FOTO - archiv

Šestihodinový maraton o Blízkém východě

V pražském kině Aero bude zdarma promítnut šestihodinový seriál o konci britského mandátu v Palestině. V sobotu 16. května od 15:00 budou mít filmoví fanoušci a zájemci o historii Blízkého východu jedinečnou příležitost zhlédnout seriál Slib, který byl s velkým úspěchem promítán v britské televizi.

Divácky úspěšný britský seriál Slib (The Promise, 2011) režiséra Petera Kosminského je čtyřdílný snímek natočený k výročí založení Státu Izrael a Nakby, »poutavý politický thriller, který hledá kořeny blízkovýchodního konfliktu v událostech, které se odehrály pod britskou správou před více než 60 lety«.

»Výzva napsat příběh o konci Mandátu pro Palestinu, kterou Británie spravovala od 1. světové války, přišla poštou v roce 1999. Kosminsky tehdy dostal dopis od dojatého veterána, který sledoval jeho drama Warriors. Děkoval mu za to, jakým způsobem zpodobnil dilemata a napětí vojenské 'mírové' mise. 'Měl byste natočit film o britských vojácích v Palestině,' stálo na konci dopisu, 'na nás nikdo nevzpomíná.'«

Seriál byl poprvé promítnut v roce 2011 na britské televizní stanici Channel 4. Ve výpravném dramatu se prolínají zážitky 18leté Londýňanky Erin v dnešním Izraeli a okupované Palestině s příběhem jejího dědečka, který sloužil jako voják britské armády v Palestině po skončení 2. světové války.

Erinina nejlepší kamarádka Eliza, dcera bohatých izraelsko-židovských rodičů, se vrací do Izraele, kde nastupuje povinnou vojenskou službu. Pozve Erin, aby jela s ní a strávila léto s její rodinou. Cestou začne Erin číst deník svého dědečka. Jeho líčení tehdejších událostí spolu se zjištěním, že v době, kdy deník psal, nebyl o moc starší než ona, ji hluboce dojme. Vydá se po jeho stopách a na vlastní kůži poznává realitu života židovské i palestinské komunity v současném Izraeli.

»Peter Kosminsky ve Slibu předkládá poutavé drama splétající velká a malá vyprávění, osobní a historické tragédie, to vše do napínavého příběhu, od něhož je těžké se odtrhnout. Červenou nití všech čtyř dílů je postupné odhalování tajemství deníku seržanta Matthewse, které Erin nakonec dovede k tomu, aby po více než 60 letech naplnila slib, jejž seržant Matthews nemohl dodržet a jenž ho celý život tížil,« uvádí komentářový deník A2larm (www.a2larm.cz).

Filmový maraton začíná v kině Aero v sobotu 16. května v 15:00. V přestávce v 18:00 bude nabídnuto palestinské občerstvení. Plánovaný konec maratonu je ve 21:30. Na pražském uvedení se podílí ISM ČR (Mezinárodní hnutí solidarity ... s utlačovaným palestinským lidem).

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.