ILUSTRAČNÍ FOTO - en.wikipedia.org

Merkelová navštívila Dachau

Německá kancléřka Angela Merkelová se včera v Dachau spolu s desítkami přeživších vězňů zúčastnila vzpomínkové ceremonie na osvobození tamního nacistického koncentračního tábora.

V rámci 12měsíčních oslav ukončení nacistického barbarství je to podle agentury AFP poprvé, co se úřadující německá kancléřka zúčastnila obřadu v některém z nacistických koncentračních táborů.

Vzhledem k vysokému věku přeživších šlo také o jednu z posledních příležitostí, kde se kancléřka coby představitelka německé vlády, a svědci minulých hrůz páchaných nacistickým Německem sešli na tomto pamětním místě. Merkelovou kromě jiných uvítal předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster. Přítomen byl i bavorský zemský premiér Horst Seehofer.

Merkelová a další přítomní položili květy u bývalého krematoria tohoto tábora nedaleko Mnichova, který se stal v roce 1933 prvním podobným zařízením vybudovaným nacisty. Bylo sem postupně odvezeno více než 206 000 vězňů, z nichž přes 41 000 zde zahynulo. Američané osvobodili tábor v Dachau 29. dubna 1945. Památku obětí této »továrny smrti« uctil ve středu i americký prezident Barack Obama.

Mezinárodní oslavy 70. výročí konce války začaly 27. ledna v koncentračním táboře Osvětim v Polsku, které bylo za druhé světové války obsazené nacistickým Německem. Tam ovšem Merkelová nepřijela, i když se jednalo o vyhlazovací koncentrační tábor, kde zahynulo téměř 1,5 milionu vězňů. Osvětim osvobodila Rudá armáda.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 10 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


josef.nemec53
2015-05-04 21:52
frau Merkel si jaksi vybírá kam pojede ale co osvobodili Rusáci tak to
jí nevoní
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.