Třicetiletý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) poslouchá slova pamětnice Evy Havelkové z Břevnova.

Opět vadí pomník maršála Koněva

Zatímco Plzeň odhalí 1. května památník generálu Georgu Pattonovi, jehož jednotky osvobodily v květnu 1945 město, Praha 6 otevřela otázku možného odstranění sochy osvoboditele Prahy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, která se nachází na náměstí Interbrigády, nebo aspoň její doplnění novou »vysvětlující« deskou. Na pátečním jednání zastupitelstva šesté městské části se k tomu v rámci interpelací čile diskutovalo.

Sedmičlenný Konzervativní klub Prahy 6, který nemá své zástupce v zastupitelstvu, ale stojí za ním většinou bývalí členové a zastupitelé TOP 09, vyrukoval totiž s neuvěřitelnými obviněními sovětského maršála a spoluinicioval reportáž vysílanou v televizním pořadu Reportéři ČT dne 13. dubna, kterou chtěl upozornit na »dlouholetou ostudu Prahy 6«. Klub, jehož jménem mluví Alexander Holub, žádá odstranění sochy z veřejného prostranství a okamžitě požaduje umístění informační tabule s textem, z níž by vyplynulo, že si prý Koněv nevážil životů, »součástí jeho tažení bylo hromadné znásilňování, rabování a odvlékání čs. občanů do gulagu«, jeho vojska prý utopila v krvi povstání maďarského lidu, pod jeho »ozbrojeným dozorem« byla v roce 1961 postavena berlínská zeď a »pod jeho krytím byla zpravodajsky připravována okupace naší republiky v roce 1968«. Neboť kapitulace byla podepsána již 8. května 1945, sovětská vojska prý jen provedla »vyčištění Prahy od ostřelovačů a ostrůvků odporu několika jednotek SS«. S tvrzením, že Koněvem vedená vojska nezachránila Prahu před zničením, vystoupil na zastupitelstvu také místní občan Václav Kovářík.

Po jeho slovech se v jednacím sále ozvaly výkřiky: »Že se nestydíte!« Takovou neúctu si totiž nenechali líbit jiní občané Prahy 6, kteří přišli na zasedání, aby zazněl i jejich názor. »Musím vám připomenout, že jen při osvobozování Prahy ve dnech 8. a 9. května 1945 padlo kolem 1500 sovětských vojáků a při osvobozování Československa položilo za nás život 144 tisíc rudoarmějců,« obrátil se na starostu a celou radu Stanislav Hejduk, který se jako osmnáctiletý v době Pražského povstání podruhé narodil – stal se totiž lidským štítem, když ho esesmani 7. května 1945 hnali před německým tankem proti barikádě. Hejduk byl před několika lety členem petičního výboru za zachování Koněvovy sochy. Snahy o její odstranění tedy nejsou nové. Petice na podporu sochy tehdy získala tisíce podpisů a díky tomuto úsilí se podařilo zařadit pomník maršála Koněva na seznam válečných hrobů a pietních míst v ČR podle zákona č. 122/2004 Sb.

Stanislav Hejduk, který se stal 7. května 1945 lidským štítem, když ho nacisté hnali před svými tanky proti barikádě, hovoří na jednání zastupitelů Prahy 6.

Hejduk poukázal také na to, že se u sochy konají každoročně pod patronací Českého svazu bojovníků za svobodu a Obvodní rady Česko-ruské společnosti pietní akty za účasti Čestné stráže AČR, zástupců parlamentu, ministerstva obrany a velvyslanectví. Existuje také dohoda mezi Ruskou federací a ČR podepsaná prezidenty o ochraně pietních míst, proto by byla jakákoli opatření konaná z vůle Rady MČ Praha 6 protizákonná, varoval.

Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) trvá na tom, že odstraněním sochy by se nic nevyřešilo a že nezamýšlí ani její přesun na Koněvovu ulici (na Praze 3) ani do historických depozitářů, jak někteří navrhují. Uznává, že maršál má zásluhy na osvobození Československa od fašismu, ale »jeho jméno něco kazí«. Proto je pro vysvětlující tabulku, kterou by doplnil »čas od času« výstavou.

