Reklama

Mládež bojuje za Mezinárodní den studentstva

Národní parlament dětí a mládeže (NPDM) zahájil petiční akci, aby se k datu 17. listopadu, kdy Česká republika slaví státní svátek Den boje za svobodu a demokracii, připojilo také další označení: Mezinárodní den studentstva.

Byl to nápad žáků a studentů z deseti krajů České republiky, kteří jsou členy Národního parlamentu dětí a mládeže. Ti se vloni v listopadu sjeli do Prahy na XVII. zasedání dětského parlamentu a v rámci diskuse s historiky PhDr. Miroslavou Polákovou a profesorem PhDr. Jozefem Leikerem o listopadu 1939, která byla na programu zasedání, mladí lidé dospěli k závěru, že je třeba, aby se 17. listopad znovu připomínal také jako Mezinárodní den studentstva (MDS). I děti se pozastavily nad tím, že ačkoli má svátek československý původ, není v ČR uznán. »Proto členové parlamentu přijali usnesení zasloužit se i svými silami o navrácení MDS do kalendáře,« uvedla Haló novinám Jana Votavová, koordinátorka NPDM.

Za tím účelem vznikla petice, která nyní putuje po některých školách minimálně v deseti městech ČR. Prozatím se v centrále NPDM na pražském Senovážném náměstí sešly petiční archy se stovkami podpisů. Celé znění petice je k dispozici na webu NPDM (www.npdm.eu).

Úkol: sehnat co nejvíce podpisů

»Napadlo vás někdy, že my, jako studenti, bychom mohli mít svůj vlastní svátek?« takto hezky začíná text uvádějící petici, jehož autorkou je předsedkyně NPDM Denisa Hlušičková, studentka třetího ročníku gymnázia z Mladé Boleslavi a předsedkyně tamního městského parlamentu. »V roce 1941 byl přijat v Londýně mezinárodní studentskou organizací 17. listopad jako Mezinárodní den studentstva a takto je slaven po celém světě. Bylo tomu tak i na našem území až do devadesátých let. Po převratu poslanci odhlasovali 17. listopad jako Den boje za svobodu a demokracii. Studenti zmizeli,« překvapivě otevřeně píše Denisa na webu NPDM ve složce Petice. Také zevrubně připomíná kořeny vzniku tohoto mezinárodně uznávaného svátku a na základě faktů vysvětluje, proč NPDM iniciuje novelizaci zákona o státních a ostatních svátcích. »Nezlehčujeme důležitost událostí roku 1989, pouze poukazujeme na to, že MDS v českých kalendářích chybí. Naším hlavním úkolem je nyní sehnat co nejvíce podpisů pro tuto petici o prosazení změny názvu státního svátku,« píše mladá předsedkyně. Záslužná akce má vést podle Votavové také k tomu, aby se mladí lidé zamysleli nad dramatickými okamžiky naší národní historie, kdy se tehdejší studenti ze dne na den z kolejí a poslucháren ocitli v koncentračním táboře.

Všechny potřebné informace jsou uvedeny na webu NPDM. Zapojit se mohou všechny děti a mládež, pomoci mohou starší - jejich rodiče, prarodiče, vedoucí zájmových oddílů a kroužků apod. Mladí lidé věří, že se společně změna zákona podaří.

NPDM je vrcholný orgán samosprávy žáků a studentů na školách, v městech a krajích. Smyslem parlamentu je možnost podílet se na věcech veřejných a naučit se zásadám participace občanů. Tato aktivita vznikla v roce 1997.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 29 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.