NA AKTUÁLNÍ TÉMA

Pravdu nelze ukřičet ani zahnat do kouta

To byl zase cirkus! Uplynulé dny totiž byly ve znamení zastíracího manévru pravice, který měl zakrýt skutečné problémy. Byl to doslova hon na Miroslava Grebeníčka. A to jen proto, že si dovolil říct pravdu. Komunistický poslanec uvedl, že student Jan Palach se neupálil na protest proti »totalitní komunistické moci«, jak uváděla v Parlamentu projednávaná důvodová zpráva.

Hned se spustil hysterický křik. Jenže Grebeníček měl pravdu, což doložili pamětníci i fakta, ale šlo o to, ukřičet pravdu a historii si vyložit po svém. Připomnělo mi známou písničku Vladimíra Vysockého Pravda a lež s českým textem Jarka Nohavici. »Pravda se smála, že na ní kameny házejí, vždyť je lež, všechno je lež...«.

Grebeníčkův názor podpořila mimo jiné někdejší disidentka spisovatelka Lenka Procházková. Uvedla, že Grebeníček nepatří k její přátelům, ale jeho názor sdílí. Pamětník událostí a šéfredaktor Britských listů Jan Čulík zase napsal: »Tvrdit, že Jan Palach byl symbolem boje proti komunistické totalitní moci, by byla ahistorická interpretace.

Pan Grebeníček hovořil o době 1968-69. A v letech 1968-69 se v Československu o likvidaci komunistického režimu vůbec neuvažovalo a KSČ měla ve veřejnosti vysokou prestiž. Hodnoťme výrok a ne, kdo jej vyslovil. Považuji za obscénní kádrovat osobu, která vyslovila nějaký výrok,« napsal Jan Čulík... Ano, pravdu nelze ukřičet a ani zahnat do kouta...

Co se týká jiných událostí, zaujal mě záměr nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana založit fond na splácení státního dluhu, a on sám chce věnovat třetinu svého prezidentského platu. Jako první oponoval miliardář Andrej Babiš. Podle něj se tímto »darem« dluh nesníží, a on by nedal ani korunu.


Jaký k tomu má důvod a jak k miliardám přišel, už nevysvětlil. Aktuálním problémem žil i náš kraj. Dozvěděli jsme se, že už nemá rozhodující vliv v krajské liberecké nemocnici. Zastupitelé města Liberec totiž schválili jiné lidi, kteří budou v dozorčí radě nemocnice.

Vyvolalo to rozzlobené reakce občanů. Krajští koaliční zastupitelé, kteří jsou v Zastupitelstvu města Liberec, se snažili házet vinu na kde koho, a dokonce i na KSČM. Ale KSČM s tím nemá nic společného a oprávněně kritizuje krajskou radní pro zdravotnictví Zuzanu Kocumovou, pro její nekompetentnost a neodbornost.

A ještě aktuální zmínku. Připomínáme si 65. výročí února 1948.   Uslyšíme výkřiky o komunistickém únorovém puči. Bláboly, bláboly...   A znovu můžeme použít moudrost, že pravdu nelze ukřičet, i Vysockého píseň o tom, jak se na pravdu kameny házejí... Vzpomeňme však ortodoxního antikomunistu Pavla Tigrida, který vždy veřejně říkal, že to nebyl žádný puč a komunisté se dostali k moci legální parlamentní cestou.

Lukáš ČÍŽEK (33 let), předseda OV KSČM Semily a krajský zastupitel Libereckého kraje


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 151 hlasů.

Lukáš ČÍŽEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


VencaVokoun
2013-02-26 23:31
coldV, mám pověření ti prozradit sladké tajemství, Lukinovi píše
články Karel Čapek s Aloisem Jiráskem, a když má čas, pomáhá jim
Vojta Filip. Chvíli jim pomáhal nějakej pepík H. z Prahy ale ukázal
se jako neschopný totální blb.Ale, codV nechci si to pro sebe !
coldV
2013-02-26 16:09
lukine je pravda že si články nepíšeš sám, ale píše ti je jirka
košťák?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.