrůzova kolegyně v klubu KSČM Helena Briardová. »Mladá generace by se měla učit dějiny bez propagandy. Prahu osvobodila Rudá armáda, a my dějiny nemůžeme měnit,« vyzvala.

Přidali se i dva sociálnědemokratičtí zastupitelé. René Pekárek, jehož prakticky celá rodina byla popravena za účast v antifašistickém odboji a on jako malé dítě vyvázl jen náhodou, zdůraznil, že kdyby nebylo obratu na východní frontě u Kursku, Stalingradu…, nebylo by ani celkového vítězství a že těžké boje s fašisty pokračovaly i po 8. květnu, o čemž svědčí pomníčky padlých. Proto Rudá armáda Prahu skutečně osvobozovala. Velké pomníky Rudé armádě ostatně stojí v Berlíně i Vídni, a nikdo je nezpochybňuje, podotkl. Zastupitel Miloš Balabán, prasynovec jednoho ze »Tří králů«, člena zpravodajsko-odbojové skupiny Obrana národa Josefa Balabána, se znepokojením v médiích sleduje překrucování historie. Proto by městská část měla podle něho namísto výroby jakékoli nové cedule finančně podpořit kvalitní školní výuku dějepisu.

Patton ano, Koněv ne?

I Zoe Klusáková Svobodová před zpravodajkou Haló novin na vzpomínkové akci u příležitosti osvobození od fašismu, kterou před pár dny pořádala Společnost Ludvíka Svobody, nechápavě kroutila hlavou: »Kdyby sundali sochu Koněva v Praze, museli bychom se červenat, když v Plzni staví sochu Pattona!« Návrh na odstranění maršálovy sochy z náměstí Interbrigády nebo instalaci nové tabulky nepřijali na svém březnovém jednání ani členové kulturní komise Rady MČ Praha 6.

Na závěr shrnujeme: Nic není rozhodnuto, věc je ve fázi diskusí. Oslavy sedmdesátého výročí osvobození hlavního města budou tedy v Praze probíhat i »u Koněva« (7. května od 16 hodin). Věříme, že za hojné účasti Pražanů

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ (2)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 139 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama