Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

V Javoříčku varovali proti opakování historie

O víkendu se v Olomouckém kraji uskutečnily dvě pietní vzpomínkové akce k sedmdesátému výročí tragédií v Zákřově na Olomoucku a v Javoříčku na Litovelsku.

Vzpomínková akce v lokalitě Kijanica nedaleko Tršic si připomněla událost, která se odehrála navečer 18. dubna 1945. V ten den dorazili do Zákřova příslušníci gestapa a praporu vlasovců. Obklíčili obec a pod záminkou střelby partyzánů spustili palbu na vesnici. Ráno byli muži starší padesáti let propuštěni a 23 mužů bylo odvezeno do Velkého Újezda, kde byli podrobeni výslechu a krutému mučení. Dvacátého dubna byli čtyři muži propuštěni a zbývajících devatenáct naložili na auto a spolu se sudem benzinu odvezli do lesa k samotě Kijanica. Zde byli muži zavřeni do lesní boudy, kterou gestapáci obložili dřívím, polili benzinem a zapálili. Děsivé a varovné…

Druhá vzpomínková akce se uskutečnila v neděli k výročí vypálení Javoříčka. Těsně před osvobozením, 5. května 1945, obklíčili malou osadu němečtí vojáci z nedalekého Bouzova. Hledali partyzány, potom zapálili první chatu u lesa a následně zapalovali dům vedle domu. Muže, kteří se nacházeli v osadě a měli více než patnáct let, gestapáci zastřelili. Nejmladšímu bylo právě patnáct, nejstaršímu 76 let. Celkem zahynulo 38 mužů. Ženy a děti musely osadu opustit.

Letošní vzpomínkové akce v Javoříčku se zúčastnil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ve svém vystoupení upozornil na to, že je nutné si podobné tragické chvíle v našich dějinách stále připomínat - také proto, abychom v budoucnu nebyli nuceni je zažívat znovu. V průběhu dopoledne byla v budově bývalé školy otevřena nová expozice, která přibližuje javoříčskou tragédii.

Svým projevem ťal do živého předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička. Bez oklik informoval přítomné o zprávě, kterou jsme v Haló novinách sdělili jako první. Jde o »do nebe volající a zdravému rozumu se příčící skutečnost«, že počátkem letošního dubna byl v Praze, navzdory několikerému zamítnutí registrace ministerstvem vnitra z důvodu obsahu činnosti a navzdory protestům protifašistických bojovníků a čestných vlastenců, založen spolek Sudetoněmecké krajanské sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. »Je děsivé i varovné současně, že jeden ze zakladatelů spolku, Tomáš Pecina, prohlásil, že to, oč se spolek snaží, bude dovršeno dalšími generacemi a že s tím začnou hned. A co měl na mysli? Například zrušení prezidentských dekretů,« zdůraznil Vodička. »O zločinech spáchaných na našem lidu v letech 1939-1945 členové spolku mlčí. Nevím, jak studovali, jaké vědomosti jim jejich učitelé předali…« poznamenal trpce předseda ÚV ČSBS.

Obou vzpomínkových akcí se zúčastnily také delegace Olomouckého KV KSČM a Pardubického KV KSČM, včetně krajských zastupitelů, které položily k oběma památníkům věnce.

(jm, lk, mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 37 hlasů.

(jm, lk, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama