Vozy připomínají mj. hrdinství Stalingradu.

Vítězství bylo jedno pro všechny

Mladí Rusové, členové expedice »Vítězství je jedno pro všechny«, jedoucí na výraz úcty bojovníkům proti fašismu automobilovými veterány zn. Poběda (Vítězství) po evropských zemích, pobyli včera a předevčírem v Praze a jejím okolí.

Poklonili se padlým rudoarmějcům spícím svůj věčný sen na Čestném pohřebišti Olšanských hřbitovů, položili květiny u sochy maršála Koněva na náměstí Interbrigády a pokračovali do Lidic.

Právě u sochy osvoboditele Prahy I. S. Koněva jeden z účastníků expedice, Andrej Ždanov, odpověděl na několik dotazů zpravodajce Haló novin. Ve skupině jsou více než dvě desítky mladých lidí, kteří tvoří osádku čtyř auto-veteránů. Auta jsou patřičně polepena a vyzdobena, na jednom z vozů je naznačena celá trasa vedoucí z Volgogradu přes Bukurešť, Bělehrad, Budapešť, Vídeň, Bratislavu, Krakov, Osvětim, Prahu až do Berlína. Iniciativa byla podpořena Komorou mladých poslanců při Radě federace ruského parlamentu. »Prozatím jsme navštívili Moldavsko, Rumunsko, Bulharsko, Srbsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Polsko a nyní Českou republiku,« vyjmenoval Ždanov státy, kterými expedice již projela. V Bulharsku a Srbsku měli možnost diskutovat i s tamními mladými poslanci.

Čeká je ještě Německo (Norimberk, Postupim a mezi 1. a 2. květnem Berlín), pak na zpáteční cestě opět Polsko, dále Bělorusko a v předvečer 9. května chtějí být mladí cestovatelé již zpět v Moskvě, aby se jako diváci účastnili na moskevské Poklonné hoře jednoho z velkých svátečních koncertů u příležitosti Dne vítězství. Nechtějí si také nechat ujít slavnostní přehlídku na Rudém náměstí.

Mladí lidé položili květiny u sochy velitele 1. ukrajinského frontu Rudé armády I. S. Koněva na náměstí Interbrigády.

»Ačkoli víme, že média vytvářejí z Rusů doslova zombie, tak přijetí běžnými občany na trase je příznivé, až srdečné,« svěřil se Ždanov. I v Polsku, kde lze očekávat minimálně chladné přijetí, prý na ně občané nepískali, ale mnozí mávali, a když měli malou poruchu na autě, polský motorista jim ochotně pomohl. »Přicházíme upřímně do všech zemí, jako hosté, nevytahujeme nějak sebestředně vítězství našich, nýbrž celé protihitlerovské koalice. Vždyť to bylo v pětačtyřicátém vítězství opravdu pro všechny,« zdůraznil v souladu s názvem expedice její člen.

Na území ČR se expedice zúčastnila nedělní akce v Brně u příležitostí osvobození a také uctila památku rudoarmějců ve Slavkově. Této pietní akce se účastnil i premiér Bohuslav Sobotka. »Slyšeli jsme, jak tamní školáci zpívají naši hymnu v ruštině, to bylo velmi dojemné,« ocenil Ždanov. Se Sobotkou se osobně nesetkali, ale premiér byl prý o expedici informován od ruského konzula.

Expedice si do svého cestovního archivu vložila i výtisk Haló novin, v němž jsme o ní přinesli pár informací.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 37 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2015-05-04 17:54
Ale to jistě zjistili, že zmizel. Možná po něm i pátrali, ale
nemuseli se ho dopátrat. Zjednodušené odsudky, které tu předvádíte,
jsou účelové... RJ
halonoviny
2015-05-03 12:13
Otázka je, vanguarde, zda o tom vláda a prezident věděli?! RJ
vacstan
2015-05-01 12:40
vanguard má "pravdu" - Ta ZBABĚLÁ ČESKOSLOVENSKÁ HAVLOIDNÍ
VLÁDA pak raději z republiky udělala dva protektotáty a zločince
mašíny uznala za hrdiny !!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.