Výroky, kterých se v pořadu dopustili představitelé současné koalice TOP 09, ANO, KDU-ČSL a Strany zelených, se setkaly s nesouhlasem dalších občanů obvodu. Bedřiška Kopoldová, vnučka Jana Švermy, vyzvala zastupitele ke studiu historické literatury, aby znali, jaká byla ve městě situace v květnu 1945. »Pak by nedocházelo k trapným vystoupením jako v pořadu Reportéři…« Eva Havelková, jíž bylo v květnu pětačtyřicátého třináct let, doporučila připravit kulatý stůl a zeptat se pamětníků nacistické okupace, co si o věci myslí. Současně předala radě dopisy od čtrnácti občanů, kteří žádají zachování současného stavu. Starostovo stanovisko (sochu ponechat, ale opatřit novou informací) připodobnila ke sklenici medu, do níž se vloží lžička dehtu…

Nelze měnit dějiny

Pak došlo i na zastupitele. Ivan Hrůza (KSČM) označil »argumenty« Konzervativního klubu za snůšku účelových a tendenčních tvrzení, která s objektivním historickým hodnocením nemají nic společného. »Jsou hulvátskou urážkou a skandálním znevažováním všech rudoarmějců, kteří se podíleli na osvobozování Československa. Jádrem je záměr zkreslit historická fakta a přepsat dějiny,« řekl na zastupitelstvu. Hrůza promluvil také ve jmenovaném televizním pořadu, a to na straně obhájců Koněvovy sochy a Koněvovy osobnosti – podobně jako místopředseda ČSBS, válečný veterán Pavel Vranský. Komunistický zastupitel považuje výroky některých radních přinejmenším za zarážející a nechápe, že v roce sedmdesátého výročí osvobození jsou, snad, připraveni vyhovět sedmi (!) signatářům jakési výzvy. »Osvoboditelům se omlouvám a vzkazuji, že komunisté, kteří působí v ZMČ Praha 6, jakož i tisíce zdejších spoluobčanů, k hulvátům nepatří,« zakončil svou interpelaci. Počínání Konzervativního klubu označila za pouhou propagandu Hrůzova kolegyně v klubu KSČM Helena Briardová. »Mladá generace by se měla učit dějiny bez propagandy. Prahu osvobodila Rudá armáda, a my dějiny nemůžeme měnit,« vyzvala.

Přidali se i dva sociálnědemokratičtí zastupitelé. René Pekárek, jehož prakticky celá rodina byla popravena za účast v antifašistickém odboji a on jako malé dítě vyvázl jen náhodou, zdůraznil, že kdyby nebylo obratu na východní frontě u Kursku, Stalingradu…, nebylo by ani celkového vítězství a že těžké boje s fašisty pokračovaly i po 8. květnu, o čemž svědčí pomníčky padlých. Proto Rudá armáda Prahu skutečně osvobozovala. Velké pomníky Rudé armádě ostatně stojí v Berlíně i Vídni, a nikdo je nezpochybňuje, podotkl. Zastupitel Miloš Balabán, prasynovec jednoho ze »Tří králů«, člena zpravodajsko-odbojové skupiny Obrana národa Josefa Balabána, se znepokojením v médiích sleduje překrucování historie. Proto by městská část měla podle něho namísto výroby jakékoli nové cedule finančně podpořit kvalitní školní výuku dějepisu.

Patton ano, Koněv ne?

I Zoe Klusáková Svobodová před zpravodajkou Haló novin na vzpomínkové akci u příležitosti osvobození od fašismu, kterou před pár dny pořádala Společnost Ludvíka Svobody, nechápavě kroutila hlavou: »Kdyby sundali sochu Koněva v Praze, museli bychom se červenat, když v Plzni staví sochu Pattona!« Návrh na odstranění maršálovy sochy z náměstí Interbrigády nebo instalaci nové tabulky nepřijali na svém březnovém jednání ani členové kulturní komise Rady MČ Praha 6.

