ILUSTRAČNÍ FOTO - thenurseryatmountsi.com

V Liberci vznikla první zahrada pro společné zahradničení

Na terasách na Lazebnickém vrchu vznikla první komunitní zahrada v Liberci. Do přeměny zanedbaného parku se zatím zapojilo kolem 50 dobrovolníků. »Sešla se tady opravdu pestrá parta. O záhony se nyní stará 33 městských zahradníků. Najdete mezi nimi babičky, studenty, lidi v aktivním věku, rodiny s dětmi nebo děti ze školky,« uvedla jedna ze zakladatelek spolku Zahrádky Liberec Petra Matyášová.

Kromě možnosti vypěstovat si vlastní bylinky a zeleninu zahrada nabízí prostor pro setkávání, odpočinek a hru. »Našim cílem bylo vytvořit příjemné místo, kde se budou potkávat lidé různých generací, z různého sociálního prostředí a pestrých zájmů,« řekla Matyášová.

V pěstitelské části zahrady je 51 vyvýšených záhonů z palet a 30 pytlů s rajčaty, paprikami a bramborami. O jeden záhon se starají například žáci s autistického spektra speciální základní školy v Orlí ulici. »Šantu kočičí u nás pěstuje spolek Šance zvířatům, jedlé květiny a bylinky Bistro Mikyna a kavárna Kino Káva,« zmínila Matyášová.

Podle ní zatím dokončili jen první fázi projektu, ve druhé chtějí na pozemku obnovit zeleň a vybudovat odpočinkovou zónu a zázemí pro konání kulturních, vzdělávacích a sportovních akcí. Pozemek zahradníkům poskytla jedna místní firma, její přeměnu v komunitní zahradu finančně podpořila nadace Via. »Získali jsme 57 000 korun,« upřesnila Matyášová. I pro realizaci druhé etapy se podle ní pokusí získat peníze, buď z grantů nebo od sponzorů z řad místních firem.

Slavnostní otevření zahrady chystá spolek na sobotu na 11.00. Návštěvníci budou moci ochutnat kulinářské speciality libereckých amatérských kuchařů, vyměnit či darovat přebytečné semena a sazenice nebo tvořit ve výtvarných dílnách.

Komunitní zahrady už úspěšně fungují v jiných městech, například v Praze, Brně nebo Olomouci.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.