Lenka Procházková a Marie Neudorflová (vpravo) na tiskové konferenci. FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ

»Národ sobě« chystá konferenci o Husovi

V roce významného husovského výročí probíhají v různých místech a městech konference o odkazu významného reformátora a kazatele, zpravidla však komorní či vědecké. Žádná není určena pro nejširší veřejnost. A právě takovou lidovou konferenci, na kterou může přijít každý zájemce, připravují vlastenecké občanské iniciativy a občané na sobotu 13. června do Prahy.

»Husův odkaz přece patří veřejnosti, proto volíme veřejnou konferenci a věříme, že se Betlémská kaple, která je spojena s osobností Husa především, naplní,« informovala jedna z organizátorek, historička Marie Neudorflová. Ohlasy jsou prý nadějné, neboť na kontaktní mail konference.hus.info@post.cz se ozývají i mimopražští zájemci, například z Jindřichova Hradce, Hradce Králové, Sobotky a dalších míst, kteří projevují zájem zúčastnit se.

Celodenní shromáždění v »Betlémě« (Betlémské nám. 4) se bude konat od deseti hodin, registrace a příchod účastníků bude možný již o hodinu dříve. Konferenci uvede a zakončí varhanní hudba, zazní výňatky z díla Evy Kantůrkové Nesmiřitelná řeč, Karla Kosíka Rozum a svědomí i z Husovy Postily, promluví historici, mezi jinými i europoslanec Miloslav Ransdorf, původní profesí historik, jenž je autorem publikace o Husovi. Téma jeho příspěvku zní »Husova výzva a jeho odkaz«.

Další odborníci z akademické půdy se zamyslí nad tématy »Husovi předchůdci«, »Masarykova aktualizace Husa«, »Jan Hus v pojetí Josefa Kajetána Tyla«, »Husova tradice v čs. exilu« ad. »Chtěli bychom Husa pokrýt ze všech úhlů a zejména je naším cílem, aby program konference dával smysl,« přiblížila na tiskové konferenci Neudorflová.

Všichni účastníci dostanou k dispozici sborník vážící se k Husovi, který mohl vyjít díky vlastenecké Nadaci Jana Klimenta, poznamenala další organizátorka, spisovatelka a občanská aktivistka Lenka Procházková. Na akci bude nejen duchovní strava, ale též občerstvení, na úplný závěr bude možné diskutovat při malém společenském setkání na nádvoří kaple, jež bude mimořádně, právě u této příležitosti, zpřístupněné. »Akce by mohla mít název ‚Národ sobě‘, protože vše hradíme z našich prostředků a darů příznivců, malý příspěvek uhradí i příchozí. Ten činí 65 korun,« dodala Procházková. Je totiž nezbytné zaplatit nájemné, byť není stanoveno na komerční úrovni, služby apod. Vystoupení řečníků, mezi nimiž není žádný politik (s výjimkou europoslance Ransdorfa), jsou bez nároku na honorář.

Akci podpořil Kundera

Spolek Nezávislá média, jenž je uveden mezi pořadateli, otevřel účet (662282/5500), na který je možné ve prospěch konference finančně přispět. K tomuto kroku přistoupili organizátoři až poté, co spisovatelka Procházková neuspěla se svými osobními dopisy, jimiž oslovila managementy mnohých českých firem (např. ČEZ, Sazku). Domnívala se, že by mohly v roce 600. výročí Husova upálení podpořit smysluplnou neziskovou českou akci, ovšem reakce byly nulové. »Je to signál, že české firmy nejsou české…« zhodnotily Neudorflová s Procházkovou.

Kdo však přispěl okamžitě částkou 18 000 korun, byl český spisovatel působící ve Francii Milan Kundera. Manželé Kunderovi, kteří sledují situaci v České republice, podle Procházkové zareagovali spontánně: »Na co jiného, než na toto, bychom měli přispět?« vzkázali z Paříže.

»Církev katolická se Husa stále bojí,« odpověděla na novinářský dotaz historička Neudorflová. Kdyby totiž církev uznala, že nebyl kacíř, nýbrž reformátor, musela by ho rehabilitovat, a tím by se ocitla na druhé straně, navázala na ni Procházková.

Na konferenci je možno přijít bez jakékoli předběžné registrace.

(mh)

--------------------------------------------------------------------------------------

PROGRAM:

Praha Betlémská kaple, sobota 13. června 2015, 10–17 hodin:

9–9.55 hod.: Registrace
10 hod.: Zahájení. Varhany
Lenka Procházková: Úvodní slovo
Eva Kantůrková: Nesmiřitelná řeč (výňatek). Čte Eva Novotná
Martin Šandera: Husovi předchůdci a domácí vzory
Jan Hus: Výňatky z Postily. Čte Jaroslav Someš

cca 12–13 hod.:  Přestávka na oběd

Jaroslav Someš: Jan Hus v pojetí J. K. Tyla
Marie L. Neudorflová: Masarykova aktualizace Jana Husa
Pavel Carbol: Husova tradice v československém exilu po r. 1948

Přestávka na kávu

Miloslav Ransdorf: Husova výzva a jeho odkaz
Karel Kosík: Rozum a svědomí (výňatky). Čte Jiří Lomoz
Lenka Procházková: Jan Hus – sůl země

Závěr: Varhany
od cca 17 hod.: Společenský večer


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 61 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2015-06-10 16:45
To je prosté - Hus byl totiž náš - mj. také sociální reformátor! A
budete se divit, ale mezi příznivci KSČM je spousta věřících. Ony
totiž komunistické a křesťansko-sociální ideje k sobě mají hodně
blízko! RJ
wIadin
2015-06-10 16:22
A že zrovna zdejší atheisté se tak zajímají o Husa.
vitasovak
2015-06-08 19:10
Děkuji!
halonoviny
2015-06-08 16:49
Doplnil jsem:) RJ
halonoviny
2015-06-08 14:42
Přepošlu Vaši žádost Monice. RJ
vitasovak
2015-06-08 14:20
Pro redakci: můžete prosím vytisknout aspoň přibližný program dne?
Děkuji.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.