Na závěr shrnujeme: Nic není rozhodnuto, věc je ve fázi diskusí. Oslavy sedmdesátého výročí osvobození hlavního města budou tedy v Praze probíhat i »u Koněva« (7. května od 16 hodin). Věříme, že za hojné účasti Pražanů

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ (2)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 139 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


proximafb
2015-04-29 17:52
Pane Kafrmi, myslíte, že tehdejší naši zákonní čelní
představitelé pozvali vojska VS, aby obsadila naši zemi a nakonec je
všechny odvlékla do Kremlu podepsat kapitulační protokol ? Já si to
nemyslím. Proto jsem přesvědčen, že to byla nezákonná invaze. Nikdo
jiný neměl právo povolávat vojska cizí mocnosti, aby nezákonně
obsadila naši zem a usadila se na našem svrchovaném území.
kafrmi
2015-04-29 16:01
proximafb jaká invaze? Je dokázáno, že to bylo alespoň u nás
pozvání. Nehledejme chybu jinde, ale hledejme ji kde nastala. Dřív
někteří lezli kamsi Sovětům a dnes Amíkům. Prostě někteří z nás
jsou nepoučitelní a ti ostatní si to nechají líbit. Hledejme chybu tam
ke byla a je a nesvádějme to na někoho jiného. Je dobré si zamést
před svým prahem
proximafb
2015-04-29 08:06
Pravda je taková, že Koněv je a bude reprezentantem
Rudé armády,která osvobodila Prahu. To nikdo nezpochybňuje. A že se
podílel na sovětské invazi do Maďarska a do Československa, by mělo
být rozhodně připomenuto. To není špína ani přepisování dějin, to
je holý fakt.
j1945
2015-04-28 22:29
Uplně zbytečná debata. Koněv je a bude reprezentantem Rudé
armády,která osvobodila Prahu. Další pokusy házet na něj špínu jsou
jen pravičácké ubohé a slaboduché pokusy překrucovat historii.
kafrmi
2015-04-28 22:04
martin.harfa nemohu Vám sdělit názor na autora zvacích dopisů jelikož
ho neznám, ani jeho či jejich důvody. Mohu Vám ale říct, že já bych
je nezval. O tom jakým směrem se má národ ubírat, by si měli
rozhodovat obyvatelé té které země referendem. Ne jako tomu bylo při
rozdělení naší republiky Vašimi "vlastenci" nebo jak
píšete kolaboranty.
kafrmi
2015-04-28 21:56
Z.LUDKA buďte rád, že tady dostáváme prostor všichni, jinak ale s
Vaším názorem souhlasím.
kafrmi
2015-04-28 21:17
martin.harfa nevím, z čeho vyplývá že se hlásím k těm, co k nám
pozvali spřátelená vojska? Já jenom konstatuji skutečnost a vy ji jako
většinou překrucujete. Jinak bych řekl, že nebezpečím pro tuto zemi
jsou lidé Vašeho typu, ale je to věc názoru.
proximafb
2015-04-28 21:03
Pane Luďko, vy tady vidíte nějakého přepisovače historie, který
tvrdí, že Prahu neosvobodila Rudá armáda ? Nic takového jsem tu
nečetl......
kafrmi
2015-04-28 20:30
martin.harfa pletete si pojmy, pokud si někoho pozvete, tak to není
okupace. Já možná na rozdíl od Vás jsem se stavěl proti tomuto aktu
veřejně a diskutoval s vojáky kteří k nám přišli. Vy to možná
nevíte, ale ti vzdělanější věděli, že se zde nic nekalého neděje.
Dokonce na mě jednou natáhli samopal. Jinak jsem velice rád, že jsem
člověk mého druhu nikoli Vašeho. Takových jako jste Vy a Vám
podobných jsem tady zažil dost, ale na rozdíl od Vás já si stojím za
svým názorem a nikomu nelezu kamsi.
Z.LUDKA
2015-04-28 19:55
Nevím proč pravičáci,falšovatelé a přepisovači historie tady
dostávají takový prostor.Jeden nezvratitelný a neoddiskutovatelný fakt
je ten,že Prahu osvobodila slavná Rudá armáda.Kdo tvrdí něco jiného
je zaprodanec a kolaborant,kterému se pravicová demagogie líbí.Další
poválečná historie jako bylo třeba Maďarsko patří do jiné
sféry.Podle mého názoru o dalším poválečném uspořádání by se
dalo dost diskutovat i když pravičáci i prokazatelné argumenty
neuznávají.Pro všechny vlastence byla a bude Rudá armáda osvoboditelem
a nikdy tomu nebude jinak.Čest práci.
proximafb
2015-04-28 19:29
Pokud jsem to dobře pochopil, tak se pomník bourat nebude. Radnice se
proto nejspíš přikloní k doplnění sochy o informační tabulku,
která připomene i stinné stránky Koněvova působení.
kafrmi
2015-04-28 15:24
proximafb no asi válečný zločinec nebyl, ale byl to velký škůdce a
vlastizrádce této země. Jinak na "okupaci" této země se
podílely další státy. Je třeba taky pomníky jejich občanů dát do
depozitářů. Pokud by tady po roce 1968 mělo nastat to co tady máme
dnes, tak zaplať Pán Bůh že přišli. Jinak souhlas s 2alsata, za to co
nám tady církev dělala by tu neměl stát, dle těch co chtějí
odstranit sochu, ani křížek natož nějaký svatý.
proximafb
2015-04-28 12:19
Pane Pavlíku, vy jste bez uzardění a jakýchkoliv důkazů označil
Havla za válečného zločince a panu Harfovi vyčítáte, když tady
zveřejní pravdivé údaje o kontroverzní osobnosti, kterou Koněv byl.
Proč mu neoponujete jinými důkazy, pokud je máte ? Že maršál Koněv
byl náš osovoboditel nikdo nezpochybňuje, ale po válce se zúčastnil
akcí, které mu jeho pověst osoboditele kazí. Proč pořád zamlčovat
pravdu, která nám nevoní ?
proximafb
2015-04-28 12:06
Jenom pro upřesnění, aby každý laik věděl, co je definice
válečného zločinu: Válečný zločin je provinění proti
válečnému právu postižitelné podle mezinárodního trestního práva.
Prakticky každé provinění proti válečnému právu v mezinárodním
konfliktu je válečným zločinem, naproti tomu v případě
vnitrostátního konfliktu, např. občanská válka, definici válečného
zločinu naplňovat nemusí. Hlavními typy válečných zločinů jsou
přečiny proti válečnému a mezinárodnímu právu ohledně zacházení
se zajatci a podrobenými civilisty ( mučení, genocida), způsobu vedení
bojů (např. zakázaných zbraní, jako jsou nášlapné miny) a zločiny
proti míru (například příprava útočné války).
pavlikf1
2015-04-28 08:57
Po válečném zločinci Havlovi, který podporoval humanitární
bombardování v Jugoslávii, teď máme letiště jeho jména a těch
budovaných předražených laviček. To se pane Harfo nestydíte vést
takové kecy?
krka54
2015-04-28 07:35
Mám takový dojem že pan martin.harfa je čistý jako lilie, stejně jako
generál Patton a ostatní udatní osvoboditelé Plzně, jejichž potomci
vraždili ve Vietnamu a vraždí dále po celém světě.
2alsata
2015-04-27 22:11
Sto let se v této zemi stalo oblíbeným sportem kádrování pomníků,
pamětních desek,názvů ulic a náměstí a jiných objektů. Kdyby se
důsledně kádroval třeba svatý Jan z Nepomuku, určitě by se něj
nějaká špína našla. Zatím však stojí jeho socha skoro na každé
vesnici a nikomu to moc nevadí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.